Ekranizacje nominowane do Oscarów 2022 - zestawienie książek Ekranizacje nominowane do Oscarów 2022

Już w najbliższą niedzielę, a właściwie w nocy z niedzieli na poniedziałek naszego czasu w Los Angeles odbędzie się 94. ceremonia wręczenia Oscarów. Jak co roku wśród tytułów walczących o Nagrodę Akademii Filmowej znajdują się filmy, których scenariusze powstały na podstawie książek. Zobaczmy zatem, które historie literackie po otrzymaniu drugiego życia na ekranie mają szansę na statuetki. Przed Wami ekranizacje nominowane do Oscarów 2022.

Ekranizacje nominowane do Oscarów 2022 Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Ekranizacje nominowane do Oscarów 2022

Diuna Frank Herbert

Ekranizacje nominowane do Oscarów 2022, Diuna Szukaj na TaniaKsiazka.pl >>

Premiera filmu Diuna na podstawie powieści Franka Herberta w reżyserii Denisa Villeneuve’a kilkukrotnie przekładano przez pandemię koronawirusa. Gdy już nareszcie pojawiła się w kinach – zachwyciła widzów na całym świecie. Trzeba jednak przyznać, że twórcy mieli doskonały materiał źródłowy. Powieść Diuna to  przecież klasyka literatury science fiction i jeden z niekwestionowanych liderów na liście najbardziej popularnych powieści tego gatunku. Tytułowa Diuna to planeta, inaczej nazywana Arrakis, która jako jedyna we wszechświecie posiada złoża przyprawy. Ta niezwykle pożądana substancja umożliwia dostrzeganie niebezpieczeństwa związanego z ponadwymiarowymi podróżami kosmicznymi. Akcja powieści dzieje się w odległej przyszłości, a jej bohaterami są dwa rody, Artydów oraz Harkonnenów, które zawzięcie rywalizują o przejęcie władzy nad planetą oraz jej niezwykłymi zasobami.

*

Ekranizacja powieści Diuna została nominowana w dziesięciu  kategoriach:

 • Najlepszy film – Cale Boyter, Denis Villeneuve, Mary Parent,
 • Najlepszy scenariusz adaptowany – Denis Villeneuve, Eric Roth, Jon Spaihts,
 • Najlepsza charakteryzacja i fryzury,
 • Najlepsza muzyka oryginalna – Hans Zimmer,
 • Najlepsza scenografia – Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos,
 • Najlepsze efekty specjalne – Paul Lambert (II), Tristan Myles, Brian Connor (I), Gerd Nefzer,
 • Najlepsze kostiumy – Bob Morgan, Jacqueline West,
 • Najlepsze zdjęcia – Greig Fraser,
 • Najlepszy dźwięk – Doug Hemphill, Mac Ruth, Mark A. Mangini, Ron Bartlett, Theo Green,
 • Najlepszy – montaż Joe Walker.

 

Książkę można zamówić pod tym linkiem.

Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku Sara Gay Forden

Ekranizacje nominowane do Oscarów 2022, Dom Gucci Szukaj na TaniaKsiazka.pl >>

Film Dom Gucii na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Sary Gay Forden to fascynująca historia jednego z najwspanialszych i najbardziej luksusowych domów mody. Autorka pisze jednak przede wszystkim o poszczególnych członkach rodu Guccich. Serwuje czytelnikowi opowieść nie tylko o ich wyjątkowych budzących pożądanie projektach, ale również o niewyobrażalnie dużych pieniądzach i przerażającej tragedii. Jak do niej doszło? Wszystko zaczęło się od złych decyzji wnuka założyciela luksusowej marki – Maurizia Gucciego, które to w 1993 roku doprowadziły ją na skraj bankructwa. Dwa lata później, 27 marca 1995 roku, mężczyznę zastrzelono w drodze do biura. Za zorganizowanie tego morderstwa na 29 lat pozbawienia wolności skazano jego byłą żonę – Patrizię Gucii. W tę postać w filmie wcieliła się rewelacyjna Lady Gaga (osobiście uważam, że to skandal, że nie otrzymała nominacji do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej  😉 ).

*

Ekranizacja Domu Gucci jest nominowana w jednej kategorii: Najlepsza charakteryzacja i fryzury (tu mała prywata – mocno trzymam kciuki za wygraną!).

Książkę można zamówić pod tym linkiem.

