Zmarł Robert D. Gamble – wydawca Harry’ego Pottera Robert D. Gamble

Wszyscy w Polsce znają przygody młodego czarodzieja, Harry’ego Pottera, którego do życia powołała brytyjska pisarka J.K. Rowling. Nie wszyscy jednak wiedzą, komu zawdzięczamy to, że dzieciaki z Hoghwartu rozgościły się w milionach polskich domów. O kim mowa? O założycielu Wydawnictwa Media Rodzina, pastorze Kościoła Episkopalnego, Robercie D. Gamble, który od trzydziestu lat mieszkał w Polsce. W 1999 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu RP za zasługi w rozwoju ruchu AA w Polsce. Z kolei w 2015 roku otrzymał Honorową Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a rok później odznaczenie „Zasłużony dla Miasta Poznania”. 17 listopada o godzinie pierwszej dwadzieścia w nocy Polskę obiegła smutna informacja. Robert D. Gamble zmarł. Miał 83 lata.

Zmarł Robert D. Gamble

Źródło: https://www.facebook.com/mediarodzina/photos/a.10150600088177127/10157509581462127/

Robert D. Gamble – krótki życiorys

Robert D. Gamble urodził się 9 marca 1937 roku. Nazwisko odziedziczył po swoim znanym pradziadku, Irlandczyku o szkockich korzeniach, który w 1819 roku przypłynął do Ameryki, a w 1837 wraz z Williamem Procterem założyli przedsiębiorstwo. Tak, dobrze się domyślasz – firma nazywała się Procter & Gamble – i jest to ta sama korporacja, która obecnie jest jednym z największych koncernów na świecie. A zaczynali od sprzedaży mydła…

Robert wychowywał się w Bostonie razem z czwórką rodzeństwa oraz ojcem lekarzem i mamą, która zajmowała się domem. Każde z rodzeństwa wybrało inną ścieżkę życiową. Jeden z braci poszedł w ślady ojca, drugi założył własny biznes, a siostry – jedna została działaczką społeczną, druga nauczycielką. Młody Robert natomiast zdecydował się na studiowanie literatury na Harvardzie. Po ich ukończeniu służył w marynarce. W międzyczasie ukochał Boga, ukończył studia teologiczne i został pastorem w jednej z bostońskich parafii, jednocześnie służył jako kapelan w miejskim szpitalu. Do Polski przeprowadził się w 1992, gdzie zgodnie ze swoim zamiłowaniem do literatury założył Wydawnictwo Media Rodzina. W naszym kraju spędził resztę swego życia.

Dlaczego Polska?

Jeszce jako student Harvardu Robert D. Gamble odwiedził Polskę w 1958 roku, zaproszony przez Zrzeszenie Studentów Polskich. Były to czasy rządów komunistycznej partii, więc dla młodego Amerykanina wyjazd ten jawił się jako fascynujące wakacje za żelazną kurtyną. To doświadczenie zasiało w nim ziarno zainteresowania pięknym, lecz zniewolonym krajem, leżącym w sercu Europy, które powoli w nim kiełkowało. Zaangażował się m.in. w pomoc polskim imigrantom, którzy trafiając w stanie wojennym do Stanów Zjednoczonych, do Bostonu potrzebowali wsparcia w znalezieniu lokum i załatwieniu różnych spraw urzędowych związanych z ich pobytem.

Gdy natomiast któregoś razu w gazecie International Herald Tribune przeczytał apel podziemnej organizacji Solidarność o sierpniowy bojkot alkoholu, stwierdził, że walkę z komunizmem należy wspierać walką z alkoholizmem – trzeźwością. I że on tę walkę podejmie. Dzięki znajomościom zdobytym w Polsce nawiązał kontakt z grupą AA w Poznaniu. Do Polski wysyłał Amerykańskich terapeutów, a tych z Polski zapraszał na specjalistyczne szkolenia do Bostonu. Dzięki jego konsekwentnym działaniom w Polsce jest dziś ponad 2 tysiące grup AA, a książki zajmujące się tematyką mechanizmów choroby alkoholowej i wchodzenia z alkoholizmu zajmują ważne miejsce w ofercie Wydawnictwa Media Rodzina.

Robert D. Gamble i początki wydawnicze

Znasz słynny poradnik Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły autorstwa Adele Faber i Elaine Mazlish? To właśnie tę książkę w 1992 roku Robert D. Gamble wydał w Polsce jako pierwszą. I to za własne pieniądze, ponieważ bardziej traktował to jako misję, niż sposób na biznes. W tym czasie wynajął pokój w salezjańskim domu parafialnym na Winogradach, by po latach wykupić całą willę na własność. To właśnie w tym budynku  wydawnictwo Media Rodzina ma w niej swoją siedzibę do dziś.

Robert D. Gamble i Harry Potter 

Jak to się stało, że książka o uczniu szkoły magii, Harrym Potterze, uznawana przez Kościół za kontrowersyjną, tak przypadła do gustu pastorowi? Robert D. Gamble uważał, że świat stworzony przez J.K. Rowling jest doskonałą opowieścią obrazującą tematykę tak bliską religii – odwieczną walkę dobra ze złem. Sam często cytował słowa autorki: Nie wierzę w magię. Wierzę w siłę wyobraźni. Ponadto Robert D. Gamble nigdy nie narzucał nikomu tego, w co należy wierzyć. Dlatego jako wydawca postanowił, że chce wydawać takie lektury, które owszem – propagują szeroko pojęte wartości chrześcijańskie – ale takie, z których odbiorem dobrze czują się wszyscy ludzie: równie gorliwi, jak i ci wątpiący. A nawet ateiści.

Z tego względu w 1999 roku przywiózł do Polski brytyjskie wydanie zatytułowane Harry Potter and the Philosopher’s Stone. Miał jeden cel: koniecznie musiał wydać tę książkę w Polsce, by zapoznać polskie dzieci z niezwykłą historią i wyjątkowymi bohaterami. Ciekawostką jest fakt, że w Edynburgu, gdzie studiował jego syn, i w  którym on sam bywał często, miał znajomą. Anglikańska pani pastor należała do tej samej parafii, co J.K. Rowling. Gdy się o tym dowiedział, uznał to za znak od Pana Boga. Natychmiast więc wykonał telefon do Poznania i nakazał bezzwłocznie podwyższyć ofertę na wydanie książki. Dzięki temu to właśnie jego Wydawnictwo Media Rodzina uzyskało prawa do wydania najpierw książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny, a potem do całej serii. Rozpoczął tym samym prawdziwą „potteromanię” w całym naszym kraju – od Rozewia po Opołonek, od Cedyni po gminę Horodło.

Popularność przygód o czarodziejach nie gaśnie, mimo tego, że pierwsza część skończyła niedawno 20 lat. Uniwersalne wartości, które ze sobą niesie, a w które wierzył Robert D. Gamble, mają wpływ na kolejne pokolenie dzieciaków.

Wydawnictwo Media Rodzina

Wydawnictwo Media Rodzina to nie tylko książki J.K Rowling. Pod jego szyldem wydano m.in. serie: Opowieści z Narni Clive Staplesa Levisa, Igrzyska śmierci Suzanne Collins, Trylogię Czasu Kerstin Gier, czy Pani Peregrine Ransona Riggisa. Książki Wydawnictwa Media Rodzina dostępne są pod tym linkiem.

Dziękujemy Robercie za dostęp do zaczarowanego świata literatury. Spoczywaj w pokoju.

Powiązane artykuły:

Harry Potter i Kamień Filozoficzny – wydanie jubileuszowe recenzenckim okiem

Harry Potter w Polsce już 20 lat! – nowe wydanie

Ikabog J.K. Rowling – będzie wydanie książkowe!