Ciekawostki o książkach

Idealny zawód dla miłośników książek: bibliotekarz. Jak nim zostać?

jak-zostac-bibliotekarzem

Może się wydawać, że w dobie e-booków tradycyjne książki poszły w odstawkę. Nic bardziej mylnego, co potwierdzają dane zebrane przez Główny Urząd Statystyczny. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie internetowej GUS, w 2021 roku z księgozbiorów skorzystało aż 4,8 milionów czytelników, a łączna liczba wypożyczonych pozycji wyniosła około 89 milionów. Opublikowane statystyki razem z licznymi ofertami pracy potwierdzają, że osoby zainteresowane stanowiskiem bibliotekarza powinny bez problemu znaleźć zatrudnienie. Co zrobić, aby nim zostać? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.

Czym zajmuje się bibliotekarz i dlaczego warto nim zostać?

Zanim podpowiemy ci, jak zostać bibliotekarzem, warto najpierw sprawdzić, czym się tak naprawdę zajmuje. W wielu przypadkach rzeczywistość różni się od wyobrażeń. Osoba zatrudniona na tym stanowisku jest przede wszystkim odpowiedzialna za gromadzenie zbiorów pochodzących zarówno z innych placówek, jak i bezpośrednio od wydawnictw czy autorów. Jej zadaniem jest także umieszczanie wszystkich nowych pozycji w rejestrach bibliotecznych, nadawanie im właściwych sygnatur, regularna ewidencja zbiorów czy ich opisywanie. Bibliotekarz odpowiada również za kontakt z wydawnictwami i księgarniami oferującymi prenumeraty czytelnikom.

A jakie zalety ma zawód bibliotekarza? Korzyści wynikające z obejmowania tego stanowiska docenią przede wszystkim miłośnicy książek. Do plusów tej pracy możemy zaliczyć m.in.:

  • szybki dostęp do nowości na rynku, dzięki czemu można przeczytać je chwilę po premierze,
  • możliwość organizacji spotkań z twórcami,
  • codzienne towarzystwo innych fanów czytania, którzy chętnie polecają swoje ulubione propozycje,
  • nieustanne promowanie czytelnictwa wśród lokalnej społeczności.

Czy znalezienie pracy w bibliotece wymaga ukończenia studiów?

Czy wiesz, że jeszcze do niedawna każdy bibliotekarz musiał spełniać konkretne wymagania, a możliwości awansu były określone w przepisach polskiego prawa? Wszystko zmieniło się w 2013 roku, kiedy doszło do deregulacji zawodu bibliotekarza. Aktualnie osoby ubiegające się o to stanowisko nie muszą mieć wykształcenia wyższego, a jedynie średnie. Niezbędna jest za to np. umiejętność obsługi komputera, przynajmniej podstawowa znajomość systemów bibliotecznych, skrupulatność, dobra organizacja pracy i co najważniejsze – pasja do książek.

Inaczej wygląda to w przypadku bibliotek szkolnych, pedagogicznych czy podległych Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W takiej sytuacji niezbędne jest nie tylko wykształcenie wyższe, ale także odpowiednie kwalifikacje z zakresu bibliotekoznawstwa, które można zdobyć na studiach podyplomowych.

Bibliotekoznawstwo – studia podyplomowe. Kiedy się na nie zdecydować?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, bibliotekoznawstwo to studia podyplomowe dedykowane osobom zainteresowanym pracą na stanowisku:

  • nauczyciela-bibliotekarza w szkołach i placówkach oświatowych (niezbędne jest przygotowanie pedagogiczne);
  • bibliotekarza w innych placówkach wychowawczych i bibliotekach podległych MKiDN.

W pierwszym przypadku zdobycie uprawnień potrzebnych do objęcia stanowiska nauczyciela-bibliotekarza trwa 3 semestry i obejmuje 360 godzin nauki, z czego 90 godzin to praktyki. Z kolei osoby bez uprawnień pedagogicznych mogą ukończyć bibliotekoznawstwo na studiach podyplomowych w ciągu 2 semestrów (275 godzin, w tym 60 godzin praktyk).

Kwalifikacje bez wychodzenia z domu? Ukończ bibliotekarstwo na studiach podyplomowych online

Jeśli chcesz zapisać się na bibliotekoznawstwo, to rozważ studia podyplomowe online, o których więcej możesz przeczytać np. tutaj: https://studia-online.pl/kursy/595. To wygodny sposób na zdobycie kwalifikacji, dzięki któremu nie musisz rezygnować z aktualnej pracy czy życia prywatnego. Zamiast tego możesz uzyskać uprawnienia przez internet, czyli z wykorzystaniem metod i technik na odległość. Zapisując się na kierunek Bibliotekoznawstwo na studiach podyplomowych online, poznasz podstawy wiedzy i bibliotece, dowiesz się, jak opracowywać zbiory, czy zdobędziesz umiejętności z zakresu edukacji artystycznej i metodyki pracy z czytelnikiem.

[Artykuł sponsorowany]