Książki Tokarczuk w Bibliotece Końca Świata Książki Tokarczuk w Bibliotece Końca Świata

Od czasów powstania broni atomowej majaczy przed nami widmo katastrofy nuklearnej. M.in. z tego względu na największej wyspie Norwegii, Spitsbergenie, powstało Światowe Archiwum Arktyczne. Mieści się w nim zarówno Globalny Bank Nasion, jak i Doomsday Library, czyli Biblioteka Końca Świata. Gromadzi się w niej intelektualny dorobek ludzkości, na wypadek zagłady. Ostatnio trafiły tam również utwory naszej najmłodszej Noblistki. Książki Tokarczuk w Bibliotece Końca Świata mają szansę na ocalenie w czasie Armageddonu.

Książki Tokarczuk w Bibliotece Końca Świata

Książki Tokarczuk w Bibliotece Końca Świata

Jeśli oglądałeś film Księga Ocalenia z Denzelem Washingtonem i Garym Oldmanem wiesz, jak cenna po samozagładzie ludzkości potrafi być książka. Kilku mądrych ludzi również obejrzało ten film i chcąc uniknąć podobnych walk między ocalałymi jednostkami o pojedyncze egzemplarze lektur, stworzyła Bibliotekę Końca Świata. Oczywiście żartuję. I o ile ich motywacja była nieco inna, takiej biblioteki mogliby pozazdrościć filmowi bohaterowie. A będzie tam nie tylko Pismo Święte

Ogromny betonowy budynek Światowego Archiwum Arktycznego znajduje się w tunelu wydrążonym w wiecznej zmarzlinie u zbocza góry. W założeniu ma przetrwać wszelkie katastrofy klimatyczne, trzęsienia ziemi, a nawet wybuch bomby atomowej. Umieszczony jest na takiej wysokości, że nawet po stopnieniu wszystkich lodowców, nadal będzie się znajdować nad poziomem morza. Ogromny magazyn znajduje się pod ziemią i panują tam ujemne temperatury sprzyjające konserwacji. Nie wiem, czy przetrwa zderzenie Ziemi z asteroidą, ale trzeba przyznać, że konstrukcja naprawdę robi wrażenie.

Prawie trzy lata temu władze Norwegii poprosiły kraje całego świata o nadsyłanie najważniejszych dzieł literatury, by stworzyć z nich bogatą bibliotekę danych, będącą kopalnią wiedzy o naszej cywilizacji. Przydatną dla potomnych po samozagładzie ludzkości.

Znajdują się tam już między innymi teksty z Norwegii, Meksyku czy Brazylii. Nadesłane materiały na początku zostają zdigitalizowane, a potem  utrwalone na światłoczułej taśmie, a metodę archiwizacji, trwalszą niż zapis na dyskach twardych, opracowała firma Piql. Teraz ten sam proces przeszły utwory Olgi Tokarczuk.

Dzieła polskiej Noblistki pod wieczną zmarzliną

Czternaście książek Tokarczuk w Bibliotece Końca Świata liczy w sumie 4299 stron. Utwory zostały zapisane na 200 m taśmy! Udało się to dzięki staraniom Fundacji Olgi Tokarczuk, Wydawnictwa Literackiego oraz Piql Polska. W efekcie dzieła polskiej noblistki ukryte pod śniegiem Arktyki przetrwają setki tysięcy lat, by cieszyć i inspirować potomnych.

Wieści ze świata 🗞🗣 14 książek Olgi Tokarczuk (Olga Tokarczuk), łącznie 4299 stron utrwalonych na analogowej rolce,…

Opublikowany przez Wydawnictwo Literackie Środa, 4 listopada 2020

Nie przegap najnowszej książki Olgi Tokarczuk Czuły Narrator. Nie czekaj na koniec świata, zamów ją już dziś! Czeka na Ciebie w tym miejscu.

Powiązane artykuły: