Z pewnością dobrze wiecie, dlaczego ta książka jest inna. Dlaczego, wymaga przynajmniej kilku pudełek chusteczek pod ręką podczas czytania i to nie tylko dlatego, że jest wzruszająca, ale czasami sprawia, że śmiejemy się do łez. Naturalnym krokiem po zamknięciu ostatniej strony Zanim się pojawiłeś, jest szukanie kolejnych książek Jojo. Kiedy już to zrobicie i możliwości nieco się wyczerpią, sięgnijcie po książki podobne do Zanim się pojawiłeś, które tu wybrałam. Zapełniają pustkę, która przez chwilę wydaje się nie do zapełnienia, ale tylko przez chwilę. 🙂

4. Książki podobne do Zanim się pojawiłeś: Sekretny język kwiatów, Vanessa Diffenbugh

Sekretny język kwiatówTa historia chwyta za serce i już nie puszcza. Sprawia, że bardzo mocno nie chcemy, aby dobiegła końca. Jej bohaterką jest 18-letnia Victoria, która dźwiga na swoich młodych plecach już bardzo wiele problemów. Dziewczyna jest zamknięta w sobie, a jedyny język, jaki wyrywa ją z samotności to język kwiatów. Dla niej astry oznaczają cierpliwość, róże miłość, a wiciokrzew to przywiązanie. Dziewczyna nie potrafi odnaleźć swojego miejsca na ziemi, ale kiedy okazuje się, że jej dar może pomagać innym ludziom i jest ktoś jeszcze, kto mówi językiem kwiatów, zacznie powoli budować swoją drogę do szczęścia.

3. Książki podobne do Zanim się pojawiłeś: Powiedz wilkom, że jestem w domu, Carol Rifka Brunt

Powiedz wilkom, że jestem w domuByć może powiecie, że nie jest to książka podobna do Zanim się pojawiłeś, jednak jej niezaprzeczalne podobieństwo do historii Jojo Moyes nie leży u stóp relacji miłosnej, ale w zupełnie innych miejscach. Ta książka sprawia, że po jej przeczytaniu brakuje słów, chciałoby się coś powiedzieć, ale nie można. Opowiada o tym, jak różnie ludzie radzą sobie ze stratą, jak koniec czyjegoś życia, może być początkiem czegoś zupełnie innego, nawet wtedy kiedy wydaje się, że wszystko jest już stracone. Główną bohaterka tej historii jest młodziutka June, która wobec śmierci swojego ukochanego wujka, musi bardzo szybko dorosnąć, żeby rozpoznać, czy to co zostało jest ważne i jak wycisnąć z życia poszczególne okruchy, które na nowo zbudują całość.

2. Książki podobne do Zanim się pojawiłeś: Wszystkie jasne miejsca, Jennifer Niven

Wszystkie jasne miejscaTa książka zmienia ludzi, sprawia, że zaczynają patrzeć na świat zupełnie inaczej. Podobnie jak w Zanim się pojawiłeś, także tutaj bohaterowie muszą zmierzyć się z tematem śmierci. Ta książka porusza wiele trudnych kwestii, przeplatając je z najprostszymi uczuciami, takimi jak miłość, samotność, potrzeba znalezienia przyjaciela. Bohaterami tej opowieści są Finch i Violet. Chłopak bez przerwy planuje samobójstwo i zawsze znajdzie się coś, co ostatecznie go powstrzymuje. Dziewczyna z kolei myśli bez przerwy o przyszłości, która wydaje jej się ucieczką od ponurych uczuć po śmierci siostry. Ich spotkanie odmieni ich oboje i sprawi, że świat, który wydawał im się tak określony, zostanie zapisany na nowo.

1. Książki podobne do Zanim się pojawiłeś: Zostań, jeśli kochasz, Gayle Forman

Zostań, jeśli kochasz“Zostań” – mówi Adam, ale czy 17-letnia Mia go posłucha? Odeszli już prawie wszyscy których kochała, dlaczego ona miałaby zostać?

Dziewczyna po tragicznym wypadku, w którym zginęli członkowie jej rodziny, zapadła w śpiączkę, znajduje się między światem żywych i umarłych. W jedną stronę, tą nieznaną ciągnie ją smutek, wspomnienie po rodzinie, bez której trudno jest żyć. W drugą jedyna pozostała jej na świecie osoba – jej chłopak Adam. Wydaje się, że za nią już długa droga, a przed nią pustka. Jednak okazuje się, że najważniejszą walkę będzie musiała dopiero stoczyć, odpuścić, czy zostać, warto czy nie warto? Czasami wybory są tak ważne, jak całe życie.

Wszystkie książki, które dla was wybrałam mają przede wszystkim jedną cechę: zostają w pamięci. Niektóre zmienią was na zawsze, inne sprawią, że trudno wam będzie wrócić do rzeczywistości i wykonywać zwykłe, codzienne czynności. Wiele z tych książek to zdobywcy prestiżowych nagród, a wszystkie bez wyjątku zabiorą was do świata intensywnych uczuć, trudnych wyborów, opowieści o życiu i śmierci i spotkań z niezwykłymi bohaterami i autorami ich historii.

Zajrzyjcie też do najnowszej książki Jojo, którą znajdziecie tutaj oraz recenzji Kiedy odszedłeś i Razem będzie lepiej, a także do zestawienia najpiękniejszych książek o miłości według GoodReads.com