Jej wysokość kurtyzana

Czy historia od zera do milionera miałaby szansę zaistnieć, gdyby wydarzyła się na pograniczu XIX-wiecznych moskiewskich slumsów a paryskiego półświatka? A co jeśli główną bohaterką tej historii byłaby kurtyzana? Dzięki książce Jej wysokość kurtyzana i jej bohaterce La Paivie, królowej kurtyzan, przeniesiemy nas do czasów, kiedy odwaga, inteligencja i zmysłowość kobiet były równie ważne jak ich pochodzenie czy pozycja społeczna. Dajcie porwać się fabularyzowanej powieści opartej na autentycznej historii kobiety, która zrobiłaby wszystko, by tylko spełnić swój paryski sen.

Z moskiewskich slumsów na paryskie salony

La Paiva to jedna z najbardziej enigmatycznych i fascynujących postaci w historii miasta świateł. Wychowana w moskiewskiej biedzie, marząca o wielkim świecie dziewczyna, która nie cofnie się przed niczym, żeby otrzymać od świata to, co jej się należy. Oznaczało to marzenia o sławie, pieniądzach i należnej jej uwadze.

Bohaterka powieści Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk to postać o wielu twarzach. Jedni znali ją bowiem pod imieniem Teresa, inni zaś Blanche, panna Lachmann, czy też pani Villoing. Mimo biednego pochodzenia była to kobieta o nieprzeciętnej inteligencji. Była niezłomna i pełna pasji, ale także cechował ją spryt, który wykorzystywała w celu mistyfikacji.

Przyjmowała w swoim salonie przy Polach Elizejskich w Paryżu znakomitości świata literatury, sztuki, muzyki, dyplomacji, nauki i polityki. La Paiva to osoba, o której pisały media zarówno w Europie, jak i w USA. Uważa się także, że była inspiracją dla Fiodora Dostojewskiego przy tworzeniu Nastazji Filipowej, centralnej postaci powieści Idiota.

Jak z biedaczki bez perspektyw stała się centralną postacią XIX-wiecznych salonów? Jaki koszt musiała ponieść, by dotrzeć na szczyt swoich ambicji? I jak zakończyła się historia sukcesu wybrukowanego intrygą, łutem szczęścia i kłamstwem? Przekonacie się dzięki książce stanowiącej fabularyzowaną powieść na temat życia La Paivy.

Powieść Jej wysokość kurtyzana znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Jej wysokość kurtyzana – historia niezwykłej mistyfikatorki

Chociaż nie jestem entuzjastką fabularyzacji powieści historycznych, uważam, że autorka wykonała wspaniałą pracę! Zgromadziła nie tylko najistotniejsze punkty na historycznej mapie świata La Paivy, ale również tchnęła życie w wykreowaną na podstawie faktów postać. Narracyjnie jest to wyśmienity tytuł, który pochłaniałam z ogromną ciekawością strona po stronie.

Jej wysokość kurtyzana prowadzi nas przez kolorowe ulice Paryża, gdzie młoda dziewczyna z moskiewskich slumsów staje się symbolem luksusu, władzy i niezależności. Z każdą stroną odkrywamy kolejne tajemnice niezwykłej postaci, która z niebytu doszła na szczyty paryskiej elity. Jest to historia pełna pasji, determinacji i ambicji, a także wielobarwny i nieoczywisty obraz bohaterki.

Autorka książki z mistrzowską precyzją oddaje atmosferę tamtych czasów, przedstawiając nie tylko kolorowy świat salonów i spektakularnych balów, ale również mroczne zakamarki ludzkich dusz, gdzie pragnienia mieszają się z obawami, a ambicje z kompromisami. Historia La Paivy nie jest jedynie opowieścią o wspinaczce społecznej. To również głęboka analiza ludzkiej psychiki, dążenia do uznania, poszukiwania miłości i akceptacji.

Życiowa droga La Paivy, pełna zwrotów akcji, intryg i romansów, przyciąga Czytelnika od pierwszej strony. Każdy kolejny rozdział rzuca nowe światło na jej postać, co sprawia, że nie sposób oderwać się od lektury. Autorka tka niezwykły obraz kobiety godnej podziwu w swojej zawziętości, jak i postaci budzącej współczucie. Te bowiem towarzyszy Czytelnikowi podczas uświadomienia sobie osamotnienia, jakie towarzyszyło jej ogromnemu poczuciu kontroli i lękowi przed bliskością.

Jej wysokość kurtyzana to lektura, która zachwyci każdego miłośnika historii, wielkich namiętności i niepowtarzalnego klimatu epoki. Jeśli więc szukasz opowieści, która przeniesie Cię w świat luksusu, intryg i prawdziwych uczuć, decyzja o sięgnięciu po tę książkę będzie idealna. Zapewniam, że nie uświadczycie tu nudy. Do końca zaś będziecie zadawać sobie pytanie, jak to możliwe, że historia taka jak ta, wydarzyła się naprawdę?

Powieści Jej wysokość kurtyzana możesz szukać tutaj.

Ania ocenia:
 • 10/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
 • 10/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
 • 10/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 10/10
10/10

Fragment recenzji

La Paiva to jedna z najbardziej enigmatycznych i fascynujących postaci w historii miasta świateł. Wychowana w moskiewskiej biedzie, marząca o wielkim świecie dziewczyna, która nie cofnie się przed niczym, żeby otrzymać od świata to, co jej się należy. Oznaczało to marzenia o sławie, pieniądzach i należnej jej uwadze.

(…) Jak z biedaczki bez perspektyw stała się centralną postacią XIX-wiecznych salonów? Jaki koszt musiała ponieść, by dotrzeć na szczyt swoich ambicji? I jak zakończyła się historia sukcesu wybrukowanego intrygą, łutem szczęścia i kłamstwem? Przekonacie się dzięki książce stanowiącej fabularyzowaną powieść na temat życia La Paivy.