FantastykaFantasyPolecamy

Seria Bastard i Błazen Robin Hobb – czyli Trylogia Skrytobójcy i jej kontynuacja

Seria Bastard i Błazen to jedna z najbardziej znanych serii z gatunku fantasy. Jej autorką jest amerykańska pisarka Margaret Astrid Lindholm Ogden pisząca pod męskim pseudonimem Robin Hobb.

Seria wydana została w dwóch pełnych trylogiach. To pierwsza z nich, Trylogia Skrytobójcy, przyniosła światowy rozgłos pisarce. O jej wielkiej popularności świadczy sam fakt, że została przetłumaczona na ponad 20 języków, w tym na polski. Po raz pierwszy została wydana w naszym kraju w 1997 roku. Druga, Trylogia Złotoskóry, ukazała się w Polsce w 2016 roku. W czerwcu tego roku ukazała się powieść Skrytobójca Błazna,

Seria Bastard i Błazen – opis fabuły

Seria opowiada o zmaganiach młodego chłopca nazywanego Bastardem, który jest synem z nieprawego łoża księcia Rycerskiego, syna władcy Królestwa Sześciu Księstw. Wychowywany jest na dworze swojego ojca przez stajennego. Przez wiele lat nikt właściwie nie zwraca uwagi na chłopaka. Wyjątkiem jest jedynie wuj chłopaka, książę Szczodry, ale i on ma ważniejsze sprawy na głowie niż zajmowanie się niechcianym synem swojego brata. Losy Bastarda odmieniają się całkowicie, kiedy król Roztropny, jego dziadek, nakazuje by uczyć chłopca tajemnej sztuki skrytobójstwa.

Bastard nie jest jednak zwyczajnym chłopcem. Posiada bowiem zdolność do korzystania z magii, która wraz z wątpliwym pochodzeniem stanie się główną przyczyną jego kłopotów. To wszystko, w połączeniu ze sztuką sekretnego zabijania, stanowi mieszankę wybuchową, która zburzy całkowicie dotychczasowe życie młodego chłopaka.

W kolejnych tomach serii losy Bastarda splatają się z losami nadwornego Błazna, który odegra niezwykle istotną rolę w całej historii. Jaką? Tego dowiemy się czytając obie trylogie oraz Skrytobójcę Błazna.

Seria Bastard i Błazen – książki z serii

W skład serii Bastard i Błazen wchodzą dwie pełne trylogie:

Trylogia Skrytobójcy:

I tom – Uczeń Skrytobójcy
II tom – Wyprawa Skrytobójcy
III tom – Królewski Skrytobójca

Trylogia Złotoskóry

I tom – Misja Błazna
II tom – Złocisty Błazen
III tom – Przeznaczenie Błazna

W czerwcu ukazała się najnowsza powieść Ogden, napisaną pod pseudonimem Skrytobójca Błazna, która zapoczątkowała nową trylogię Bastard i Błazen.

Seria Bastard i Błazen – dla kogo jest warta polecenia?

Seria ta jest adresowana do wszystkich miłośników gatunku fantasy. Znajdziemy w niej ponadczasową walkę dobra ze złem, magię oraz całkowicie wykreowany przez autorkę świat ze swoją własną geografią, ludami go zamieszkującymi oraz magicznymi stworami. To wszystko przedstawione oczami głównego bohatera Bastarda, do którego niemal od razu zaczynamy czuć sympatię.

Akcja nie należy do zbyt wartkich, ale nie brakuje też w niej ciekawych zwrotów i wydarzeń, które zmuszają Czytelnika bo dalszego zagłębiania się w treść książki. Seria ta z pewnością spotka się z uznaniem wszystkich fanów fantasy oraz dostarczy im rozrywki na niejeden wieczór.