Książki z historią w tle – gorące nowości!
Książki z historią w tle to doskonałe zestawienie dla wszystkich miłośników powieści historycznych i wojennych. Tym samym, jeśli to wasze ulubione gatunki literackie, koniecznie sprawdźcie, co dziś dla was przygotowaliśmy. Znajdziecie tu zarówno światowe bestsellery, jak i rodzime hity. Wszystkie pozycje to gorące nowości, które znikają z księgarnianych półek niczym świeże bułeczki. Zainteresowani? Koniecznie sprawdźcie dzisiejsze zestawienie książek z historią w tle!
Książki z historią w tle
Kołysanka z Auschwitz
Helene Hannemann, mieszkała wraz z mężem i piątką dzieci w Niemczech. Niestety jej mąż właśnie stracił pracę, a z powodu romskiego pochodzenia miał problem ze znalezieniem nowej. Mimo to Helene dbała, by dzieci chodziły do szkoły. Poza tym myślała także o kolejnym dniu pracy, bo teraz to ona utrzymywała rodzinę. W takiej chwili, życie i tak już ciężko doświadczonej rodziny, burzy nadejście oficerów SS. Mężczyzna wraz z piątką dzieci musi pod przymusem bezzwłocznie udać do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, ponieważ każde z nich ma w sobie romską krew. Helene, jako że jest Niemką, może pozostać na miejscu i wieść dalej normalne życie. Kobieta jednak nie wyobraża sobie dalszej egzystencji bez najbliższych, dlatego też decyduje się dobrowolnie udać do obozu. Na miejscu zostaje natychmiast rozdzielona z mężem, na szczęście nie odebrano jej dzieci.
Z początku wszystko przypomina koszmar, którego ani ona, ani dzieci nie są w stanie znieść. Wkrótce jednak doktor Mengele powierza jej obowiązek prowadzenia przedszkola. Wtedy też Helene postanawia dokonać wszelkich starań, by wnieść w ponure, obozowe życie najmłodszych więźniów, choć trochę światła.
oje przyjaciółki z Ravensbrϋck
Książka zawiera wiersze Grażyny Chrostowskiej, polskiej poetki, która 18 kwietnia 1942 roku została rozstrzelana w Ravensbrück razem z dwunastoma innymi kobietami.
W otoczonym drutem kolczastym obozie zagłady zawiązuje się kobieca więź. Trwalsza od obozowych murów, a przede wszystkim silniejsza od brutalnych uderzeń. Maria, Sabina, Bente i Helga – każda z nich trafiła do KL Ravensbrϋck z innego powodu. Każda była inna.
Powieść inspirowana prawdziwymi świadectwami byłych więźniarek. Młoda autorka znajduje przed drzwiami swojego domu rękopis, który zupełnie zmienia jej życie. Tym samym za wszelką cenę postanawia się dowiedzieć, kim były przyjaciółki z Ravensbrϋck.
Nie umieraj do jutra
W siedmiu nowelach Gluth-Nowowiejski portretuje warszawskich robinsonów. Ludzi, którzy w nieustannym zagrożeniu, w ekstremalnie trudnych warunkach, bez dostępu do pożywienia i wody żyli na zgliszczach. Ukrywali się najczęściej w piwnicach lub na strychach. Poza tym wybierali budynki najmocniej zrujnowane. Takie, którym nie groziło podpalenie lub wysadzenie przez niemieckie oddziały niszczycielskie.
W związku z tym w książce znalazła się historia Czesława Lubaszki, piekarza, który wykupił żydowską dziewczynę za pięć bochenków chleba. I Panny X, która odgrywała rolę niedorozwiniętego mężczyzny, by ukryć przed wszystkimi swoją kobiecość. Poza tym jest tu również historia Aresa, mściciela z ruin, który postanowił popsuć szyki nazistom. Opowiadania zostały opatrzone notatkami bibliograficznymi i zdjęciami.
Czarownice. Salem 1692
Stacy Schiff przedstawia trudy nastoletniego życia w purytańskiej społeczności. Poza tym opowiada, o jaką stawkę grali rządzący. Wyjaśnia zasady surowej wiary i niebezpieczne położenie mieszkańców kolonii. Mieszkańców, którzy znaleźli się na granicy „odludnej, kamienistej, jałowej, krzaczastej i porośniętej puszczami dziczy”, pośród zamętu.
Tym samym Schiff wydobywa na wierzch lęki trawiące pierwszych Amerykanów, by rewelacyjnie zestawić je z dzisiejszymi niepokojami. Ponieważ w epoce religijnej gorączki i niewidzialnych wrogów, ta fascynująca historia staje się ważniejsza niż kiedykolwiek. Jest to porywająca opowieść o pierwotnej amerykańskiej tajemnicy, napisana świetnym językiem przez jedną z najbardziej uznanych historyczek.
Wojna w kanałach
Zejścia do kanału boją się wszyscy. Polacy nie mają wyboru, znajdują w sobie odwagę. Niemcy nie odważą się na to nigdy. W związku z tym będą wieszać granaty przy włazach i wrzucać je do środka. Będą blokować studzienki. A poza tym będą zabijać wycieńczonych podziemną wędrówką powstańców i cywilnych uciekinierów. Ukrywają się tam Żydzi po likwidacji getta, a łączniczki AK przeciskają się nimi, niosąc meldunki. Ponadto grupy szturmowe dzięki nim zyskują przewagę zaskoczenia. Gdy Powstanie upada, kanały stają się dla walczącej Warszawy ostatnią drogą ucieczki. Dla wielu, miejscem wiecznego spoczynku.
Kotka i generał
Kotka i Generał to pełna dramatyzmu powieść o winie i pokucie oparta na prawdziwych wydarzeniach.
Aleksander Orłow, bogaty rosyjski oligarcha zwany Generałem, rozpoczyna z córką nowe życie w nowym kraju. Dziewiętnastoletnia Ada obsesyjnie pragnie poznać przeszłość ojca. Tym samym, kiedy zaczyna zadawać pytania, powracają najmroczniejsze koszmary Aleksandra. A przede wszystkim odżywa wspomnienie najgorszej ze wszystkich nocy i niewyobrażalne poczucie winy. Zbliża się dzień rozrachunku. Generał wie, że musi sam wymierzyć sprawiedliwość i że uda mu się to tylko wtedy, gdy przekona do swego planu Kotkę, upartą gruzińską aktorkę.
Jeszcze się kiedyś spotkamy
Adela, Franciszek, Janek, Rachela, Joachim i Sabina wiele razy zadawali sobie pytanie, jakby potoczyło się ich życie, gdyby nie wojna. Ponieważ każde z nich miało wielkie plany i marzenia. Poza tym przeżywali pierwsze miłości i prawdziwe przyjaźnie. Nikogo wtedy nie interesowało, czy ktoś ma nazwisko żydowskie, niemieckie czy polskie. Tym samym łączyła ich szczera i bezinteresowna przyjaźń. Jednak okrutna wojna brutalnie przerwała ich szczęście i zmieniła życie.
Wiele lat później, wnuczka Adeli, Justyna, przeżywa kryzys małżeński. To właśnie wtedy poznaje historię swojej babki i jej przyjaciół. Historię, która zmienia Justynę na zawsze. Bo są takie opowieści, które zostają w nas na zawsze. Są także ludzie, których nigdy nie zapomnimy.