Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym
Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym to książka Pawła Kapusty, która przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom literatury faktu i polskich reportaży. Ostatnio dość popularne stają się publikacje, które poruszają temat służby zdrowia lub ogólny rozwój światowej medycyny. Jednak to zawsze ten pierwszy temat wywołuje najwięcej zainteresowania i emocji. Bo reportaże, zwłaszcza te o polskiej służbie zdrowia, nie napawają optymizmem. Jeśli zatem jest to temat, który was interesuje, koniecznie sięgnijcie po prezentowaną dziś pozycję.
Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym – brutalne spotkanie z rzeczywistością
W tej książce dochodzą do głosu ratownicy medyczni, lekarze, lekarze rezydenci, pielęgniarki, transplantolodzy, funkcjonariusze służby więziennej i wreszcie pacjenci. To oni opowiadają o rzeczywistości rodem z filmu akcji, w którym grają bagatelizowane role drugoplanowe. Tak, wzrok was nie myli – role drugoplanowe – tak są traktowani. Bo na pierwszym planie zawsze jest system. Na ich barkach spoczywa nie tylko odpowiedzialność za ludzkie życie. Na co dzień starają się ratować systemowe niedoróbki. Za wszelką cenę, czasem wbrew procedurom walczą, by zminimalizować straty. Również w ludziach.
Dwa tysiące dwieście czterdzieści złotych, zero groszy – tyle wynosi wypłata za 80 interwencji w miesiącu. W tym wyjazdy do czterech ciężkich wypadków samochodowych, pięć reanimacji i cztery osoby własnoręcznie skradzione śmierci. Okazuje się, że paragon na ludzkie życie opiewa w Polsce na 14 złotych netto za godzinę.
Paweł Kapusta prześledził ciąg skandalicznych absurdów i procedur, które utrudniają życie zarówno lekarzom, jak i pacjentom. A każde z nich jest bezpośrednim zagrożeniem dla ludzkiego życia i zdrowia. Lekarze są chronicznie zmęczeni i nieustannie muszą mierzyć się z kłodami, które co raz podrzuca im pod nogi system. Nierzadko popadają we frustrację lub po prostu wyjeżdżają na Zachód.
Książkę pt. Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym znajdziecie tutaj. Autor stworzył niezwykle przejmujący reportaż, który prezentuje szarą codzienność personelu medycznego. I bezlitośnie wskazuje systemowe czarne dziury, za które płaci się zdrowiem, a czasem życiem.