Cień Matki - zakończenie trylogii Kiss River

Cień Matki - zakończenie trylogii Kiss River - książkę kupisz na www.taniaksiazka.plCień matkizakończenie trylogii Kiss River. Na trylogię składają się Światło nie może zgasnąć, Latarnia w Kiss River oraz właśnie Cień matki, który jest zakończeniem wspaniałej historii. Ta trylogia to pierwsza tak długa propozycja Diane Chamberlain, która do tej pory pisała książki jednotomowe. Autorka świetnie poradziła sobie z trylogią. Wszystkie części czytało się tak samo dobrze, całość była bardzo ciekawa, mimo długości zupełnie nie nudziła i jest naprawdę godna polecenia.

Cień Matki – zakończenie trylogii Kiss River

O czym były pierwsze dwie części trylogii?

Trylogia Kiss River opowiada losy rodziny O’Neill. Annie – żona i matka, kobieta zawsze chętna do pomocy, uwielbiana przez społeczność miasteczka, ginie tragicznie na oczach swojej nastoletniej córki. Wszyscy, którzy znali Annie pogrążają się w żałobie, gdyż kobieta była „chodzącym aniołem”. Ale okazuje się, że „aniołem” była tylko po części, bo po jej śmierci na jaw wychodzą jej głęboko skrywane tajemnice, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. Druga część trylogii cofa nas do lat 40. XX wieku, gdzie poznajemy Elizabeth Poor, nastolatkę, która jest córką latarników. Dziewczyna zakochuje się w żołnierzu ze Straży Wybrzeża. Pewnego dnia Bess znika i ślad po niej ginie…

Cień Matki - zakończenie trylogii Kiss River - kup książkę na www.taniaksiazka.pl

www.rudaczyta.pl

Następnie akcja przenosi się w czasy współczesne, gdzie poznajemy Ginę. Tajemnicza kobieta pojawia się w Kiss River aby odnaleźć latarnię morską. Ku jej zaskoczeniu i przerażeniu okazuje się, że latarnia przed laty została zniszczona przez sztorm. Kobieta stawia sobie za cel wydobycie soczewki, która była częścią latarni, a teraz pewnie leży na dnie oceanu. Aby to osiągnąć stawia na nogi całe miasteczko. Gina wynajmuje pokój u rodzeństwa  – Lucy i Claya i po jakimś czasie zakochuje się w Clayu. Ich związek budowany na braku szczerości i pełen trudności przypomina związek Bess i żołnierza, ale zagłębiając się w opowieść poznajemy coraz więcej tajemnic, a także związków między Bess i Giną.

Diane Chamberlain świetnie splotła losy bohaterów obu części, a także wyjaśniła tajemnicę zniknięcia córki latarników. Opisała losy rodziny tragicznie zmarłej Annie O’Neill. Zapoznała nas z nowymi bohaterami, co jest wstępem do ostatniej, wyjaśniającej wszystko części trylogii.

Cień Matki – zakończenie trylogii Kiss River

W ostatniej części serii Kiss River autorka skupia się na Lacey – córce Annie, która była świadkiem jej tragicznej śmierci. Lacey przez lata starała się naśladować matkę we wszystkim – tak jak ona robiła witraże, pomagała potrzebującym, oddawała honorowo krew, pomagała ojcu w lecznicy weterynaryjnej. Chciała być jak matka – idealna kobieta, która ponad wszystko stawiała dobro innych. Nie spodziewała się, że naśladuje matkę dosłownie we wszystkim. Kiedy ojciec wyjawia jej i jej bratu prawdę o Annie, dziewczyna jest w szoku i postanawia zmienić swoje życie i uciec od ciągłego naśladowania matki. Nie chce już być taka jak ona! Kiedy dziewczyna zmaga się sama ze sobą okazuje się, że morderca jej matki ma wyjść na wolność, do czego rodzina próbuje nie dopuścić. Jakby problemów było mało, pewnego dnia w wypadku ginie przyjaciółka Lacey, a jej adwokat informuje kobietę, że ostatnią wolą zmarłej było, aby to Lacey zajęła się wychowaniem jej córki… I zamiast zająć się sobą, ułożeniem sobie swojego życia na nowo, uporządkowaniem wszystkich spraw, które mocno się pogmatwały Lacey musi wziąć na barki wychowanie zbuntowanej nastolatki i walkę w sądzie.

Cień Matki - zakończenie trylogii Kiss River - serię kupisz na www.taniaksiazka.pl

www.rudaczyta.pl

Czy Lacey która sama do końca nie wie kim jest, ani co ma zrobić ze swoim życiem poradzi sobie z wychowaniem dziecka? Jak ma pomóc rodzinie z walką w sądzie i pisać listy pochwalne o swojej matce, skoro prawda która wyszła na jaw zwaliła ją z nóg? Czy dziewczyna w końcu uwierzy, że może żyć inaczej niż jej matka i pozwoli sobie na szczęście? Na te wszystkie pytania odpowiada trzecia część serii i rozwiązuje jej wszystkie zagadki.

Diane Chamberlain to autorka bestselerowych powieści obyczajowych tłumaczonych na wiele języków. W Polsce jej powieści wydaje Wydawnictwo Prószyński. Wszystkie książki autorki wydawane są w Klubie Kobiety to Czytają.

Ocena Rudej
 • 9/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 9/10
 • 9/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 9/10
 • 6/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 6/10
 • 8/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 8/10
8/10

wypisy

Ta trylogia to pierwsza tak długa propozycja Diane Chamberlain, która do tej pory pisała książki jednotomowe. Autorka świetnie poradziła sobie z trylogią. Wszystkie części czytało się tak samo dobrze, całość była bardzo ciekawe, mimo długości zupełnie nie nudziła i jest naprawdę godna polecenia.