Dziś przed wami recenzja książki pt. Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie, której autorkami są Alina Adamowicz oraz Joanna Godecka. Jak sam tytuł wskazuje, jest to pozycja z gatunku poradników psychologicznych, skierowana przede wszystkim do kobiet. Autorki podpowiadają, co zrobić, by skutecznie uciszyć wewnętrzny głos krytyka i nauczyć się spoglądać na siebie łaskawszym okiem. Co czytelnik znajdzie w środku?
Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie – pierwsze spotkanie z krytykiem
Każdy z nas, chociaż kilka razy w życiu zetknął się z takim wewnętrznym krytykiem. Nie są w stanie uniknąć tego nawet najbardziej pewne siebie osoby. Autorki w prosty sposób objaśniają, jak działa ten nasz wewnętrzny głos i kiedy najczęściej się pojawia. Co istotne – zwracają uwagę na problem i pozwalają odbiorcom zauważyć go i zidentyfikować. Bo należy wiedzieć, że pierwszy milowy krok to zauważenie wewnętrznego krytyka i uświadomienie sobie, kiedy krzyczy najgłośniej. W poradniku bardzo fajnie i zrozumiale autorki objaśniają ten mechanizm.
Bez gruszek na wierzbie
Jednocześnie autorki nie obiecują gruszek na wierzbie. Praca nad sobą to trudna droga, jednak z tą książką może być wam zdecydowanie łatwiej. Znajdziecie tu przydatne wskazówki, podpowiedzi, ćwiczenia i porady, dzięki którym każdego dnia będziecie podnosić samoświadomość.
Tym samym otrzymujecie w pakiecie narzędzia, które ułatwią wam przemianę. Oczywiście nic się samo nie wydarzy, a początki mogą być trudne. Dlatego też autorki krok po kroku pokazują, że nawet niewielkie mogą stać się ogromnym sukcesem.
Co na minus?
Książka nie jest jakimś wybitnym poradnikiem, ale nie sądzę też, że na taki miała być stylizowana. Miejscami wydaje się, że autorki podają czytelnikom truizmy, jakie można spotkać praktycznie wszędzie – w Internecie czy czasopismach dla kobiet. Ostatecznie jednak całość jest spójna.
W związku z tym to dobra pozycja dla kogoś, kto nieśmiało poszukuje nieskomplikowanego poradnika, który pomoże mu choćby zauważyć problem i w prosty sposób podpowie, co zrobić, by wkroczyć na ścieżkę zmiany.
Jest jeszcze jedna kwestia, która nie przypadła mi do gustu. Autorki przeprowadzają w książce wywiady ze znanymi osobami. To rozmowy m.in. z Dorotą Wellman, Zofią Zborowską i Honoratą Skarbek…
Uważam, że ta ostatnia osobistość to kompletne przeciwieństwo tego, co próbują przekazać autorki książki. Dla mnie jest wręcz antyprzykładem samoakceptacji i walki z wewnętrznym krytycznym głosem, bo w mojej opinii po prostu Honorata tę walkę przegrywa.
Podsumowanie
Książka sprawdzi się jako wstęp do pracy nad sobą. Są tu praktyczne porady i wskazówki, jednak czytelnicy muszą liczyć się też miejscami z wiedzą, która nie jest mocno odkrywcza. To dobry tytuł, by zachęcić do poszukania głębiej i jednocześnie nie zniechęcić do poradników. Lekka lektura, która nakieruje was na problem i wyjaśni mechanizm działania wewnętrznego krytyka, oraz podpowie, jak sobie z nim radzić.
Książkę znajdziecie tutaj.
Ocena Pauliny
-
6/10
-
6/10
-
6/10
-
6/10
Fragment recenzji
Tym samym otrzymujecie w pakiecie narzędzia, które ułatwią wam przemianę. Oczywiście nic się samo nie wydarzy, a początki mogą być trudne. Dlatego też autorki krok po kroku pokazują, że nawet niewielkie zmiany są już ogromnym sukcesem.