ReportażeWydarzenia literackie

Reportaż. Ander Izagirre laureatem Nagrody im. Kapuścińskiego 2022

Reportaż. Ander Izagirre laureatem Nagrody im. Kapuścińskiego 2022

W miniony weekend Ander Izagirre został laureatem Nagrody im. Kapuścińskiego 2022. Hiszpański autor otrzymał nagrodę główną za reportaż pt. Potosí. Góra, która zjada ludzi. Gala wręczenia wyróżnienia odbyła się 28 maja w warszawskim Teatrze Studio.

Reportaż. Ander Izagirre laureatem Nagrody im. Kapuścińskiego 2022

Ander Izagirre laureatem Nagrody im. Kapuścińskiego 2022

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest przyznawana od 2010 roku najlepszym książkom reporterskim, które poruszają istotne problemy współczesności i przedstawiają wiedzę na temat innych kultur.

Tegoroczny laureat nagrody głównej, pochodzący z Hiszpanii Ander Izagirre otrzymał nagrodę w wysokości 100 tys. złotych, a tłumacz jego książki – 20 tys. zł. Pozostali finaliści otrzymali nagrody w wysokości 5 tys. zł, a tłumaczki zagranicznych finałowych reportaży ‒ po 2 tys. zł.

Jury obradowało w składzie: Katarzyna Surmiak-Domańska (przewodnicząca), William Brand, Wojciech Jagielski, Taciana Niadbaj, Elżbieta Sawicka, Maria Krawczyk (sekretarzyni).

„Uważność, takt, empatia”

W laudacji na temat zwycięzcy przewodnicząca jury Katarzyna Surmiak-Domańska napisała:

Porusza jego [Andera Izagirrego] dbałość o relacje z bohaterami: uważność, takt, empatia. Zamiast najprostszej metody kwerendy, jaką jest słuchanie i spisywanie świadectw, wybiera on uczestniczenie, towarzyszenie.

Polska wersja książki jest głęboko przejmująca, interesująca poznawczo, a zarazem przystępna w odbiorze. Oddaje koloryt lokalny oryginalnej narracji, łącząc go z pięknem i prostotą języka. To budujący przykład współpracy autora książki i autora przekładu, w wyniku której czytelnik otrzymuje dzieło literatury faktu najwyższej próby.

Potosi. Góra, która zjada ludzi Ander Izagirre

Ander Izagirre Potosí. Góra, która zjada ludzi

Nagrodzony reportaż to opowieść o mieście Potos, znajdującym się w boliwijskich Andach, tuż przy kopalni srebra Cerro Rico de Potos. Miejsce to od setek lat jest bezlitośnie eksploatowane przez Zachód – od kolonizatorów po współczesne korporacje. Góra stopniowo zaczyna się zapadać.

Mieszkańcy Potos żyją w skrajnej biedzie. Wyzyskiwani, pracują i żyją w morderczych warunkach: trujących kopalnianych oparach i pyle, które powodują liczne choroby. Wyzysk rodzi anarchię i terror. Kradzieże, przemoc domowa, gwałty na kobietach i dzieciach to przerażająca codzienność w Potos.

Ander Izagirre opisuje to błędne koło przemocy i cierpienia.

Nagrodzony reportaż autora znajdziecie  W TYM MIEJSCU.

Zobacz także: