ReportażeZapowiedzi i nowości

Aborcja jest – książka Katarzyny Wężyk. O czym nie mówi się głośno?

Aborcja jest książka Katarzyny Wężyk

Aborcja to trudny temat, który wywołuje wiele skrajnych emocji za każdym razem gdy powraca w dyskusji publicznej, a często także w rozmowach z bliskimi. Ze względu na ogromną liczbę osób, których może potencjalnie dotyczyć, nie da się go bagatelizować lub udawać, że nie istnieje. Złożoną kwestię przerywania ciąży porusza Aborcja jest – książka Katarzyny Wężyk, która niedawno pojawiła się w księgarniach. 

Aborcja jest książka Katarzyny Wężyk

O czym nie mówi się głośno, o tym kobiety rozmawiają między sobą

W trakcie pracy nad książką Katarzyna Wężyk zaprosiła do rozmowy kobiety, które przerwały ciążę.

Autorka zapytała je o powody, dla których się na to zdecydowały, o emocje, które im towarzyszyły oraz o to, w jaki sposób zrobiły zabieg w Polsce, gdzie możliwość przeprowadzenia legalnej aborcji jest mocno ograniczona przez prawo. Z doświadczeniami Polek autorka zestawiła historie Amerykanek stojących po obydwu stronach barykady.

Katarzyna Wężyk Aborcja jest

Aborcja jest – książka Katarzyny Wężyk

Część publikacji poświęcona jest także historii aborcji:

Kiedy przystąpiłam do pracy nad książką, zorientowałam się szybko, że w zasadzie nie ma literaturze osobnej opowieści o historii aborcji. Są teksty o antykoncepcji, medykamentach, ale nie ma opracowania, które pokazałoby tę kwestię, to, jak do niej podchodzono, na przestrzeni wieków. Napisałam więc.

Katarzyna Wężyk
w rozmowie z Michałem Nogasiem*

Katarzyna Wężyk pisze zatem nie tylko o metodach, jakie kobiety stosowały w przeszłości w celu przerwania ciąży, ale skupia się także na społecznym postrzeganiu aborcji. Rozważa sposoby, w jakie władza przedstawiała i wykorzystywała aborcję. Przygląda się ideologiom i systemom politycznym, dla których zakaz aborcji wiązał się z różnego rodzaju korzyściami.

Autorka zwraca także uwagę na uprzedmiotowienie kobiecych ciał, z którym mamy do czynienia aż do dziś.

***

Katarzyna Wężyk to publicystka i reporterka, współpracuje z Gazetą Wyborczą, Wysokimi Obcasami oraz czasopismem Książki. Magazyn do czytania.

Aborcja jest miała premierę 10 marca 2021 roku.

Książkę znajdziecie tutaj: Aborcja jest >>

* Źródło: https://www.facebook.com/nogasnastronie

Zobacz także: