Surrender. 40 piosenek, jedna opowieść - zapowiedź wspomnień Bono Surrender. 40 piosenek, jedna opowieść - zapowiedź wspomnień Bono

Fani zespołu U2 mogą zacierać ręce. Już jesienią w księgarniach pojawią się bowiem wspomnienia legendarnego lidera i wokalisty tej irlandzkiej grupy rockowej. Książka pt. Surrender. 40 piosenek, jedna opowieść autorstwa Paula Davida Hewitta, znanego jako Bono, już 1 listopada 2022 pojawi się w Stanach Zjednoczonych i piętnastu innych krajach. Polską premierę w tłumaczeniu Pawła Lipszyca Wydawnictwo Agora zaplanowało na 9 listopada. Książka zostanie wydana w twardej oprawie, w formie ebooka i audiobooka. Ten anglojęzyczny będzie czytany przez samego Bono, zatem naprawdę jest na co czekać!

Surrender. 40 piosenek, jedna opowieść

Surrender. 40 piosenek, jedna opowieść – wspomnienia wokalisty U2

Surrender. 40 piosenek, jedna opowieść to książka, na którą czeka wiele osób. Grupa U2 istnieje bowiem na rynku muzycznym ponad 40 lat i w tym czasie zdążyła zyskać miliony fanów na całym świecie. Jej lider, założyciel i wokalista, Bono, jest jednym z najbardziej kultowych artystów świata muzyki. Jego kariera jest szeroko udokumentowana, jednak teraz po raz pierwszy on sam postanowił własnymi słowami opowiedzieć o swoim niezwykłym życiu i ludziach, z którymi je dzielił. Znajdziemy tu wiele smaczków i ciekawych historii, które dopełnią obraz charyzmatycznego muzyka i irlandzkiego zespołu.

W książce biograficznej przeczytamy o tym jak po stracie mamy Bono poznał swoją przyszłą żonę i członków kapeli. I udamy się z nim w niezwykłą podróż, która uczyniła z U2 jedną z najbardziej wpływowych grup rockowych świata. Oprócz opowieści z życia zespołu Bono rysuje swoją sylwetkę aktywisty, opowiadając o dwudziestu latach działalności na rzecz walki z AIDS i ubóstwem. Z wyjątkowym poczuciem humoru i głęboką autorefleksją rozlicza się z życiem, wiarą, rodziną i przyjaciółmi, którzy wspierali go, rywalizowali z nim i kształtowali.

*

Kiedy zaczynałem pisać tę książkę, miałem nadzieję, że uda mi się z detalami nakreślić to, co wcześniej tylko szkicowałem w piosenkach. Ludzi, miejsca i możliwości, które dało mi życie. Kapitulacja jest dla mnie słowem ciężkim od znaczeń. Kiedy dorastałem w Irlandii w latach siedemdziesiątych z pięściami gotowymi do walki (w sensie muzycznym), idea “poddania się” nie była dla mnie czymś naturalnym. Jednak wróciłem do niej, kiedy zacząłem zbierać myśli do książki. Nakaz kapitulacji wymaga skrajnej pokory. Zmagam się z nim do dziś. W zespole, w moim małżeństwie, w mojej wierze, w mojej działalności społecznej. „Surrender” to opowieść o braku postępu pewnego pielgrzyma… z niezłą dawką zabawy po drodze.

~ Bono

*

Całą pasję, jaką Bono wnosi do swojej muzyki i życia, przelewa też na strony książki.  Siedem lat temu inny legendarny człowiek, zmarły redaktor wydawnictwa Knopf, Sonny Mehta nabył prawa do książki, bo wiedział, że Bono wpisuje się w tradycję irlandzkich opowiadaczy literackich. Mamy to szczęście, że posiadamy notatki Sonny’ego, naniesione na wczesny szkic rękopisu. Tym bardziej że Bono ma do opowiedzenia nie tylko dramatyczną historię osobistą, ale jest też prawdziwie utalentowanym pisarzem. „Surrender” to szczery, intymny, obrazoburczy i doniosły – olśniewający pamiętnik niezwykłego życia.

~ Reagan Arthur, redaktor Bono

Surrender. 40 piosenek, jedna opowieść – ciekawa forma

Podtytuł książki Surrender. 40 piosenek, jedna opowieść nawiązuje do czterdziestu rozdziałów publikacji. Każdy z nich nosi tytuł jednej z piosenek U2 i ilustruje go rysunek autorstwa Bono. Jeśli jesteście ciekawi jego plastycznych zdolności, obejrzyjcie animowane wideo zrealizowane na podstawie kilku z jego prac. Narratorem filmu jest sam Bono, który czyta fragment rozdziału Out of control. Opowiada w nim o pierwszym singlu grupy. Piosenkę napisał 10 maja 1690 roku, dokładnie w dniu swoich osiemnastych urodzin. 

Czekacie na książkę Surrender. 40 piosenek, jedna historia?

Czytaj także: