Dziennik z Guantanamo - co wiemy o adaptacji Dziennik z Guantanamo

Najlepsze scenariusze pisze samo życie, pewnie dlatego tak chętnie twórcy filmów inspirują się prawdziwymi wydarzeniami. W scenopisach pojawiają się zatem opowieści znane z pierwszych stron gazet, z podręczników do historii lub te wcześniej niesłyszane, o cichych bohaterach. Impulsem do powstania filmu stają się również ludzkie wspomnienia spisane w formie pamiętników czy dzienników. I tak już na początku przyszłego roku swoją premierę będzie miała produkcja będąca adaptacją bestsellerowego zbioru wspomnień. Dziennik z Guantanamo Mohamedou Ould Slahiiego zobaczymy na ekranie w formie filmu dokumentalizowanego pt. The Mauritanian. I zobaczymy w nim światową obsadę.

Dziennik z Guantanamo Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Fot. Fragment filmu

Dziennik z Guantanamo w filmowej odsłonie

Autorem zapisanych w dzienniku wspomnień jest Mohamedou Ould Slahi, który urodził się w Mauretanii. Mając 18 lat, opuścił rodzinny kraj i wyjechał do Niemiec. Przerwał naukę na początku lat 90. i udał się do Afganistanu. Tam przy akceptacji Amerykanów walczył w oddziałach Al-Kaidy z rządem Kabylu popieranym przez Związek Radziecki. W 1992 roku wrócił jednak do Niemiec, gdzie udało mu się ukończyć studia inżynierskie i rozpocząć pracę. Potem przeniósł się do Kanady, do Montrealu.

Jego życie zmieniło się całkowicie, gdy w listopadzie 2001 roku został aresztowany przez jordańską jednostkę do zadań specjalnych. Przez kolejne siedem i pół miesiąca trzymano go w izolacji i przesłuchiwano w związku z podejrzeniem o zaangażowanie w spisek milenijny. Gdy Jordańczycy jednoznacznie ocenili, oskarżenia były niesłuszne, odpuścili. To jednak nie był koniec koszmaru Mohamedoua. Mężczyznę bowiem przejął zespół CIA i 5 sierpnia 2002 roku przewiózł do więzienia w Guantanamo. I choć nigdy nie oskarżono go o żadne przestępstwo, a liczne sądy i rządy krajów trzecich oczyściły go z wszelkich podejrzeń, nadal nie został uwolniony. Stało się to dopiero w 2016 roku, 15 lat od aresztowania.

Bendecit Cumberbatch, Jodie Foster i Shailene Woodley to tylko część z hollywoodzkich gwiazd, które pojawią się w filmie The Mauritanian, będącym adaptacją książki Dziennik z Guantanamo. Możemy już obejrzeć pierwsze sceny, zawarte w trailerze promującym produkcję:

Co zobaczymy w filmie?

Film będący adaptacją książki Dzienniki z Guantanamo przybliży życie mężczyzny po osadzeniu w amerykańskim więzieniu, w tym ciężką pracę jego adwokatki Nancy Hollander i jej współpracownicy Teri Duncan. Kobiety stanęły przed bardzo trudnym zadaniem. Muszą zawalczyć o wolność Mauretańczyka, mając przeciwko sobie wojskową prokuraturę i jej najmocniejszego gracza Stuarta Coucha. The Mauritanian obnaży również działania służb specjalnych, przez które niewinny Mohamedou spędził wiele lat w więzieniu.

W produkcji BBC Films i SunnyMarch w postać głównego bohatera wcieli się Tahar Rahim (Przeszłość, Prorok). Jego obrończynię zaś zagra Jodie Foster (Milczenie Owiec, Azyl). Na ekranie pojawią się również Shailene Woodley (Niezgodna, Wielkie kłamstewka) oraz Benedict Cumberbatch (SherlockGra tajemnic). Reżyserem filmu The Mauritian jest Kevin Macdonald (Whitney, Morze Czarne).

Światowa premiera filmu planowana jest na 19 lutego 2021 r., kiedy to produkcja trafi do kin w Stanach Zjednoczonych. Zła wiadomość jest taka, że nie wiadomo jednak, czy i jeśli tak, to kiedy pojawi się w Polsce.

Ciekawostki na temat książki

Książka Dziennik z Guantanamo to zredagowana przez Larry’ego Siemensa wersja 466-stronicowego manuskryptu, napisanego odręcznie przez Mohamedou Ould Slahi w celi więziennej w Guantanamo. Został od niestety poddany cenzurze przez władze Stanów Zjednoczonych. Urzędnicy za pomocą czarnych pasków utajnili ponad 2500 fragmentów! Jesteś ciekawy tej historii? Koniecznie przeczytaj książkę, którą znajdziesz w tym miejscu.

Powiązane artykuły: