ErotykiRecenzjeRomanse

Powieść Na krawędzi Meredith Wild – recenzja książki

Na krawędzi

Powieść Na krawędzi Meredith Wild przypomina współczesną, erotyczną bajkę o tym, czego pragną kobiety. I nie chodzi tutaj tylko o seksualną wolność, chociaż to właśnie od niej wszystko się zaczyna.

O czym marzą dzisiejsze kobiety? E. L. James w swoich powieściach, m.in. bestsellerowej Pięćdziesiąt twarzy Greya, przekonywała nas, że potrzebują one niegrzecznego księcia, który otoczy je opieką za dnia, a w nocy porządnie sponiewiera w sypialni.

Meredith Wild idzie o krok dalej – proponuje swoim Czytelniczkom nie jednego, a dwóch stanowczych i czułych kochanków. Ale wbrew pozorom nie jest to książka o zdradzie – Na krawędzi to gorąca opowieść o wspólnym życiu w skomplikowanym trójkącie.

Powieść Na krawędzi – trzy razy miłość

Na krawędzi to trzecia powieść z serii o rodzinie Bridge’ów. Każda część opisuje losy Olivii (najnowsza Na krawędzi), Camerona (Zagubiona miłość) i Darrena (Płomienna miłość) – trojga rodzeństwa, które postanawia odciąć się od swoich bogatych rodziców i rozpocząć życie na własnych zasadach.

Na krawędzi opowiada o losach Olivii, młodej, ambitnej kobiety, szukającej swojego miejsca na świecie. Jeszcze niedawno nawet przez myśl by jej nie przeszło, że odnajdzie je u boku dwóch mężczyzn jednocześnie! Olivia wplątuje się w trudną relację z Willem – odnoszącym sukcesy biznesmenem oraz strażakiem Ianem.

Co łączy tych dwóch facetów? Po pierwsze to samo mieszkanie, po drugie sceptycyzm wobec monogamii, ale przede wszystkim – słabość do wspólnego seksu z jedną kobietą. Zwykle były to jednorazowe przygody z przypadkowymi dziewczynami. Wszystko się zmienia, gdy w ich jasny układ wkracza Olivia.

Szybko okazuje się, że związek z Olivią nie będzie kolejnym, przelotnym romansem. Will i Ian zakochują się w niej bez pamięci, a ona odwzajemnia ich uczucia. I tu zaczynają się prawdziwe problemy. Trójkąt w łóżku ma rację bytu, ale czy można zbudować trwałą relację z dwoma mężczyznami? Jak wytłumaczyć taką miłość reszcie świata i nie narazić się na ostracyzm oraz bezwzględne wykluczenie z życia towarzyskiego? I nareszcie – co się stanie, gdy przyjdzie czas na założenie prawdziwej rodziny?

Powieść Na krawędzi – moralność w erotyku

Czy Na krawędzi to typowy erotyk, jakich wiele na naszym rynku wydawniczym? Po części na pewno tak. Meredith Wild wpisuje się w konwencję i nawet nie aspiruje do tego, by chociaż odrobinę wyjść poza ramy gatunku. Tym, co może wyróżnić Na krawędzi na tle innych podobnych powieści, to koniec końców, jej subtelny wydźwięk.

Proza Wild nie stroni od mocnych, erotycznych opisów, ale autorka nigdy nie przekracza granic dobrego smaku. Nawet kulminacyjna, bardzo wyuzdana scena nie powinna budzić w Czytelniku negatywnych odczuć. Po raz pierwszy, czytając erotyk czułam, że chodzi w nim o coś więcej niż o nakarmienie wyobraźni pikantnymi obrazkami. Na krawędzi wiele mówi nam o współczesnych kobietach, które nie chcą już tylko wolności seksualnej, ale pragną także miłości romantycznej i… założenia rodziny.

Meredith Wild w jakiś sposób łączy te wszystkie dążenia, stawiając swoich bohaterów w sytuacji niemalże ekstremalnej. Każdy z nich w obliczu moralnego dylematu przejdzie przemianę, wiele dowiadując się na temat własnych ograniczeń i skrytych marzeń. Olivia, Will i Ian po swoje szczęście idą pod prąd, bez względu na opinię innych ludzi.

Powieść Na krawędzi – tani romans?

Jednak pomimo atutów, jakim jest dobry ton powieści oraz ciekawe, emocjonalno-moralne tło, książka Meredith Wild rozbija się o schemat erotyku, a momentami niebezpiecznie zbliża do ckliwego romansu. Bohaterowie są piękni, bogaci, akcja rozgrywa się w luksusowych penthouse’ach, a niektóre dialogi przypominają rozmowy kochanków z dawnych powieści dla pensjonarek. Szkoda, bo w tym gatunku przydałby się jakiś motyw odświeżający nieco skostniałą już formę.

Książki Meredith Wild nie polecam więc Czytelniczkom zrażonych do prostych, ociekających erotyką romansów, w których poza wątkiem miłości, niewiele się dzieje. Za to entuzjastki powieści w stylu 50 twarzy Greya, przyzwyczajone do narzuconej przez E. L. James konwencji, z łatwością odnajdą się w tak przedstawionym świecie. Dla fanek mocniejszej literatury Na krawędzi może być ciekawą propozycją na spędzenie kolejnego miłego wieczoru z naprawdę gorącą lekturą!

Kup książkę Na krawędzi Meredith Wild w sklepie internetowym TaniaKsiazka.pl >>

Ocena Malwiny
 • 7/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 7/10
 • 6/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 6/10
 • 6/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 6/10
 • 7/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 7/10
 • 8/10
  Jak oceniam sceny miłosne, wyznania miłości? - 8/10
6.8/10

Fragment recenzji

Na pierwszy ogień idzie Olivia, młoda, ambitna kobieta, szukająca swojego miejsca na świecie. Jeszcze niedawno nawet przez myśl by jej nie przeszło, że odnajdzie je u boku dwóch mężczyzn jednocześnie! Olivia wplątuje się bowiem w trudną relację z Willem – odnoszącym sukcesy biznesmenem oraz strażakiem Ianem, który na co dzień pracuje jej bratem. Co łączy tych dwóch facetów? Po pierwsze to samo mieszkanie, po drugie niechęć do budowania stałych relacji, ale przede wszystkim – słabość do wspólnego seksu z jedną kobietą. Zwykle były to jednorazowe przygody z przypadkowymi dziewczynami. Wszystko się zmienia, gdy w ich życiu pojawia się Olivia.

Sending
User Review
0/10 (0 votes)