Ciekawostki o książkach

Ruszyło głosowanie w plebiscycie Śląski Wawrzyn Literacki

nagroda_3_20120206_1150074052Już po raz kolejny Biblioteka Śląska w Katowicach ogłosiła możliwość głosowania na najlepszą książkę roku. Oddać głos może każdy czytelnik, wybierając książkę spośród listy nominowanych pozycji. W ręce zwycięzcy powędruje nagroda Śląski Wawrzyn Literacki. Nominowane książki muszą być wydane po raz pierwszy w roku poprzedzającym konkurs. Czytelnicy mogą głosować do końca lipca, a urna do głosowania znajduje się w holu głównym biblioteki i również tam obecne są karty do głosowania.

Jeśli ktoś jeszcze nie do końca wie, na kogo chciałby oddać swój głos, to nic straconego. Biblioteka Śląska oferuje wystawę, na której każdy, kto chce zagłosować, może zapoznać się z nominowaną książką i jej autorem. Konkurs zostanie rozstrzygnięty jesienią i podczas oficjalnej ceremonii zwycięzca otrzyma statuetkę wykonaną z brązu, której autorem jest Zygmunt Brachmański.

Oto lista nominowanych książek do tegorocznej nagrody, które rekomendowali krytycy, znawcy literatury oraz badacze na comiesięcznych spotkaniach Klubu Dobrej Książki Biblioteki Śląskiej:

Wśród zwycięzców poprzednich edycji znajdują się, między innymi, tak znani pisarze jak: Tadeusz Różewicz (Matka odchodzi), Ryszard Kapuściński (Ten Inny), Olga Tokarczuk (Prowadź swój pług przez kości umarłych) czy ubiegłoroczna laureatka, Magdalena Grzebałkowska (Beksińscy. Portret podwójny).