Cyberpunk – chcecie poczuć klimat? Zajrzyjcie w te książki
W ostatnich miesiącach słowo cyberpunk staje się w Polsce coraz modniejsze. O ile sam gatunek nie jest żadną nowością, o tyle można stwierdzić, że obecnie znajduje się na fali popularności. Na pewno CD Projekt Red swoją długo wyczekiwaną grą Cyberpunk 2077 podbiło zainteresowanie gatunkiem w ogóle. Jednak pamiętajmy o tym, że cyberpunk to przede wszystkim książki.
Czym jest cyberpunk?
Cyberpunk jest jedną z wielu gałęzi fantastyki naukowej. W swoich ramach skupia się na symbiozie człowieka i zaawansowanej technologii. Przedstawia jej pozytywne i negatywne konsekwencje mające wpływ na życie ludzi, ale także, w przypadku zaawansowanej cybernetyki, stawia pytania prowokujące do rozważań na temat istnienia świadomości, duszy czy nawet Boga.
W literaturze cyberpunku nad światem najczęściej rozpościerają się macki ogromnych korporacji. Obraz przedstawiany w powieściach ma więcej cech dystopii aniżeli utopijnych, w związku z czym utwory w przeważającej części mają pesymistyczny charakter. Cyberpunk traktuje rozwój technologii nie tylko jako przyczynę czasów prosperity, ale również, w dużej mierze, jako przyczynę upadku moralności i zezwierzęcenia jednostek.
Na świat cyberpunka składają się gigantyczne miasta-molochy, wielkie masy ludzi upchane w ciasnych lokacjach, wątki hakerskie i detektywistyczne, cyberprzestrzeń, cybernetyka i cyborgizacja. Mimo rozwoju technologii w wizjach cyberpunkowego świata wszechobecny jest brudny naturalizm i mroczny klimat rozświetlany dużą ilością, oślepiających neonów
Cyberpunk w ostatnich latach
W ostatnich latach nad cyberpunkiem pochyliła się platforma Netflix. Sięgnięto po książkę Richarda Morgana, Modyfikowany węgiel, która została zaadaptowana na dziesięcioodcinkowy serial. Telewizyjna produkcja przyczyniła się do wzrostu zainteresowania trylogią Takeshi Kovacs, w związku z czym wydawnictwo MAG rozpoczęło regularne wydawanie cyberpunkowych powieści Richarda Morgana.
Jednakże cyberpunk w to nie tylko książki Richarda Morgana. 2020 rok przyniósł nam sporo interesujących powieści, których historie można zaliczyć do tego gatunku. Andrzej Ziemiański napisał książkę o jednoznacznym tytule Cyberpunk. Odrodzenia, w sprzedaży pojawiło się również wznowienie jego książki Toy Wars.
Krzysztof Haladyn wydał drugi tom serii Cyfrak, a Michał Gołkowski całą trylogię o klimatycznej nazwie SybirPunk. Pojawił się też debiut Kornela Mikołajczyka, powieść Deus Ex Machina. Człowiek, który zniknął. Natomiast w ostatnim miesiącu bieżącego roku do sprzedaży trafiły dwa zbiory opowiadań: Cyberpunk. Girls oraz Antologia Polskiego Cyberpunka.
Cyberpunk — książki, które warto znać
Jest w czym wybierać, prawda? Ale to tylko 2020 rok. Zatem, po jakie książki sięgnąć jeśli chcecie poczuć klimat cyberpunk? Poniżej podaję Wam propozycję kilku niesamowitych powieści, które warto znać.
Trylogia Ciągu William Gibson
(zdjęcia tom 1,2,3)
Gibson uznawany jest za ojca cyberpunku, który położył solidne podwaliny pod dalszy rozwój gatunku. Natomiast Trylogia Ciągu, w skład której wchodzi Neuromancer, Graf Zero oraz Mona Liza Turbo, to nie tylko klasyka cyberpunku, lecz klasyka science fiction. Niestety książki obecnie są niedostępne w księgarniach, zatem zostaje nam albo wypatrywanie wznowień lub nowych wydań, albo wycieczka do biblioteki.
Seria Takeshi Kovacs, Richard Morgan
W trylogii Richarda Morgana znajdziemy dużo więcej science fiction, jednak wciąż obraca się on wokół cyberpunkowego klimatu. Richard Morgan jest obecnie najpopularniejszym autorem piszącym w tym gatunku i warto przekonać się na własne oczy, dlaczego tak jest. Adaptacja serialowa, choć w swojej wizji bardzo ciekawa, nie dorasta do pięt temu, co znajdziecie w książkach. Zachęcam, zachęcam, zachęcam!
Książki z serii możecie znaleźć tutaj.
Śnieżyca Neil Stephenson
Tą powieścią Stephenson wzbudził zachwyt wśród czytelników i wyznaczył nowy kurs w literackim cyberpunku. W inteligentny i przede wszystkim oryginalny sposób połączył rzeczywisty świat z wirtualnym, obecną rzeczywistość z samurajskimi mitami i rozwojem informatyki. Śnieżyca pochyliła się nad wątkiem hakerstwa, wirusów i wirtualnych światów dając podstawy do dalszego rozwoju gatunku.
Książkę możecie znaleźć tutaj.
Praojciec i pramatka cyberpunka
Kończąc zestawienie – wisienka na torcie. Praojciec i pramatka gatunku cyberpunk. Powieści, które znać po prostu trzeba: Człowiek do przeróbki Alfreda Bestera oraz Gdzie dawniej śpiewał ptak Kate Wilhelm.
Dzięki wydawnictwu Rebis obydwie wchodzą w skład serii Wehikuł Czasu i zostały ponownie wydane w 2020 roku. Łapcie, póki są jeszcze na rynku!
Jeżeli zastanawiacie się, gdzie znaleźć książki z nurtu cyberpunk, to zajrzyjcie jeszcze w to miejsce.
Autor zestawienia: Robert Rejmaniak
Powiązane: