(…) za nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz temu, co niewysłowione… – Akademia Szwedzka ogłosiła, że tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury dostaje norweski dramaturg i pisarz – Jon Fosse.

Jon Fosse - Drugie imię. Septologia 1-2. Powieść laureata Nagrody Nobla

Jon Fosse laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury

Jon Fosse w swoim artystycznym dorobku ma sztuki teatralne, powieści, tomiki poetyckie, eseje, książki dla dzieci. Jest też autorem tłumaczeń. Zyskał już miano jednego z najchętniej wystawianych współczesnych dramaturgów norweskich na świecie. Coraz większym zainteresowaniem i uznaniem czytelników i krytyków cieszy się jego nowatorska proza.

Fosse jest przedstawicielem norweskiego postmodernizmu. Ma charakterystyczny, oszczędny styl, który literaturoznawcy zaczęli nazywać „minimalizmem Fossego”. W swoich dramatach i powieściach stawia nacisk na napięcie między postaciami, nie na wydarzenia.

Septologiaopus magnum Noblisty już w księgarniach

Niedługo przed ogłoszeniem najnowszego Noblisty, na półkach księgarń pojawił się pierwszy tom Septologii Jona Fossego. Drugie imię to dwie pierwsze części (z siedmiu) najważniejszej powieści w dotychczasowym dorobku pisarza. W tej książce autor porusza temat, który często pojawia się w jego twórczości – samotność.

Głównym bohaterem Septologii jest owdowiały malarz Asle, który mieszka w Dylgja. Nie ma wokół siebie zbyt wielu ludzi. Od czasu do czasu spotyka się z sąsiadem rybakiem i jeszcze rzadziej z właścicielem galerii.

W Bjorgvin mieszka inny malarz o tym samym imieniu. Być może to inna osoba, a być może ta sama, tylko znajdująca się w innym miejscu po dokonaniu innych wyborów. Autor prowadzi historię w taki sposób, żeby obaj bohaterowie się spotkali.

Poza samotnością Fosse zastanawia się nad ludzkim życiem i tym, co je determinuje – religią, sztuką, miłością, nałogach i śmiercią.

Powieść pisarza, który dołączył do grona noblistów, możecie znaleźć w tym miejscu: Jon Fosse, Drugie imię, Septologia 1-2.

Sprawdź też: