Niepokorne, rockowe dusze – książki polskich muzyków odzwierciedlają je na różne sposoby. (Auto)biografie, prywatne zapiski, eseje, powieści – co gra w duszach gwiazd polskiej sceny? Sprawdźcie sami!

Rockowe dusze – książki polskich muzyków

Rockowe dusze – książki polskich muzyków

Kazik Staszewski Rafał Księżyk Idę tam gdzie idę. Dalej. Kazik Staszewski autobiografia

Idę tam gdzie idę. Dalej. Kazik Staszewski autobiografia

Ostatnimi czasy o Kaziku głośno rozszumiało się w różnych mediach. Ci, którym nazwisko Staszewski niewiele mówi, będą mieli świetną okazję, żeby poszerzyć zasób wiedzy, ponieważ lider legendarnego Kultu wydaje kontynuację swojej biografii. Qvo vadis, Kaziku? Odpowiedź pewnie przyniesie lektura.

Izabela Trojanowska Leszek Gnoiński Trojanowska Rockowe dusze – książki polskich muzyków

Trojanowska

Część młodszego pokolenia zapewne może być nieco zdziwiona, ale tak, to prawda, nie regulujcie odbiorników: Izabela Trojanowska nie zawsze kojarzyła się z Klanem i postacią Moni. W latach osiemdziesiątych narobiła niezłego zamieszania na polskich scenach, występując solo i z Budką Suflera. Kto nie wierzy, niechaj zajrzy:

A wszystko, czego dziś chcecie dowiedzieć się o Trojanowskiej, znajdziecie w jej autobiografii. Myślę, że może być zaskakująco.

Olga Kora Sipowicz KORA. Miłość zaczyna się od miłości

KORA. Miłość zaczyna się od miłości

Tego, że na polskiej scenie rockowej przez długie lata rządziła Olga Jackowska, chyba nikomu już przypominać nie trzeba. 😉 Fanom Kory z pewnością wpadnie w oko ta książka, nie jest to bowiem „zwykła” biografia. W jaki sposób artystka zaczarowywała słowa, rytm i rymy, aby powstawały z nich teksty niezapomnianych piosenek, uwielbianych przez pokolenia? Możemy się tego dowiedzieć, zaglądając do oryginalnych zapisków Kory:

W kilku pięknych zeszytach, które Kora starannie wybierała w księgarniach lub dostawała w prezencie, przez wiele lat prowadziła notatki. Zeszyty to był jej warsztat literacki. Alembik, w którym wrzały i dojrzewały pomysły na piosenki. […] Czytając uważnie zeszyty możemy prześledzić, jak Kora pracowała nad tekstami piosenek, jak tworzyła nowe wersje, jak skreślała, uzupełniała, walczyła o frazę i rytm.

Katarzyna Nosowska Powrót z Bambuko Rockowe dusze – książki polskich muzyków

Powrót z Bambuko

A co się dzieje, gdy kultowa rockowa wokalistka i świetna tekściarka bierze się za pisanie książki? Jeśli rzeczoną wokalistką jest Katarzyna Nosowska, to dostajemy do czytania kawał świetnej lektury, o czym pisałam Wam w recenzji TUTAJ. Nie ma co się powtarzać, więc napiszę Wam tylko – warto. Powrót z Bambuko to fascynująca podróż w głąb siebie.

Tomasz Organek Teoria opanowywania trwogi

Teoria opanowywania trwogi

Głupi on, głupi on – jej chłop, niegłupia ona, czyli jego książka. 😉 A przynajmniej tak uważa nasza redakcyjna koleżanka Aneta, która Teorię opanowywania trwogi Tomasza Organka rozłożyła na czynniki pierwsze w swojej recenzji, o TUTAJJak znany rockman i autor tekstów wielu przebojów poradził sobie w roli pisarza „pełnometrażowego”? O tym możecie przekonać się, zgłębiając opowieść o Borysie, 39-latku, który wyrusza w podróż, mającą całkowicie odmienić jego życie…

Rockowe dusze – książki polskich muzyków

Jakie książki dorzucilibyście do tego zestawienia? Dajcie znać w komentarzach!

Zobacz także: