Sierpniowe zapowiedzi literatury obyczajowej Sierpniowe zapowiedzi literatury obyczajowej

Jak zapomnieć o upływającym (często zbyt szybko) czasie? Oczywiście czytając! Przy dobrej lekturze nawet uciekające lato boli znacznie mniej. Fani i fanki pięknych, wzruszających i często romantycznych opowieści mogą zatem liczyć na piękna końcówkę wakacji bez żalu, że mija lato. Jeśli tylko wpiszą na listę „must have” sierpniowe zapowiedzi literatury obyczajowej. Wpisujecie?

Sierpniowe zapowiedzi literatury obyczajowej na TaniaKsiazka.pl >>

Sierpniowe zapowiedzi literatury obyczajowej

Caryca, Ellen Alpsten

Caryca na TaniaKsiazka.pl >>

Pierwszą sierpniową propozycją jest Caryca Ellen Alpsten, czyli opowieść o pierwszej kobiecie, która jako pierwsza samodzielnie władała Rosją. Przepiękna Marta, biedna dziewczyna z nieprawego łoża zostaje sprzedana na służbę mając zaledwie piętnaście lat i w tym momencie zaczyna się jej niesamowita historia. W miejscu pracy bowiem w akcie desperacji popełnia zbrodnię, ucieka i wpada w wir wielkiej wojny północnej. W tym czasie pracuje jako praczka w obozie wojskowym i właśnie tu przykuwa wzrok samego Piotra Wielkiego. Car jest niezwykle namiętnym mężczyzną z żelazną wolą, który ma jedno ogromne pragnienie. Chce zmienić Rosję z konserwatywnego wschodniego carstwa w zachodnie nowoczesne imperium.

Ambitna Marta, korzystając ze swoich atutów, jakimi są nieprzeciętna uroda, wyjątkowy spryt i duża odwaga, mimo swego niskiego urodzenia, zostaje żoną cara i przyjmuje imię, Katarzyna I. Wkrótce przekonuje, że musi ponieść duży koszt tej sytuacji. Gdy Piotr umiera, Rosja nie ma dziedzica i nie grozi jej chaos. Kobieta zajmuje więc miejsce władcy. U boku męża stała przez dziesięciolecia, więc wie, co ma robić. Zwłaszcza że jest równie namiętna i bezwzględna jak on…

Książkę zdobędziecie po przejściu na tę stronę.

Fontanny milczenia, Ruta Sepetys

Fontanny milczenia na TaniaKsiazka.pl >>

Kolejna książka na sierpień to Fontanny milczenia Ruty Sepetys, dzięki której poznacie mroczne oblicze skąpanego w słońcu Madrytu. Jest rok 1957, a stolica Hiszpanii ugina się pod ciężarem faszystowskiej dyktatury generała Francisca Franco. W tym samym czasie do kraju licznie przybywają zagraniczni turyści i biznesmeni zwabieni obietnicą ciepła, pysznego wina i szybkiego pomnożenia majątku. Jednym z nich jest Daniel Matheson – osiemnastoletni syn potentata naftowego, który z rodziną osiada w Madrycie. Chłopak uwielbia robić zdjęcia i dzięki obiektywowi swojego aparatu pragnie poznać bliżej rodzinny kraj swojej matki.

Los i fotografia na jego drodze stawiają piękną pokojówkę z hotelu Castellana Hilotn, Anę Torres Moreno. Już wkrótce Daniel dzięki niej i przerażającemu biegowi historii dowie się, czym jest śmiertelny strach. Ale również niebotyczne szczęście. Jego zdjęcia ściągną na niego bowiem poważne niebezpieczeństwo. Przed chłopakiem trudne decyzje. Czy zdoła ochronić tych, których kocha?

Książkę zamówicie pod tym linkiem.

Znajda, Katarzyna Kielecka

Znajda na TaniaKsiazka.pl >>

Katarzyna Kielecka w swojej powieści Znajda łączy dwie płaszczyzny czasowe. Przenosi czytelnika do Wielunia roku 1939, kiedy to radość sześcioletniego Lolka Sitarza z narodzin braciszka przerywa wybuch wojny. 1 września jego sielskie dzieciństwo się kończy a spadające na miasto bomby jego życie zamieniają w koszmar. Wraz z rodziną musi opuścić dom i szukać bezpieczniejszego miejsca. Chwilę wytchnienia od wojennej zawieruchy znajduje u cioci na wsi. Niestety tutaj również niedługo dotrze zło.

Podczas czytania tej powieści poznamy również Matyldę, żyjącą w Łodzi w 2022 roku. Kobieta ma na głowie masę problemów – małżeński kryzys, despotyczną matkę i irytującego kota. 1 stycznia w przejściu podziemnym poznaje staruszkę sprzedającą rękodzieło. Podczas rozmowy poznaje wyjątkową historię jej życia i zachwyca się niebywałą mądrością starowinki.

Czy można zrozumieć wojnę mając kilka lat? Jak skrzyżują się losy Matyldy i Lolka i co wspólnego z tym będzie miało zwykle metalowe szydełko?

Książkę znajdziecie w tym miejscu.

Finlay Donovan nadchodzi, Elle Cosimano

Finaly Donovan nadchodzi na TaniaKsiazka.pl >>

Finlay Donovan nadchodzi autorstwa to pierwszy tom nowej wciągającej i dowcipnej serii autorstwa Elle Cosimano, który być może część z Was inspiruje do zmiany życia. Tytułowa bohaterka Finn jest matką samotnie wychowująca dwójkę dzieci. Pisarką, której książki nie są czytane zbyt chętnie, a życie spowija mgła chaosu. Kobieta nie ma w sobie zapału, by napisać kolejną powieść, okazuje się, że jej były mąż nagle zwolnił opiekunkę, a na domiar złego jej córka poszła o przedszkola z włosami przyklejonymi do głowy taśmą montażową. I choć mimo wszystko stara się jakoś dawać sobie radę, los przynosi jej ciekawe wyzwania.

Podczas spotkania z agentką, na którym kobiety dyskutują na temat fabuły nowego thrillera, Finn przez pomyłkę zostaje wzięta za płatną zabójczynię. Co jeszcze może jej się przydarzyć?

Książkę możecie złapać tutaj.

Królewska buntowniczka. Powieść o księżniczce Małgorzacie Windsor, Georgie Blalock

Królewska buntowniczka na TaniaKsiazka.pl >>

Miłośnikom serialu The Crown na pewno przypadnie do gustu ostatnia na naszej liście sierpniowa zapowiedź, Królewska buntowniczka autorstwa Georgie Blalock. To zaskakująca i poruszająca opowieść o niezwykle barwnej księżniczce z rodu Windsorów, Małgorzacie. Jej postać autorka ukazała z perspektywy jednej z jej dam dworu, Very.

Powojenna Wielka Brytania. Ponurą rzeczywistość ubarwia dziewiętnastoletnia Małgorzata, urzekając nie tylko pięknym, modnym ubiorem, ale przede wszystkim trudnym charakterkiem – ciętym językiem, poczuciem humoru, sarkazmem czy wyniosłością. Dziewczyna pragnie być w centrum uwagi, dlatego nie bacząc na etykietę, pali papierosy, odwiedza nocne kluby, udziela się towarzysko i bez liczenia wydaje pieniądze. Ponadto uwielbia czytać gorące romanse pióra Rose Lavish, a jednym z jej największych marzeń jest poznanie autorki osobiście.

Drugą bohaterką powieści jest wspomniana już córka barona, Vera, dwudziestoczteroletnia stara panna. Dziewczyna cierpi po utracie narzeczonego, który poległ podczas wojny i marzy o ucieczce z Londynu do Nowego Jorku, by tam rozpocząć karierę pisarki. Zostaje jednak damą dworu Małgorzaty i uczestniczy w towarzyskim i królewskim życiu, obserwując z bliska romans niepokornej księżniczki z kapitanem Peterem Townsendem. Obie kobiety będą musiały dokonać trudnego wyboru między statusem i obowiązkiem a miłością.

Książka czeka na Was pod tym linkiem.

***

Inne sierpniowe zapowiedzi literatury obyczajowej możecie przejrzeć na tej stronie.

Czytaj także: