Przyznano National Book Awards 2018. Sprawdź laureatów

The National Book Awards to najważniejsze wyróżnienia literackie w Stanach Zjednoczonych. Nagrodę ustanowiło ją w 1936 American Booksellers Association, a od 1988 roku zajmuje się nią National Book Foundation. Zwycięzców w pięciu kategoriach wybiera niezależne pięcioosobowe jury.

Przyznano National Book Awards 2018. Sprawdź laureatów

14 listopada ogłoszono tegorocznych laureatów. Wszyscy liczyliśmy na to, że w kategorii Translated Literature National Book Award zdobędzie Olga Tokarczyk, która za angielskie wydanie Biegunów w przekładzie Jennifer Croft znalazła się w ścisłym finale.

Yoko Tawada okazała się lepsza niż Olga Tokarczuk

W tym roku po raz pierwszy od 69 lat przyznano nagrodę w kategorii Translated Literature, więc nagrodzono pisarza, którego książkę przełożono na angielski i wydano w USA. To właśnie na wyróżnienie w tej kategorii miała szansę Olga Tokarczuk. O tym, że polska autorka znalazła się w finale National Book Awards, pisałam w artykule:

Tokarczuk w finale National Book Awards

Jednak to nie ona zdobyła te wyróżnienia. The National Book Award za książkę tłumaczoną dostała japońska pisarka Yoko Tawada za The Emissary w przekładzie Margaret Misutani. To dystopijna, baśniowa powieść, która jest medytacją o śmiertelności.

Przyznano National Book Awards 2018 – inni zwycięzcy

W kategorii Literatura piękna nagrodzono Sigrid Nunez za jej powieść The Friend. To poruszająca historia zaskakującej przyjaźni między kobietą i psem, których połączył ból po śmierci przyjaciela i pana.

Z kolei za najlepszą książkę z nurtu literatury faktu uznano The New Negro: The Life of Alain Locke Jeffrey’a C. Stewarta. To biografia Alaina Locke’a, amerykańskiego pisarza, filozofa i patrona sztuki. Autor jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara.

Justin Phillip Reed został nagrodzony National Book Award w kategorii poezja za swój tomik Indecency.

Z nurtu literatury młodzieżowej doceniono Elizabeth Acevedo za jej powieść The Poet X. To debiutancka powieść tej autorki, która znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa.

Trochę szkoda, że jury nie nagrodziło Olgi Tokarczuk. Jednak samo to, że polska pisarka znalazła się wśród ścisłego grona finalistów, jest już ogromnym wyróżnieniem. Jeżeli nie czytaliście jeszcze Biegunów, to książkę znajdziecie tutaj. Warto sięgnąć po tę lekturę, tym bardziej, że autorka dostała za nią Nagrodę Bookera.