Zaułek koszmarów William Lindsay Gresham

Ekranizacje nominowane do Oscarów 2022, Zaułek koszmarów Szukaj na TaniaKsiazka.pl >>

Jeśli oglądaliście Labirynt fauna czy Kształt wody, na pewno przypadnie Wam do gustu Zaułek koszmarów. Wszystkie te filmy wyreżyserował bowiem Guillermo del Toro. Jego adaptacja przybliża widzom powieść Williama Lindsay’a Greshama – fascynująco mroczne arcydzieło literatury kryminalnej XX wieku. To pełna wątków spirytystycznych historia życia w obwoźnym jarmarku osobliwości, w której jednym z głównych bohaterów jest bezwzględny kanciarz. Gdy młody Stan Carlisle rozpoczyna pracę jako kuglarz wędrownej trupy, zastanawia się, co może doprowadzić człowieka do takiego upadku. Wtedy też obiecuje sobie, że nie skończy jak reszta dziwadeł w tym teatrze osobliwości. Wkrótce jednak dzięki ambicji, sprytowi i… bezwzględności rozpoczyna wielką karierę jako mentalista. Na scenie asystuje mu śliczna, ale udręczona żona. W niedługim czasie Stan awansuje do roli spirytysty pełną gębą bawiąc bogatych, ale łatwowiernych klientów. Ile czasu będzie miał świat u swych stóp?

*

Ekranizacja Zaułka koszmarów otrzymała nominacje w czterech kategoriach:

 • Najlepszy film – Bradley Cooper, Guillermo del Toro, J. Miles Dale,
 • Najlepsza scenografia – Shane Vieau, Tamara Deverell,
 • Najlepsze kostiumy – Luis Sequeira,
 • Najlepsze zdjęcia – Dan Laustsen.

Książkę można zamówić pod tym linkiem.

Psie pazury Thomas Savage

Ekranizacje nominowane do Oscarów 2022, Psie pazury Szukaj na TaniaKsiazka.pl >>

Ekranizacje nominowane do Oscarów 2022 czerpią z różnorodnej literatury. Kolejną powieścią przeniesioną na ekran jest bowiem western, w ciężkiej psychologicznej odmianie. Psie pazury autorstwa Thomasa Savage’a opowiadają historię dwóch braci, którzy bardzo się od siebie różnią. Phil jest silną osobowością, zawsze wie co powiedzieć, odnajduje się w każdej sytuacji. Jest błyskotliwy i ma poczucie humoru. Jednak pod tą maską skrywa swoje ciemne oblicze – osobę, która lubi dominować i nie cofa się przed okrucieństwem. George natomiast jest milczący i trzyma się na uboczu. Dba ze wszystkich sił o ich wspólny biznes – piękne ranczo – i uczy się, jak zjednywać sobie ludzi. Ma dobre serce i wierzy w miłość. Gdy poznaje wdowę Rose, bierze z nią ślub i sprowadza do ich rodzinnego domu, Phil pada w szał. Swoją zemstę zaczyna kierować w stronę Rose i jej syna. 

*

Ekranizacja Psich pazurów otrzymała aż  dwanaście nominacji do Oscarów w kategoriach:

 • Najlepszy film – Emile Sherman, Iain Canning, Jane Campion, Roger Frappier, Tanya Seghatchian,
 • Najlepszy aktor pierwszoplanowy – Benedict Cumberbatch,
 • Najlepszy aktor drugoplanowy – Jesse Plemons,
 • Najlepszy aktor drugoplanowy – Kodi Smit-McPhee,
 • Najlepsza aktorka drugoplanowa – Kirsten Dunst,
 • Najlepszy reżyser – Jane Campion,
 • Najlepszy scenariusz adaptowany – Jane Campion,
 • Najlepsza muzyka oryginalna – Jonny Greenwood,
 • Najlepsza scenografia – Amber Richards, Grant Major,
 • Najlepsze zdjęcia – Ari Wegner,
 • Najlepszy dźwięk – Richard Flynn, Robert Mackenzie, Tara Webb,
 • Najlepszy montaż – Peter Sciberras.

Książkę można zamówić pod tym linkiem.

 

Zwycięska rodzina, Venus, Serena i droga do sukcesu Richard Williams Bart Davis 

Ekranizacje nominowane do Oscarów 2022, Zwycięska rodzina, Szukaj na TaniaKsiazka.pl >>

Na podstawie książki Zwycięska rodzina, Venus, Serena i droga do sukcesu autorstwa Richarda Williamsa i Barta Davisa powstał niezwykły film King Richard z Willem Smithem w roli głównej. Literacki pierwowzór produkcji to fascynujące i szczegółowe wspomnienia Richarda Williamsa, biznesmena, trenera tenisa, a przede wszystkim ojca dwóch pierwszych rakiet świata – tenisistek Venus i Sereny. To pełna inspiracji motywująca historia ojca, który jeszcze przed narodzeniem swoich córek przygotował dla nich odważny plan na życie. Realizował go w sposób systematyczny i konsekwentny, co zaowocowało jednym z największych sukcesów w historii zawodowego tenisa. Williams w ujmujący sposób opisuje życie rodzinne oparte na najważniejszych dla niego zasadach: odwadze, pewności siebie, poświęceniu, wierze, a przede wszystkim – miłości.

