Reportaże kryminalne to doskonałe zestawienie dla wszystkich miłośników literatury faktu. Jeśli uwielbiacie prawdziwe historie związane z mafią, seryjnymi zabójcami czy szpiegami, trafiliście idealnie. Dzisiejsze tytuły z pewnością zainteresują każdego, kto poszukuje sensacyjnych i opartych na faktach opowieści. Tym samym prezentowane tytuły potwierdzają prawdę starą jak świat. Często to życie pisze najbardziej sensacyjne i zaskakujące scenariusze. W związku z tym z przyjemnością prezentujemy wam kilka reportaży, które zadowolą nawet najbardziej wymagającego miłośnika gatunku. Koniecznie sprawdźcie, co przygotowaliśmy.

Bezpański - kup na TaniaKsiazka.plReportaże kryminalne – Bezpański. Ballada o byłym gliniarzu Jakub Ćwiek, Adam Bigaj

Historia spisana przez Jakuba Ćwieka to zapis przeszło trzydziestoletniej służby policyjnej podinspektora Adama Bigaja ps. „Księciunio”. W latach 90. kierownika sekcji zabójstw na wrocławskim starym mieście, a następnie wieloletniego naczelnika wydziału kryminalnego posterunku na Rakowcu. Nierzadko zwanym Trójkątem Bermudzkim. To także okazja do opowiedzenia o tym, jak na co dzień wyglądała mundurowa „psia służba”. Współpraca szeregowych milicjantów ze Służbą Bezpieczeństwa i z przedstawicielami Kościoła. Zabezpieczanie kolejnych papieskich pielgrzymek, walka z przestępczością zorganizowaną, powodzią i dopalaczami. Wielkie, medialne sprawy, o których słyszała cała Polska, są tu pokazane z zupełnie innej perspektywy.

To także opowieść o nieustannych zmaganiach policji z jej największym wrogiem — samą sobą. O tym, jak na codzienną służbę wpływają roszady polityczne, jakie są długofalowe skutki postępującej korupcji, nepotyzmu i podporządkowania działań słupkom statystycznym. Przede wszystkim jednak to książka o funkcjonariuszach.

Reportaże kryminalne – Ruska mafia Artur Górski

Człowiek rosyjskiej mafii w Polsce lat 90. przerywa milczenie.Ruska mafia - sprawdź na TaniaKsiazka.pl

Mówi się, że to największa mafia świata. Tym samym przy gangsterach zza Bugu bledną mafiosi z Sycylii, z japońskiej yakuzy czy z kolumbijskich karteli. Jej brutalność szokuje. W związku z tym FBI uważa ją za największą mafijną organizację na świecie. A jaka jest prawda? Arturowi Górskiemu udało się wejść w struktury rosyjskiej mafii i namówić Nazara, rezydenta ruskiej mafii w czasach Pruszkowa i Wołomina w Polsce, na szczerą rozmowę. Rozmowę o krwawych początkach zorganizowanej przestępczości w byłym Związku Radzieckim. Jego bohater nie miał nic do stracenia, bo pod koniec lat 90. został z Polski wypuszczony, pod warunkiem, że nigdy tu nie wróci. Dziś nie miałby już po co. Ludzie z otoczenia Władimira Władimirowicza wiodą zupełnie inne życie.

Książka dostępna w sprzedaży od 6 lutego 2019 roku.

Reportaże kryminalne – Ile oni wiedzą o tobie? Szpiedzy i podsłuchy w Polsce Bruno Kowalsky

Ile oni wiedzą o Tobie - kup na TaniaKsiazka.plAutorzy odsłaniają kulisy afery „Żelazo”, czyli pilnie strzeżonej tajemnicy PRL-owskich służb. Poczytacie również o systemie Echelon, czyli super szpiegu, który podsłuchuje każdego z nas. Ponadto są tu również wzmianki o sposobach werbowania szpiegów dziś. A w związku z tym także przemilczana rzeczywistość. Niewygodna prawda, po której kilka razy zastanowicie się, nim powiecie coś przez telefon albo napiszesz w mailu.

