Nie ma na deskach teatru

Książka Nie ma na deskach teatru to nie lada gratka dla wszystkich miłośników twórczości Mariusza Szczygła. Poza tym powody do zadowolenia mają także wielbiciele sztuki teatralnej. Co ciekawe, na scenie pojawi się sam autor powieści, a całość będzie można zobaczyć bez wychodzenia z domu. W końcu sytuacja epidemiczna, związana z koronawirusem zdążyła już przyzwyczaić nas do tego, że wiele wydarzeń kulturalnych przeniosło się do sieci. Choć wszelkie obostrzenia powoli są wycofywane, publiczność polubiła taką wygodną i bezpieczną formę. Teraz w ten sposób zostanie zrealizowana sztuka na podstawie książki Nie ma polskiego pisarza. Jesteście ciekawi? Koniecznie czytajcie dalej, by dowiedzieć się więcej!

Nie ma na deskach teatru

Nie ma na deskach teatru – kilka słów o sztuce

Produkcją spektaklu zajmuje się Teatr Żydowski, a jego premiera przewidziana jest na 14 sierpnia bieżącego roku, na specjalnej platformie internetowej. Sztuka powstaje z okazji obchodów siedemdziesiątej rocznicy istnienia placówki. Reżyserią zajęła się Agnieszka Lipiec-Wróblewska, dostosowując produkcję w pełni do potrzeb internetu tak, by, jak najefektywniej wykorzystać ten środek przekazu. Poza tym sztuka zostanie pojawi się również w przestrzeni miejskiej na festiwalu Łódź Czterech Kultur we wrześniu 2020 roku. W obsadzie widzowie zobaczą: Małgorzatę Majewską, Joannę Przybyłowską, Jerzego Walczaka, Daniela Antoniewicza oraz samego Mariusza Szczygła.

Oto co na temat spektaklu mówi reżyserka:

Spektakl jest o lekturze książki i o tym, jak tekst bierze nas „w posiadanie”; o jego widmologicznej mocy wdzierania się w nas. Jak zaczynają żyć w nas postaci, o których czytamy, co w nas uruchamiają, jak stają się nami. Jest też o autorze, w którego pamięci  zamieszkują ci, których już nie ma. Myślę, że tak jest z każdym z nas – umarli mieszkają teraz u nas.

Książka Mariusza Szczygła to wyjątkowe studium na temat nieobecności i braku. W tym celu autor wykorzystuje rozmowy i historie, opowiedziane mu przez wielu różnych ludzi, których nie ma.

Przypominamy, że Nie ma na deskach teatru wirtualnego pojawi się już 14 sierpnia 2020 roku. Tutaj przeczytacie o tym wydarzeniu więcej.

Tymczasem tutaj znajdziecie książkę, która została zaadaptowana na potrzeby spektaklu.