*

Ekranizacja Zwycięskiej rodziny otrzymała 6 nominacji do Oscarów 2022 w kategoriach:

 • Najlepszy film – Tim White, Trevor White, Will Smith,
 • Najlepszy aktor pierwszoplanowy – Will Smith,
 • Najlepsza aktorka drugoplanowa – Aunjanue Ellis,
 • Najlepszy scenariusz oryginalny – Zach Baylin,
 • Najlepsza piosenka – „Be Alive”, wyk. Beyoncé,
 • Najlepszy montaż – Pamela Martin.

Książkę można zamówić pod tym linkiem.

Drive my car ze zbioru opowiadań Mężczyźni bez kobiet Haruki Murakami

Drive my car Szukaj na TaniaKsiazka.pl >>

Scenariusz do ekranizacji Drive my car powstał na postawie opowiadania Harukiego Murakamigo znajdującego się w zbiorze Mężczyźni bez kobiet. Głównym bohaterek jest aktor i reżyser teatralny Yūsuke, któremu zmarła żona Oto, telewizyjna scenarzystka. Para bardzo się kochała i łączyła ich niezwykła więź. Po śmierci powoli zaczynają wychodzić na jaw sekrety kobiety. Pogrążony w rozpaczy mężczyzna wyrusza do Hiroszimy, gdzie ma wyreżyserować spektakl pt. Wujaszek Wania. Rolę głównego bohatera otrzymuje aktor Kōji, który – jak się okazuje – bardzo dobrze znał Oto… Yūsuke ma teraz szansę uzyskać odpowiedzi na dręczące go pytania. Czy uda mu się udźwignąć ciężar spotkania z prawdopodobnym kochankiem żony? Do Hiroszimy jedzie autem prowadzonym przez kobietę imieniem Misaki. W czasie jazdy słucha kaset, na których Oto czyta scenariusz Wujaszka Wani. Ten niepozorny samochód okazuje się być swoistym konfesjonałem.

*

Ekranizacja Drive my car otrzymała cztery nominacje w kategoriach:

 • Najlepszy film – Teruhisa Yamamoto,
 • Najlepszy reżyser – Ryûsuke Hamaguchi,
 • Najlepszy scenariusz adaptowany – Ryûsuke Hamaguchi, Takamasa Oe,
 • Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.

Książkę można zamówić pod tym linkiem.

Córka Elena Ferrante

Córka, Szukaj na TaniaKsiazka.pl >>

Ostatnią na tej liście ekranizacją nominowaną do Oscarów 2022 jest film na podstawie powieści Eleny Ferrante pt. Córka. To historia rozwiedzionej nauczycielki literatury angielskiej imieniem Leda (w tej roli możemy na ekranie zobaczyć doskonałą Olivię Colman). Po wyjeździe jej córek do Kanady do ojca kobieta stwierdza, że nareszcie jest wolna i postanawia wybrać się nad morze. Początek jej pobytu jest spokojny i przynosi jej wytchnienie, jednak do czasu. Jedno z pozory niewinne zdarzenie sprawia, że do Ledy wracają wspomnienia wyborów, których dokonała jako matka. Kobieta czuje lęk i strach, zwłaszcza w towarzystwie nowo poznanej, obcesowej rodziny.

*

Ekranizacja Córki otrzymała trzy oscarowe nominacje w kategoriach:

 • Najlepsza aktorka pierwszoplanowa – Olivia Colman,
 • Najlepsza aktorka drugoplanowa – Jessie Buckley,
 • Najlepszy scenariusz adaptowany – Maggie Gyllenhaal.

Książkę można zamówić pod tym linkiem.

***

W tym miejscu znajdziecie szeroki zbiór książek, których ekranizacje znalazły wśród produkcji nominowanych i nagrodzonych Oscarami, od początku istnienia tego wyróżnienia. Uroczysta gala rozdania Nagród Akademii Filmowej już w noc z 27 na 28 marca. Trzymacie kciuki za ekranizacje nominowane do Oscarów 2022?

Czyta także: