Epidemie w książkach – jak to wygląda?
Temat koronawirusa nieustająco wzbudza wiele. W każdych mediach i gazetach jest to numer jeden. Ze sklepowych półek znika żywność z długim terminem ważności… W dobie narastającej paniki trudno pozbyć się wrażenia, że zaistniała sytuacja już gdzieś kiedyś została przepowiedziana lub opisana. Tak się składa, że na rynku literatury mamy mnóstwo książek o epidemiach, pandemiach i groźnych wirusach. Ten aspekt fascynował twórców już od dawna. W związku z tym w naszym dzisiejszym zestawieniu znajdziecie zarówno pozycje z literatury faktu, jak i kryminały, sensacje czy książkę dla dzieci. Poza tym wszystkie są dostępne już w sprzedaży.
Epidemie w książkach – Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości
W 1518 roku kobieta zaczęła tańczyć w centrum Strasburga. Po tygodniu dołączyły do niej 34 osoby, po miesiącu kolejne 400. Wszyscy zmarli z powodu ataków serca, udarów mózgu, wycieńczenia organizmu, ponieważ zatańczyli się na śmierć. Od stuleci ludzkość była nawiedzana przez śmiercionośne plagi. Od czasów Imperium Rzymskiego, przez średniowiecze, aż po XX wiek. Dżuma, gruźlica, cholera i inne choroby próbowały zabić jak najwięcej osób.
Książka pozwala spojrzeć nam na najmroczniejsze chwile w historii. Z lekkością i humorem poznać najtragiczniejsze zarazy oraz bohaterów, którzy z nimi walczyli.
Epidemie w książkach – Epidemia, Robin Cook
Wszystko rozpoczyna się od choroby założyciela Kliniki Richtera w Los Angeles. Niestety, wkrótce choroba dotyka kolejnych członków kadry. Poza tym takie same objawy pojawiają się wśród pacjentów. Kiedy liczba ofiar rośnie lawinowo, do akcji wkracza Marissa Blumenthal z Centrum Kontroli Epidemiologicznej. To młoda lekarka o niepozornej posturze, lecz silnej osobowości.
Czy wirus jest jej jedynym przeciwnikiem i czy młoda lekarka podoła trudnemu zadaniu?
Epidemie w książkach – Epidemia. Od dżumy, przez HIV, po ebolę
Patogeny. Potężna armia organizmów powodujących zakażenia wielu ludzi w krótkim czasie. Ich przewaga liczebna nad nami wynosi sto tysięcy do jednego. Są niewidoczne, skuteczne i śmiertelnie niebezpieczne. To dzięki nim ludzkość zdobyła się na wprowadzenie zmian związanych z budownictwem, zarządzaniem wodą pitną oraz odpadami, działalnością służby zdrowia, stosunkami międzynarodowymi. A także na podniesienie poziomu wiedzy o zdrowiu i chorobach.
W XX wieku wydawało się, że pandemie odeszły do historii. Odtrąbiono wielki sukces współczesnego stylu życia i medycyny. Przedwcześnie. Nieszczepienie dzieci, coraz mniejsza skuteczność antybiotyków, krzyżujące się patogeny. W związku z tym epidemia może wybuchnąć w każdej chwili.
Epidemie w książkach – Bastion
Zaczyna się niewinnie, od zwykłego przeziębienia. Ot, ktoś kichnął, ktoś się zaraził, ktoś w końcu umarł. I oto niepostrzeżenie straszliwa epidemia rozlewa się na cały amerykański kontynent. Nieliczni, którzy przeżyli biologiczną zagładę, zaczynają śnić. W wizjach tych pojawiają się wysłannicy zarówno dobra, jak i zła. W związku z tym każdy musi dokonać własnego wyboru, podążyć własną drogą. Poza tym każdy musi opowiedzieć się po jednej bądź po drugiej stronie. Z tego powodu w Ameryce powstają dwa zwalczające się obozy: wzorowana na demokracji społeczność w Kolorado oraz brutalna dyktatura w Las Vegas. W tym drugim obozie rządzą psychopaci i zbrodniarze. Epidemia obudziła w nich wszystko, co najgorsze.
Epidemie w książkach – Epidemia, Alex Kava
W Chicago młody mężczyzna skacze z osiemnastego piętra luksusowego hotelu. W Alabamie młoda kobieta napełnia kieszenie kamieniami i wchodzi do rzeki. Dwa samobójstwa, dwie sprawy dla lokalnej policji. Jednak, gdy okazuje się, że zmarli byli nosicielami zmutowanego wirusa, śledztwo przejmuje FBI i wywiad wojskowy.
W związku z tym przydzielona do sprawy agentka Maggie O’Dell nawiązuje współpracę z Ryderem Creedem, wyspecjalizowanym ratownikiem. W toku śledztwa trafiają na ślad głęboko zakonspirowanego spisku, który może doprowadzić do zagłady. Zegar tyka, czasu jest coraz mniej, a przeciwnik wynalazł skuteczną metodę zarażenia ogromnej liczby ludzi.
Epidemie w książkach – Szczury Wrocławia. Kraty
10 sierpnia 1963. Epidemia czarnej ospy, po której Wrocław został objęty ścisłą kwarantanną, staje się preludium znacznie poważniejszych wydarzeń. Ponieważ w ciągu zaledwie kilku godzin milicja oraz wezwane na pomoc oddziały wojska tracą kontrolę nad mnożącymi się w zastraszającym tempie hordami nieumarłych. Z dnia na dzień upada stary porządek.
Garstka ludzi próbuje znaleźć ocalenie za murami więzienia. Cena ich bezpieczeństwa jest wysoka, ponieważ na wolność wydostają się najgorsi przestępcy – w tym wielu skazanych na śmierć morderców. A ci są najlepiej przystosowani do przetrwania w chaosie, jaki ogarnął miasto. Jednym z nich jest Fabian Sprycha, bezwzględny zabójca i kanibal, który zrobi wszystko, by ludzie mu podobni objęli władzę nad Wrocławiem.
Epidemie w książkach – Chore historie
Czytelnicy znajdą tu portrety chorób, które odcisnęły piętno na losach świata i historii ludzkości. Ta błyskotliwie zilustrowana książka to opowieść o czternastu chorobach, wirusowych i bakteryjnych, które zapisały się w dziejach czarną kartą. Grypie, odrze, dżumie, eboli, cholerze, trądzie, ospie prawdziwej, AIDS, malarii, tyfusie plamistym, gruźlicy, żółtej febrze, polio oraz kile. Większość odeszła w mrok przeszłości, z nielicznymi wciąż walczymy, niektóre straszą swoim powrotem.
Poza tym zawarto tutaj opis charakterystycznych objawów każdej choroby, rys historyczny, informacje dotyczące leczenia i profilaktyki. Jednak książka nie próbuje udawać encyklopedii chorób czy klasycznego poradnika. To raczej zaproszenie do podróży w przeszłość, do zagłębienia się w „chore historie” sprzed wieków. W opowieść o epidemiach, pandemiach i ludzkiej odwadze stawania do walki z wirusami i bakteriami w śmiertelnych niejednokrotnie starciach.