Ciekawostki o książkach

Smutna wiadomość – zmarł Peter Esterhazy

Peter_Esterhazy_by_Kubik_01Peter Esterhazy był jednym z twórców współczesnej literatury węgierskiej i zapisał się w historii literatury na całym świecie, jako ten najbardziej znany i ceniony. Pisarz od wielu lat zmagał się z rakiem trzustki, zmarł w wieku 66 lat.

Korzenie Petera Esterhazyego sięgają słynnej arystokratycznej rodziny. W 1917 roku, przez niewielki okres czasu jego dziadek – Moric Esterhazy – był premierem Węgier. W twórczości pisarza dostrzec można częste odwołania do doświadczeń rodzinnych. W roku 2008 został uhonorowany Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus, którą otrzymał za powieść Harmonia Caelestis. Opowiada ona właśnie o dziejach rodu artysty. Kiedy książka osiągnęła sukces, Peter odkrył, że jego ojciec przez długie lata działał jako agent komunistyczny. To z kolei skłoniło go do publikacji kolejnej powieści pt. Wydanie poprawione. Światło dzienne ujrzały wtedy informacje, które jasno wskazywały, że Hrabia Matyas Esterhazy w latach 1957-1980 wysyłał węgierskim służbom bezpieczeństwa raporty dotyczące krewnych, przyjaciół, znajomych, a nawet kolegów swoich dzieci. Peter Esterhazy pisząc ową książkę chciał stawić czoła ciemnej przeszłości ojca. Wydał on jeszcze kilka dzieł, które dotyczyły m. in. jego matki.

Oprócz znakomitych książek, Peter Esterhazy pisał również sztuki teatralne. W Polsce można znaleźć jeszcze takie utwory jak: Czasowniki posiłkowe serca, Księga Hrabala oraz Niesztuka. Za swoje powieści był niejednokrotnie nagradzany prestiżowymi wyróżnieniami literackimi.

Śmierć tak wybitnego autora to wielka strata nie tylko dla literatury węgierskiej, ale również dla literatury światowej.