Nagroda Kazaneckiego 2022 – laureaci

Płyną literackie wieści ze stolicy Podlasia! Nagroda Kazaneckiego 2022 została przyznana – laureaci to Andrzej Stasiuk, Justyna Kulikowska i Marta Stachniałek. To już trzydzieste pierwsze wyróżnienie przyznane przez prezydenta Białegostoku. Więcej informacji o nagrodzie i książkach wybranych w tym roku znajdziecie poniżej.

Nagroda Kazaneckiego 2022 – laureaci

31. Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego

Ta nagroda jest jedną z najstarszych nagród literackich w kraju. Już od ponad 30 lat kształtuje literacką przestrzeń, wskazuje niezwykłe talenty i otwiera przed nimi drogę do dalszej kariery i wyróżnień. Jednocześnie przyczynia się do popularyzacji twórczości białostoczanina Wiesława Kazaneckiego.*

Tymi słowami o wyróżnieniu wypowiedział się prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Nagroda literacka im. W. Kazaneckiego przyznawana jest w dwóch kategoriach: najlepsza książka roku oraz Najlepszy debiut poetycki. Nagrodzeni autorzy muszą być związani z Białymstokiem (lub regionem) pochodzeniem, tematyką swojej twórczości lub miejscem wydania dzieła.

W tym roku kapituła obradowała w składzie: Dawid Bujno, Halina Kazanecka, Jarosław Klejnocki, Marek Kochanowski, Zofia Król, Piotr Paziński, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska – przewodnicząca oraz Anna Pieciul – sekretarz.

Nagroda Kazaneckiego 2022 – laureaci

Andrzej Stasiuk Przewóz Nagroda Kazaneckiego 2022

Najlepsza książka roku 2021:
Przewóz Andrzeja Stasiuka

Książkę doceniono za „wciąż aktualną opowieść o wojnie i historii”.

Autor przenosi nas w czasy drugiej wojny światowej, na teren ziem polskich okupowanych przez Niemcy i Związek Radziecki, w przeddzień agresji niemieckiej na ZSRR. Ukazuje świat z perspektywy wiejskiego przewodnika. Przeprawia on ludzi na drugą stronę rzeki, która stanowi swoistą granicę między dwoma światami.

Justyna Kulikowska gift. z Podlasia Nagroda Kazaneckiego 2022

Najlepsza książka roku 2021:
gift. z Podlasia Justyny Kulikowskiej

Wyróżniona za „przejmujące językowe studium traumy”.

W swoim tomie poezji autorka porusza między innymi temat wstydu oraz sięga po wątki biograficzne.

Warto wspomnieć, że Justyna Kulikowska w swoim dorobku ma również nominacje do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia.

***

W kategorii Najlepsza książka roku nominowany był także Ignacy Karpowicz za książkę Cicho, cichutko.

Najlepszy poetycki debiut 2021 polski wrap Marty Stachniałek

Najlepszy poetycki debiut 2021:
polski wrap Marty Stachniałek

Marta Stachniałek otrzymała nagrodę za „świetnie przyrządzone poetyckie burrito”.

W wyróżnionym tomie autorka skupia się na ciele: jego dorastaniu i starzeniu się, cierpieniu i przyjemności; na współczesnym przedmiotowym i podmiotowym traktowaniu ciała.

***

W kategorii najlepszy poetycki debiut nominowani byli także: Przemysław Górecki za tom pt. Różowy flaming i Kinga Skwira za Wszystko już było dotykane.

Zobacz także:

*Źródło:bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/laureaci-nagrody-literackiej.html