Niewątpliwie tajemnicą poliszynela jest, że służby mają dostęp do większości serwerów. Tym samym zaledwie kilkoma kliknięciami mogą czytać maile tych, którzy mają skrzynki pocztowe w większości popularnych portali internetowych. Co z bilingami? Służby mają do nich pełny dostęp. Tyczy się to wszystkich. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że oni wiedzą o was już wszystko. Teraz tylko od was zależy, ile wy będziecie wiedzieć o nich.

Reportaże kryminalne – Allah Akbar. Wojna i pokój w Iraku Witold Repetowicz

Od 2003 roku Irak kojarzy się z permanentną wojną. Gdy w 2014 roku przy niemal zerowym oporze armii irackiej Allah Akbar. Wojna i pokój w Iraku - kup na TaniaKsiazka.pldżihadyści zajęli Mosul i Tikrit, podniosły się liczne głosy, że Irak, jako państwo jest już skończony. A rozpad na trzy regiony kontrolowane przez Kurdów, szyitów i sunnitów – pewny. W 2017 roku sytuacja wyglądała już jednak zupełnie inaczej. Armia iracka stała się silna i wyparła Państwo Islamskie z Mosulu. Kurdowie – nawet pomimo przeprowadzenia referendum niepodległościowego – nie zdecydowali się na secesję. Tym samym sytuacja w Iraku zaczęła się poprawiać, choć nie zawsze chciano to dostrzec za granicą.

Allah Akbar to nie tylko opowieść o ostatnich etapach kampanii odbijania Mosulu, lecz także próba zmierzenia się z fałszywym obrazem Iraku. Państwa, zdaniem Zachodu, sztucznego i skazanego na wojnę. Gdzie na każdym rogu czai się terrorysta, szyici i sunnici skaczą sobie do gardeł, a między zniszczonymi budynkami przejeżdżają pancerne wozy stacjonujących wojsk.

Książka dostępna w sprzedaży od 14 lutego 2019 roku.

Reportaże kryminalne – Obsesja zbrodni. Prawdziwa historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA Michelle McNamara

Pięćdziesiąt gwałtów i dziesięć sadystycznych morderstw przez ponad dekadę. Tym samym ani Zodiak, ani Night Obsesja zbrodni - kup na TaniaKsiazka.plStalker nie dorównywali mu aktywnością. Atakował kobiety w ich własnych sypialniach, mordował mężów na oczach żon. Zazwyczaj wybierał parterowy dom w spokojnej dzielnicy. Wchodził do środka, uczył się rozkładu pomieszczeń. Nie zostawiał po sobie żadnego śladu. W końcu zniknął, unikając ujęcia przez policję, w tym jednego z najlepszych profilerów w historii.

Michelle McNamara, dziennikarka kryminalna, twórczyni popularnej strony internetowej TrueCrimeDiary.com, postanowiła dopaść brutalnego psychopatę. Nazwała go Golden State Killerem. W związku z tym przeczesała tysiące stron policyjnych kartotek, oglądnęła raporty z sekcji zwłok, rozmawiała z ofiarami gwałtów i ludźmi, którzy mogli być świadkami morderstw.

Reportaże kryminalne – Psy Prewencji Norbert Grzegorz Kościesza

Psy prewencji - znajdź na TaniaKsiazka.pl!Autor opisuje wydarzenia, które w 80% są oparte na faktach. Część osób, które w tej książce występuje pod pseudonimami, z pewnością będzie się w stanie rozpoznać. Jego opowieść skupia się na funkcjonariuszach, którzy stoją najniżej w policyjnej hierarchii. To historie opowiedziane bez patosu i lukru.

Przeczytajcie wywiad z autorem >>

I to już wszystkie moje propozycje reportaży kryminalnych, które ukazały się lub ukażą się wkrótce. Czy któraś z nich zwróciła Waszą szczególną uwagę? A może macie jakieś własne typy? Jestem bardzo ciekawa, co Was zainteresowało. 🙂