Nagroda Literacka m.st. Warszawy 2022 - laureaci

Nagroda Literacka m.st. Warszawy 2022 została przyznana! To już piętnasta, jubileuszowa edycja stołecznej nagrody. Kolejny raz poznaliśmy laureatów w sześciu kategoriach. Kogo tym razem doceniono w stolicy? Nazwiska i książki nagrodzonych znajdziecie poniżej.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy 2022 - laureaci

Nagroda Literacka m.st. Warszawy 2022 – laureaci

Andrzej Stasiuk Przewóz, Wydawnictwo Czarne Nagroda Literacka m.st. Warszawy

Proza: Andrzej Stasiuk Przewóz, Wydawnictwo Czarne

Powieść osadzona w czasach II wojny światowej, w pobliżu rzecznej granicy terytoriów okupowanych przez Niemcy i ZSRR. Pod osłoną nocy wiejski przewodnik przeprawia na drugi brzeg każdego, kto za to zapłaci. „Granicę” przekraczają ludzie najróżniejszych narodowości, profesji i wyznań, wśród nich oczekujący na rozkazy dowódcy partyzanci oraz uciekający przed zagładą Żydzi.

Sytuacja zmienia się diametralnie w momencie rozpoczęcia akcji „Barbarossa”, czyli ataku III Rzeszy na Związek Radziecki. Bohaterowie po raz kolejny tracą (i tak chwiejny już) grunt pod nogami.

Tomasz Bąk O, tu jestem, Wydawnictwo WBPiCAK

Poezja: Tomasz Bąk O, tu jestem, Wydawnictwo WBPiCAK

Tomasz Bąk to przedstawiciel poetów młodego pokolenia. W swoim dorobku ma już m.in. Nagrodę – Stypendium im. Stanisława Barańczaka i Nagrodę Literacką Gdynia.

W nagrodzonym tomie poeta porusza tematykę współczesnej polityki, ekonomii i kultury. Zaprasza również w „podróż przez rozmaite językowe idiomy”.

Katarzyna Jackowska-Enemuo (tekst), Marianna Sztyma (ilustracje) Tkaczka chmur, Albus

Literatura dziecięca: Katarzyna Jackowska-Enemuo (tekst), Marianna Sztyma (ilustracje) Tkaczka chmur, Albus

Wzruszająca i przejmująca baśń o przedwczesnym odchodzeniu, stracie bliskiej osoby i przeżywaniu żałoby.

Bohaterowie książki mierzą się z trudnymi emocjami, przemierzają Rzekę Smutku, Wściekły Las czy Otchłań Rozpaczy. Dzięki nim czytelnikom łatwiej jest oswoić trudne stany. Powieść powstała po śmierci córki autorki.

Wanda Hagedorn (tekst), Ola Szmida (ilustracje) Twarz, brzuch, głowa, Kultura Gniewu

Komiks i powieść graficzna: Wanda Hagedorn (tekst), Ola Szmida (ilustracje) Twarz, brzuch, głowa, Kultura Gniewu

Autobiograficzna opowieść o życiu kobiety. O tym, jak społeczeństwo i kultura wpływa jej dzieciństwo, dorastanie i dorosłość. 

Bohaterki nagrodzonego komiksu mierzą się z patriarchatem i narzuconym systemem. Same podejmują decyzje wpływające na ich życie, kierując się własnym sumieniem.

Błażej Brzostek Wstecz. Historia Warszawy do początku, Muzeum Warszawy

Książka o tematyce warszawskiej: Błażej Brzostek Wstecz. Historia Warszawy do początku, Muzeum Warszawy

Nieszablonowa książka historyczna, która na nowo odkrywa oblicza Warszawy. Na 800 stronach autor cofa się w czasie, przenosząc czytelników aż do średniowiecza.

Dzięki książce mamy okazję przekonać się m.in. jak wyglądała Warszawa z perspektywy uczestników pierwszy lotu balonem nad miastem (1789 r.). Możemy też „zajrzeć” do gabinetu Gierka.

Warszawski twórca: Piotr Sommer

Piotr Sommer to poeta, eseista, tłumacz współczesnej poezji anglosaskiej. Jest laureatem Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Dwukrotnie był także nominowany do Nagrody Nike.

Zobacz także: