Reportaże o byciu lekarzem – nowości i zapowiedzi
Reportaże o byciu lekarzem to doskonała propozycja dla wszystkich tych, którzy interesują się literaturą faktu. Poza tym powody do zadowolenia mają także wielbiciele pozycji popularnonaukowych. Wśród prezentowanych dziś tytułów znajdziecie przede wszystkim historie lekarzy, ratowników medycznych czy personelu medycznego, który na co dzień mierzy się z realiami służby zdrowia. Nie tylko w Polsce. Są to opowieści ludzi ze świata, z linii frontu, czy opowieści lekarki więziennej. Nie zabraknie tu również tematu epidemii i tego, jak wyglądały początki chirurgii. Każda z tych książek to opowieść z życia wzięta. W związku z tym nie pozostaje nam nic innego, jak zaprezentować wam dzisiejsze propozycje!
Reportaże o byciu lekarzem – Operator 112. Relacja z centrum ratowania życia
Autorem książki jest Roman Klasa, który przez sześć lat pracował w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku, jako operator numeru alarmowego 112. A chociaż nigdy nie widział swoich rozmówców, to ich los najczęściej zależał właśnie od niego. W związku z tym czytelnicy otrzymują prawdziwą, wstrząsającą i szokującą opowieść człowieka, który przez lata był uczestnikiem ludzkich dramatów. Poza tym mężczyzna wspomina również proces rekrutacji do CPR. Przywołuje najciekawsze przypadki zgłoszeń na numer 112 i przedstawia realia pracy ludzi, którzy nie są zauważani.
Książka już dostępna.
Reportaże o byciu lekarzem – Lekarz wojenny. Operacja na linii frontu
David Nott jest obecnie uważany za najbardziej doświadczonego chirurga urazowego na świecie. Na pewnym etapie wolontariatu zdał sobie sprawę, że jego bezpośrednia pomoc w miejscach konfliktów wojennych lub katastrof naturalnych to trochę za mało. Ponieważ tamtejsi lekarze powinni nauczyć się, jak skutecznie radzić sobie z najcięższymi przypadkami urazów u ofiar tych dramatycznych wydarzeń. W związku z tym wraz z żoną założyli fundację, której celem jest upowszechnianie jego wiedzy i doświadczenia, by pomagały skutecznie ratować życie tam, gdzie zagrażają mu pociski i bomby.
Książka dostępna od 20 maja 2020 roku.
Reportaże o byciu lekarzem – Trudny przypadek. Prawdziwe historie polskich lekarzy
Chirurg, internista, ginekolog. Psychiatra z kilkudziesięcioletnim stażem pracy oraz początkujący stażysta w hospicjum. Pielęgniarka wysłana na misję medyczną do toczonej wojną Libii i dentysta gwiazd show-businessu. Psychodietetyczka oraz lekarka posiadająca własne prosektorium. Wszyscy oni opowiadają w tej książce o przypadkach, których nie zapomną do końca życia. To historie o pracy na styku nauki, wiary i nadziei. Rzadkie przypadki i nurtujące lekarzy pytania – czy aby na pewno zrobili wszystko dla danego pacjenta? Nie zabraknie tu przypadków zaskakujących, szokujących i takich, które poruszają.
Książka już dostępna.
Reportaże o byciu lekarzem – Prawa epidemii. Skąd się biorą i czemu wygasają?
Autorem książki jest Adam Kucharski, profesor London School of Hygiene and Tropical Medicine. W swojej publikacji opowiada czytelnikom w pasjonujący sposób o epidemiach. W związku z tym dowiecie się, jakie są zasady rozprzestrzeniania się wirusów, mód i idei oraz jak te uniwersalne prawa kształtują zachowania i wpływają na nasze życie. Ponadto to nie tylko opowieść o medycynie. To przede wszystkim historia ukrytych praw rozprzestrzeniania się rzeczy – od pomysłów i memów po przemoc i śmiertelne wirusy.
Książka dostępna od 19 maja 2020 roku.
Reportaże o byciu lekarzem – Chirurg. Krew, złodzieje ciał i narodziny…
Jak narodziła się chirurgia? Droga do osiągnięć, którymi może poszczycić się obecnie ta gałąź medycyny, nie była łatwa. Tym samym w tej opowieści nie zabraknie krwi i wstrząsających historii. Znajdziecie tu realia życia i naukowej działalności w osiemnastowiecznym Londynie. Tu, gdzie zdobycie ciała do sekcji graniczyło z cudem. A właśnie o taką możliwość chodziło Johnowi Hunterowi – człowiekowi, który stał się pionierem w dziedzinie chirurgii.
Książka już dostępna.
Reportaże o byciu lekarzem – Lekarka więzienna. Kiedy przemoc, narkotyki i samobójstwa to twoja codzienność
Praca lekarza więziennego wiąże się z dodatkowym stresem i nie należy do najłatwiejszych. Tutaj lekarze muszą zmierzyć się z przestępcami. Tym samym nierzadko pomagają ludziom, którzy kiedyś odebrali życie innym. Doktor Amanda Brown leczyła m.in. osadzonych w słynnym zakładzie karnym Wormwood Scrubs, a później w największym europejskim więzieniu dla kobiet w Bronzefield. Teraz dzieli się z czytelnikami przypadkami, z którymi przyszło się jej zmierzyć w swojej karierze. Są to historie intymne, czasem smutne i przerażające, a czasem pełne radości. A przede wszystkim są to doświadczenia, które ukształtowały autorkę jako lekarkę i człowieka.
Książka już dostępna.