Jeszcze jeden zbiór opowiadań Pratchetta!

Jeszcze jeden zbiór opowiadań Pratchetta to nie lada gratka da wszystkich miłośników twórczości pisarza. Wszyscy z pewnością pamiętają, jak po jego śmierci zniszczono dysk, na którym znajdowało się aż dziesięć nieukończonych projektów. Taka też była wola pisarza, by nikt nie próbował ich kontynuować. Spadkobiercy praw do twórczości Pratchetta wykonali jego ostatnią prośbę. Tymczasem okazuje się, że dla fanów autora mają jeszcze coś w zanadrzu. Właśnie pojawiła się oficjalna informacja o tym, że 3 września 2020 roku światową premierę będzie miał zbiór wczesnych opowiadań autora. Warto też wspomnieć, że większość z nich do tej pory nie była nigdzie publikowana w postaci książek.

Jeszcze jeden zbiór opowiadań Pratchetta!

fot. okładki amazon.co.uk

Jeszcze jeden zbiór opowiadań Pratchetta – co wiemy?

Książka będzie nosić tytuł The Time-travelling Caveman, co możemy przetłumaczyć jako Podróżujący w czasie jaskiniowiec. Czytelnicy znajdą tam opowiadania, które pisarz stworzył na przełomie lat 60. i 70., kiedy to był młodym reporterem, publikującym dla „Bucks Free Press” czy „Western Daily Press” opowiadania dla dzieci pod pseudonimem Uncle Jim. Co ciekawe, obecnie ceny oryginalnych egzemplarzy gazet sięgają teraz setek funtów. Należy też dodać, że część z tych historii już ukazało się w zbiorach opowiadań: Smoki na zamku Ukruszon, Odkurzacz czarownicy czy Sztuczna broda Świętego Mikołaja. Teraz odbiorcy mogą liczyć na jeszcze jeden tom.

Czego możecie się po nim spodziewać? Znajdziecie tam historie m.in. o locie rakietą parową na Marsa czy odkryciu przez walijskiego pasterza miejsca spoczynku króla Artura. Za ilustracje zaś będzie odpowiedzialny, jak w przypadku innych książek dla dzieci spod pióra mistrza, Mark Beech.

Ruth Knowles i Tom Rawlinson, redaktorzy książek dla dzieci stworzonych przez Pratchetta, tak oto komentują najnowszy projekt:

W tych historiach jest tyle rzeczy pokazujących zalążek pomysłu, który mógłby rozwinąć się w pełnoprawną powieść Terry’ego Pratchetta, i tyle wesołości, że dzieci je pokochają. Te ​​historie są tak wyjątkowe, bo są przeznaczone dla dzieci i dorosłych, dla dzieci, które chcą być dorosłe, oraz dorosłych, którzy wciąż tak naprawdę są dziećmi. Czyli dla tych, dla których książka Pratchetta być powinna.

Rob Wilkins, były asystent Pratchetta i zarządca jego spuścizną zaznacza jednocześnie, że jest to ostatni tego typu tom.

Książki Terry’ego Pratchetta, które pojawiły się na polskim rynku, znajdziecie tutaj.