Będzie ekranizacja Baśni o wężowym sercu!

Gdy przeczytałam ten news, moje serce zadrżało. Z jednej strony z ekscytacji, z drugiej – z obawy. Wydawnictwo Powegraph i Radek Rak poinformowali, że planowana jest ekranizacja Baśni o wężowym sercu. Co wiemy o zapowiadanej adaptacji? O tym piszę poniżej.

Będzie ekranizacja Baśni o wężowym sercu!

Ekranizacja Baśni o wężowym sercu

Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli, czyli wydana w 2019 roku powieść Radka Raka, w 2020 roku zdobyła rozgłos wśród czytelników. Z pewnością przyczyniła się do tego cała pula nagród literackich, przyznanych Rakowi. Autor został wyróżniony za Baśń m.in. Nagrodą Literacką Nike, Nagrodą im. Janusza A. Zajdla oraz Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego.

Nic zatem dziwnego, że powieścią zainteresowali się także twórcy filmowi. Póki co nie mamy jeszcze wielu szczegółowych informacji na temat planowanej ekranizacji. Wiemy na pewno, że jej reżyserem będzie Michał Gazda, który pracował między innymi nad cieszącym się popularnością serialem Wataha z 2014 roku. Filmowiec o czekającym go wyzwaniu zawodowym wypowiada się tymi słowami:

Krytycy i recenzenci wprost podkreślali niezwykły, filmowy potencjał Baśni (tarantinowski Django w cyrkule tarnowskim).

Wraz z Baśnią pojawiła się oto szansa na produkcję niesamowicie oryginalną, wręcz ekstatycznie atrakcyjną wizualnie, głęboką dramaturgicznie oraz – paradoksalnie – bardzo aktualną i ważną społecznie. Takiego combo nie sposób przecenić!”

Radek Rak Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli

Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli

Książka Radka Raka to niesamowita powieść, oparta na życiorysie Jakóba Szeli, przywódcy antyszlacheckiego powstania chłopów galicyjskich z 1864 r. W Baśni wątki fantastyczne oraz fakty historyczne nierozerwalnie splatają się w uniwersalną opowieść o naturze człowieka.

Będziecie czekać na ekranizację Baśni? Ja z jednej strony cieszę się, że  dobra literatura staje się inspiracją dla twórców filmowych. Z drugiej strony zastanawiam się, czy tak wielowątkową, bogatą powieść, można bez znaczącej dla całokształtu szkody przełożyć na język kina. Co o tym myślicie? Dajcie znać w komentarzach!

Zobacz także: