Seria Diabelskie maszyny autorstwa Cassandry Clare, a właściwie Judith A.Rumelt – amerykańskiej pisarki, to świetna propozycja na długie wieczory. Mimo, że książki Cassandry Clare skierowane są raczej do młodzieży, to starszym odbiorcom również będzie się je przyjemnie czytać. A jeśli pamiętacie i lubicie serię Dary anioła, to ta trylogia na pewno się Wam spodoba.

1. Seria Diabelskie maszyny Cassandry Clare: Mechaniczny anioł

W pierwszym tomie trylogii przenosimy się do wiktoriańskiego Londynu. Główna bohaterka – Tess przypływa statkiem z Nowego Jorku do mglistego, ponurego miasta, gdzie czekać ma na nią brat. Nie wie jeszcze, że w Podziemnym Świecie czeka na nią coś przerażającego. Pierwsze niebezpieczeństwo czyha na nią od razu po przybiciu do brzegu. W porcie zamiast brata pojawiają się dwie kobiety – Mroczne Siostry, które przekonują ją, że przyszły w jego imieniu. Prawda okazuje się jednak zupełnie inna. Tess idąc z Siostrami staje się więźniem. A wszystko dlatego, że kobiety oraz ich Mistrz mają wobec niej plany. Wszystko jeszcze bardziej komplikuje fakt, że sama jest Podziemną z rzadkim talentem zmieniania się w inną osobę. Problemem jest też William – niebieskooki chłopak, który niebawem stanie na jej drodze.

Cassandra Clare dzięki nieograniczonym możliwościom fantastyki stworzyła miejsce niezwykle tajemnicze i mroczne, a przy tym i odrobinę magiczne. W pakiecie do świata przedstawionego dostajemy wampiry, czarowników i wiele innych nadnaturalnych istot, które niejednokrotnie staną na drodze głównym bohaterom. Mechaniczny anioł to opowieść nie tylko o walce dobra ze złem, ale także o miłości i podejmowaniu trudnych decyzji.

2. Seria Diabelskie maszyny Cassandry Clare: Mechaniczny książę

Mechaniczny książę to kolejna część przygód Tess. Po tym, jak dziewczyna znalazła schronienie u Nocnych Łowców, mogłoby się wydawać, że nic jej już nie grozi. Jednak członkowie Clave zaczynają spiskować przeciwko Charlotte, która kieruje Instytutem i co ważniejsze, jest opiekunką Tess. Jeśli straci stanowisko, dziewczyna szybko stanie się łatwym celem dla Mistrza, który nadal zamierza wykorzystać ją do własnych celów. Aby poznać prawdę o swoim pochodzeniu i zrozumieć walkę, jaką toczą ze sobą Mistrz i Nocni Łowcy, Tess wraz z dwójką przyjaciół – Willem i Jamem, wyrusza w podróż po Londynie i Yorkshire. Prawda będzie jednak gorsza, niż sądziła. A do tego ktoś jest zdrajcą, bowiem Mistrz wie o każdym ich kroku.

Bohaterka musi mierzyć się z coraz większymi niebezpieczeństwami, a do tego nadal nie wie kim właściwie jest. Pojawiają się także problemy sercowe. Jej serce zaczyna coraz mocniej bić dla Jema, pomimo, że wciąż jeszcze wzdycha do Willa. Do tego każde kolejne kłamstwo może być tragiczne w skutkach.

W tej części mamy wszystko, czego można oczekiwać po świetnej powieści. Jest romans, akcja, niebezpieczeństwa do pokonania, cudowne tło dawnego Londynu, humor oraz niesamowite emocje i więź między bohaterami. Autorka trzyma Czytelnika w napięciu i nigdy nie zdradza niczego od razu – na wszystko musi przyjść odpowiednia pora. To zdecydowanie jedna z lepszych kontynuacji książek.

3. Seria Diabelskie maszyny Cassandry Clare: Mechaniczna księżniczka

Nocnym Łowcom coraz gorzej się wiedzie. Mroczne siły zdobywają coraz większą przewagę. Armia bezlitosnych Piekielnych Maszyn niebawem z rozkazu Mistrza ma ruszyć, aby unicestwić Łowców. Ale brakuje im Tess – jedynego elementu, bez którego cały plan legnie w gruzach. Charlotte usilnie stara się odnaleźć Mistrza, zanim ten zaatakuje, jednak wcale nie jest to takie proste zadanie. Dodatkowo sprawy komplikują się, kiedy Tess zostaje porwana. Na ratunek wyruszają więc jej dwaj przyjaciele – Jem i Will, oboje do szaleństwa w niej zakochani. A potem nadchodzi pogoń za Piekielnymi Maszynami. I wiele potyczek oraz starć. Akcja w tej części naprawdę zapiera dech w piersi.

W tej części nie tylko poznamy całkowitą prawdę o Tess. Zdobędziemy również wiele odpowiedzi na inne pytania, które dręczyły nas od początku trylogii. Autorka świetnie gra na emocjach Czytelnika. Zwodzi, podpuszcza, daje nadzieję, aby ostatecznie ją rozwiać i nic nie zdradzić. A mimo to będziecie się śmiać w głos i płakać. Będziecie zaskoczeni, źli i smutni. A zakończenie powali Was na kolana.

 Autorka dzięki tej trylogii zapewnia Czytelnikowi niezwykłą przygodę wypełnioną niedopowiedzeniami, tajemnicami i intrygami. Wielokrotnie podsyca ciekawość i trzyma w rosnącym napięciu. Lekki styl, nieprzeciętni bohaterowie i wartka akcja porywają Czytelnika i wciągają go w świat wiktoriańskiego Londynu i rewelacyjnie ukazanej rzeczywistości Nocnych Łowców. Jeśli podobały się Wam Dary Anioła, to ta seria spodoba się Wam jeszcze bardziej!