Ważne książki na obecne czasy - sprawdź na TaniaKsiazka.pl

Ważne książki na obecne czasy to zestawienie, któremu warto przyjrzeć się bliżej. Coś dla siebie znajdą tu zarówno wielbiciele literatury faktu, jak i powieści, niosących za sobą niezwykłą mądrość. Prezentowane dziś przez nas tytuły poruszają ważny temat nietolerancji. Nie tylko rasowej, ale także związanej z odmienną orientacją seksualną. Obie te kwestie w dzisiejszych czasach są poddawane nieustannej, publicznej dyskusji. Czasem jednak ciężko z tych głosów wybrać te naprawdę cenne i warte uwagi. W związku z tym przychodzimy z pomocą każdemu, kto chciałby poszerzyć swoje horyzonty i otworzyć się na rzetelną dyskusję o problemie, jakim niewątpliwie jest nietolerancja czy rasizm.

Ważne książki na obecne czasy - sprawdź na TaniaKsiazka.pl

Rasizm i nietolerancja - kup na TaniaKsiazka.plWażne książki na obecne czasy – Rasizm i nietolerancja. Nie!

To dobra propozycja dla najmłodszych.

Z tej książki czytelnicy dowiedzą się, czym jest rasizm. Ponadto autorzy pokazują, że każdy z nas ma prawo do szacunku. Znajdziecie tu również podpowiedzi, jak świadomie być ciekawym, otwartym i tolerancyjnym. Pozycja oswaja z uczuciami, które można odczuwać, spotykając się z innością: zdziwieniem, zakłopotaniem, agresją, ignorancją, nieufnością i nienawiścią. Pokazuje, jak te uczucia oswoić i co zrobić, aby stać się otwartym na inność drugiego człowieka.

Ważne książki na obecne czasy – Zabić drozdaZabić drozda - sprawdź na TaniaKsiazka.pl

Opowieść o prześladowaniach na tle rasowym, które doprowadziły do niejednej tragedii. Głowny bohater, Atticus, podejmuje się obrony Toma Robinsona, Afroamerykanina oskarżonego o zgwałcenie białej dziewczyny, Mayelli Ewell. I choć wszystko wskazuje na to, że chłopak jest niewinny i padł ofiarą rasistowskich uprzedzeń, to jednak małomiasteczkowa społeczność woli wierzyć białemu ojcu dziewczyny, który bynajmniej nie ma nieposzlakowanej opinii.

Ważne książki na obecne czasy - sprawdź na TaniaKsiazka.plWażne książki na obecne czasy – Służące

Akcja koncentruje się na relacjach czarnoskórych kobiet, służących w domach białych rodzina na południu Stanów Zjednoczonych w latach 60. XX wieku. Jednak pod warstwą tematyki rasistowskiej autorka ukryła pokłady uniwersalnych rozważań nie tylko o istocie człowieczeństwa i tolerancji. A przede wszystkim o zmaganiu się ze stereotypami, o przezwyciężaniu strachu i o ograniczeniach, którym wszyscy podlegamy i które pragniemy znieść.

Ważne książki na obecne czasy – Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóryDlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry - kup na TaniaKsiazka.pl

Książka brytyjskiej dziennikarki i blogerki to próba wyjaśnia w szerszym kontekście jednej z wiadomości, jaką umieściła na swoim profilu społecznościowym. Jej tytuł brzmiał: „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”. Napisała w nim, że ma już dość wyjaśniania białym ludziom, jak czują się osoby o innym kolorze skóry. Ma dość ich reakcji – od znudzenia i niezrozumienia po agresję. Ci, którzy sądzą, że biały kolor skóry jest „naturalny”, nie są w stanie pojąć, na czym polega rasizm, zwłaszcza ten ukryty, strukturalny. W związku z tym książka Reni Eddo-Lodge jest próbą opisania tego doświadczenia w szerszym kontekście. Kolonialnej historii Wielkiej Brytanii, ale też różnych współczesnych form dyskryminacji rasowej.

Zapiski syna tego kraju - zobacz na TaniaKsiazka.plWażne książki na obecne czasy – Zapiski syna tego kraju

To gęsta, dojmująca proza, która w wyjątkowy sposób łączy zapis osobistego doświadczenia z refleksjami na temat społeczeństwa, polityki, literatury, kina, religii. Pisząc o śmierci cierpiącego na demencję ojca, Baldwin opowiada równocześnie o zamieszkach w Harlemie w 1943 roku. W związku z tym zapis pobytu w więzieniu prowadzi go do pytania o francuską kolonizację. A kronika podróży grupy jazzowych muzyków do Atlanty pozwala opisać systemowy rasizm i paternalizm polityków, którzy infantylizują czarną społeczność.

Ważne książki na obecne czasy – Kolej podziemnaWażne książki na obecne czasy - sprawdź na TaniaKsiazka.pl

Tytułowa kolej podziemna to określenie stworzonej przez abolicjonistów sieci przerzutowej zbiegłych czarnych niewolników z południowych stanów Ameryki głównie na północ do Kanady, a także do Meksyku. Na ten skomplikowany system ucieczkowy składały się drogi, tunele, szlaki, bezpieczne kryjówki, ale też ludzie. Przewodnicy, sponsorzy, zarówno organizacje, jak i społeczności. Nazewnictwo kolejowe tworzyło tajny kod, jakim posługiwali się uciekinierzy i abolicjoniści. Poza tym do sekretnego języka dochodził też system tajnych znaków graficznych. Kolej podziemna jednoczyła czarnych i białych w walce o wolność, godność i prawa człowieka.

Wolność, równość, przemoc - sprawdź na TaniaKsiazka.plWażne książki na obecne czasy – Wolność, równość, przemoc

Autorka rozpoznaje kulturowy klincz, w jakim tkwimy, rozdarci między dążącym do autentyczności indywidualizmem a oświeceniową koncepcją racjonalnego podmiotu. Między polityką tożsamości a uniwersalistycznym liberalizmem. A potem, zdając sprawę z własnych wątpliwości, próbuje wskazać ścieżki, które mogą nas z niego wyprowadzić.

Ważne książki na obecne czasy – Ku Klux KlanKu Klux Klan - kup na TaniaKsiazka.pl

Autorka jako gość dołączyła do Krajowego Zjazdu Partii Rycerzy KKK z Arkansas. Obraz, który wyłania się z jej podróży, to poruszający portret Pasa Biblijnego – południowych stanów, które pomimo porażki w wojnie z Północą nigdy się nie poddały. To tutaj sto pięćdziesiąt lat temu narodził się Klan. Tu rysowano czarne muły symbolizujące „miasta zachodzącego słońca”, w których nie życzono sobie czarnych. Ponadto to właśnie tutaj krążyły pocztówki upamiętniające lincze na Afroamerykanach. W tutejszych lasach dziś coraz częściej, rycerze z pochodniami zbierają się w tradycyjnych kuklos. To „Tu mieszka miłość” – jak można przeczytać w reklamie promującej radio dla dumnych z siebie białych.

Ani złego słowa - zobacz na TaniaKsiazka.plWażne książki na obecne czasy – Ani złego słowa

Niru jest synem nigeryjskich imigrantów, którzy na amerykańskiej ziemi rozpoczęli nowe życie. Chłopak z pozoru nie wyróżnia się niczym spośród swoich rówieśników. Jest chrześcijaninem, chodzi do kościoła, osiąga znakomite wyniki jako sportowiec. Jesienią ma rozpocząć studia na Harvardzie. W głębi duszy skrywa jednak tajemnicę, z którą z pewnością nie mógłby pogodzić się jego konserwatywny ojciec. Dlatego wyrusza w podróż w poszukiwaniu własnej tożsamości.

Ważne książki na obecne czasy – Tak to już jestTak to już jest - kup na TaniaKsiazka.pl

Na początku warto tutaj wspomnieć, że powieść została oparta na prawdziwych wydarzeniach – życiowym doświadczeniu autorki.

Głównym bohaterem powieści jest pięcioletni Claude, najmłodszy z pięciu braci. Uwielbia kanapki z masłem orzechowym, sukienki i marzy o byciu księżniczką. A kiedy podrośnie, powie, że chce być dziewczynką. Rodzice Claude’a, Rosie i Penn, akceptują swoje dziecko takim, jakie ono jest. Jednak nie mają pewności, czy mogą się tym podzielić z całym światem. I dlatego wybór Claude’a utrzymywany jest w tajemnicy. Pewnego dnia jednak wszystko się zmienia.