Warszawskie Targi Książki - zmiana terminu imprezy Warszawskie Targi Ksiązki

Nie wiem, który to już raz na naszym blogu pojawia się odwołanie do pandemii koronawirusa w kontekście wydarzeń kulturalnych. Niestety, wirus zdezorganizował nasze życie. Nadal nie do końca potrafimy się odnaleźć w tej sytuacji, mimo że jest z nami już rok. Wciąż trudno nam zaakceptować fakt ciągłego zagrożenia (to chyba niemożliwe), a właśnie ze względu na nie Warszawskie Targi Książki odbędą się w innym terminie, niż pierwotnie zakładano. Organizatorzy przełożyli imprezę i zamiast od 17 do 20 czerwca odbędą się w dniach 9-12 września. 

Warszawskie Targi Książki

 

Warszawskie Targi Książki przełożone na wrzesień

Wszyscy zawsze czekamy na te niezwykłe wydarzenia, jakimi są targi książki. Możliwość spotkania z autorami, wykłady, obecność innych pasjonatów literatury, stosy książek i unoszący się w powietrzu zapach papieru i spisanych na nim opowieści to coś, co ładuje nam baterie na długi czas już po zakończeniu wydarzenia. Pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia zmusiły organizatorów do odwołania majowej edycji Warszawskich Targów Książki w 2020 roku. To był ogromny cios nie tylko dla nich, ale również dla autorów i dla wszystkich miłośników bliskich spotkań z literaturą. Na szczęście odbyło się kilka targów w przestrzeni wirtualnej, m.in. dwie edycje imprezy TargiKsiazki.Online, organizowanej przez księgarnię internetową TaniaKsiazka.pl. Wydarzenia te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i zgromadziły przed ekranami komputerów wielu użytkowników.

Tęsknimy jednak mimo wszystko za żywym kontaktem z książką czy pisarzami. Pragniemy poczuć tę wyjątkową atmosferę, która zawsze towarzyszy tego typu imprezom. Dlatego, gdy w styczniu pojawiła się informacja, że w czerwcu Warszawskie Targi Książki odbędą się w znanej wszystkim formule, przez Polskę przeszła fala czytelniczej ekscytacji. Niestety, z powodu wzrostu liczby zachorowań, ten termin przestał być realny. Biorąc pod uwagę, że organizatorom zależy na tym, by targi odbyły się na żywo, zmuszeni zostali przenieść swój event. Podali nowy termin targów, który w ich wyobrażeniu na ten moment jest datą realną: 9-12 września.

Uzasadnienie decyzji

Na stronie Fundacji Historii i Kultury, która jest organizatorem wykonawczym przedsięwzięcia, możemy znaleźć wypowiedź prezesa zarządu spółki Targi Książki. Rafał Skąpski tłumaczy w niej powody podjęcia decyzji o zmianie terminu targów:

Analizując na bieżąco informacje dotyczące skali pandemii i przewidując, że dochodzenie do normalności oraz znoszenie obostrzeń pandemicznych może następować dłużej niż pierwotnie zakładaliśmy, podjęliśmy decyzję o przesunięciu Targów na termin późniejszy. Warszawskie Targi Książki w tym roku odbędą się w dniach 9-12 września w wersji plenerowej, na płycie przed wejściem do Pałacu Kultury i Nauki oraz Placu Defilad (teren od strony ul. Marszałkowskiej). Z pewnością miłośnicy literatury, autorzy oraz wydawcy spragnieni są wzajemnych kontaktów w targowej formule. Naszym celem jest, by Warszawskie Targi Książki były bezpiecznym miejscem spotkania wszystkich tych grup, bo właśnie nasze wspólne bezpieczeństwo jest tu najważniejsze.

Nam pozostaje jedynie trzymać kciuki oraz wierzyć, że Warszawskie Targi Książki odbędą się we wrześniu bez problemów. I że powoli już wszystko będzie wracać do normy.

Powiązane artykuły: