New AdultRecenzje

It ends with us Colleen Hoover – recenzja książki

it ends with us

Colleen Hoover, królowa New Adult powraca! I robi to w pięknym stylu. Jej najnowsza powieść, It ends with us to naprawdę mocna książka, przełamująca stereotyp romansu. Jesteście ciekawi, o czym mówię? Trzymajcie się mocno – ta historia może zmienić czyjeś życie.

Długo zastanawiałam się, jak napisać tę recenzję. Z jednej strony, sugerując się enigmatycznym opisem z okładki, mogłam nie zdradzać praktycznie nic, byście sami odkryli dramatyzm It ends with us. Ja miałam to szczęście, że szok, którego doznałam mniej więcej w połowie historii, został ze mną już do końca.

Z drugiej strony uważam, że w przypadku It ends with us chodzi nie tylko o kolejną, ciekawą książkę do poczytania jesiennym wieczorem, a każdy pretekst jest dobry, żeby uświadamiać i edukować. Colleen Hoover stworzyła bowiem romans z ważnym, społecznym przesłaniem, wobec którego ciężko przejść obojętnie. Dlatego postanowiłam podzielić ten artykuł na dwie części. Z pierwszą mogą zapoznać się wszyscy, drugą dedykuję tym, którzy lekturę mają już za sobą albo są niecierpliwi, albo… szukają pomocy.

It ends with us – zapowiada się pięknie

Ta część recenzji będzie dla Czytelników, którzy chcą zanurzyć się w It ends with us bez żadnych oczekiwań, co do ogólnej wymowy książki. Jak już wspomniałam, to nie jest zwyczajny romans. To powieść z mocnym przekazem, poruszająca temat, o którym nie mówi się głośno. Temat wstydliwy, zamiatany pod dywan, bolesny do granic ludzkiej wytrzymałości.

Lily Bloom nie miała łatwego dzieciństwa. W jej domu panowała przemoc, która skończyła się wraz ze śmiercią ojca. Lily poznajemy w dniu pogrzebu, siedzącą na dachu bostońskiego wieżowca. Dziewczyna spotyka tam przystojnego neurochirurga Ryle’a Kincaida, który po nieudanej operacji, przyszedł zaczerpnąć świeżego powietrza. A dalej toczy się jak to zwykle w romansach bywa – para zakochuje się w sobie, ale od początku ich związek nie należy do najprostszych. Sielanka naznaczona rysą trwa mniej więcej do połowy powieści. A potem następuje prawdziwe trzęsienie ziemi. Co się wydarzyło? Musicie przekonać się sami.

It ends with us – a jak jest naprawdę?

It ends with us to najbardziej osobista książka w karierze Colleen Hoover, w dużej mierze oparta na jej prywatnych doświadczeniach dotyczących przemocy domowej. To opowieść o chaosie, jaki w życiu ofiary powoduje agresja ze strony partnera, męża czy ojca. Co się dzieje, gdy najważniejsza osoba na świecie zaczyna nas krzywdzić? Gdy zamiast radości z bycia razem czujemy strach, a każdy dzień zamienia się w walkę o przetrwanie?

Jeśli chcecie wiedzieć, co przeżywa ofiara przemocy domowej, przeczytajcie It ends with us.

Jeśli nie rozumiecie, dlaczego poniewierana kobieta na przekór logice trwa przy swoim kacie, przeczytajcie It ends with us.

Jeśli same doświadczacie przemocy ze strony bliskich i nie wiecie, jak przełamać ten zaklęty krąg, przeczytajcie It ends with us.

Jeśli podejrzewacie, że ktoś z Waszego otoczenia może mieć podobny problem, podrzućcie mu It ends with us.

Colleen Hoover powiedziała, że zawsze pisała książki dla rozrywki. It ends with us jest zupełnie inne – opowiada o ludziach z krwi i kości, popełniających błędy i podejmujących złe decyzje. Czy jest to zachwycająca literatura? Nie – to New Adult, które, głęboko w to wierzę, ma szansę otworzyć komuś oczy, a nawet uratować życie.

Szukasz pomocy? Zajrzyj na te strony:

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”

Fundacja Centrum Praw Kobiet

Kup książkę It ends wit us Colleen Hoover w sklepie internetowym TaniaKsiazka.pl >>

Ocena Malwiny
 • 10/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
 • 8/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
 • 9/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 9/10
 • 8/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 8/10
8.8/10

Fragment recenzji

Lily Bloom nie miała łatwego dzieciństwa. W jej domu panowała przemoc, która skończyła się wraz ze śmiercią ojca. Lily poznajemy w dniu pogrzebu, siedzącą na dachu bostońskiego wieżowca. Dziewczyna spotyka tam przystojnego neurochirurga Ryle’a Kincaida, który po nieudanej operacji, przyszedł zaczerpnąć świeżego powietrza. A dalej toczy się jak to zwykle w romansach bywa – para zakochuje się w sobie, ale od początku ich związek nie należy do najprostszych.

Sending
User Review
9.5/10 (4 votes)