Książki z nurtu domestic noir – polecamy
Wolność słowa pisarzy i podejmowana przez nich tematyka niekiedy skutkują wyodrębnianiem się nowych podgatunków literackich. Nurt domestic noir powstał właśnie w wyniku braku jasnego określenia pewnego rodzaju literatury. Można go zaklasyfikować do kryminału lub thrillera, ale mogłoby to być niewystarczające. Domestic noir jest zatem podgatunkiem kryminału, lecz trudno mu znaleźć jednoznaczny polski odpowiednik nazwy. Domestic (ang.) – związany z domem, noir (fr.) – mroczny, niepokojący – ten słowny duet poniekąd tłumaczy charakter powieści określanej tym mianem. Akcja rozgrywa się przede wszystkim w domu lub w miejscu pracy, gdzie panuje trudna, a czasem niebezpieczna atmosfera. Krótko mówiąc, dzieje się przemoc doświadczana w dużej mierze przez kobiety, zdominowane przez silnych mężczyzn. Dziś wybrałam dla Ciebie książki z nurtu domestic noir, idealne na rozpoczęcie przygody z tym gatunkiem.
Książki z nurtu domestic noir
Zobacz, które książki z nurtu domestic noir warto sięgnąć, by poznać bliżej m.in. przemocowe relacje damsko-męskie. Koszmar, rozgrywający się za zamkniętymi drzwiami domów i miejsc pracy. Oraz poczuć smak kobiecego odwetu za przemoc i nadużycia, jakich dopuszczają się mężczyźni, gdy nikt nie patrzy.
Alicja Sinicka, Stażystka, Obserwatorka, Służąca
Zacznijmy od autorki, która w tym nurcie czuje się jak ryba w wodzie. Alicja Sinicka, obecnie 33-letnia ekonomistka z Oławy mimo młodego jest już pisarką bestsellerów. Jej książki trafiają na szczyty list sprzedaży, a miłośnicy jej prozy czekają na jej kolejne dzieła, obgryzając paznokcie. Warto przyjrzeć się jej trzem ostatnim książkom z tzw. Serii Oławskiej: Stażystka, Obserwatorka i Służąca. Wszystkie trzy są thrillerami z wątkiem miłosnym. Podobny schemat – kobieta wchodzi w relację z fascynującym mężczyzną, by potem stać się jego ofiarą. Te trzy książki to ciekawe studium, uwikłania, manipulacji, pokazu siły i dominacji. Zaskakująca fabuła z nieprzewidywalnym zakończeniem, mroczna i duszna atmosfera oraz ciekawa zagadka w tle gwarantują doświadczenie wielu silnych emocji podczas lektury.
Książki z Serii Oławskiej, wydane przez Wydawnictwo Kobiece, znajdziesz pod tymi linkami:
B.A. Paris, Za zamkniętymi drzwiami
Książki z nurtu domestic noir zwracają uwagę na bardzo poważny problem przemocy domowej. Dom rodzinny potrafi być kotłem zbrodni i męki. Więzieniem pełnym pilnie strzeżonych tajemnic. Domestic noir zakłada, że dom może być jednym z najniebezpieczniejszych miejsc.
W powieści B.A Paris Za zamkniętymi drzwiami, okrzykniętej światowym bestsellerem autorka bardzo wyraźnie przedstawia piekło, jakie mąż może zgotować swojej żonie. Historia opowiadana jest z perspektywy głównej bohaterki Grace. Na pierwszy rzut oka, kobieta wydaje się być szczęśliwa i tworzyć zgodny, udany związek z Jackiem. Na kartach powieści Grace opowiada o swojej przeszłości, ale również relacjonuje teraźniejsze życie w osaczeniu i snuje wizję przyszłości. I jest to koszmarny obraz. Kim jest jej mąż, gdy zamyka za sobą drzwi do ich domu, który miał być azylem? Co się dzieje, gdy zostają sam na sam i nikt nie widzi, do czego jest zdolny? Mroczne odpowiedzi na te pytania czekają na Ciebie w książce Za zamkniętymi drzwiami.
A książka czeka na Ciebie w tym miejscu. Uwierz mi, nie będziesz w stanie odłożyć tej książki, póki nie dobrniesz do samego końca.
Marcel Moss, Nie krzycz
My – czytelnicy – sięgamy po książki w stylu domestic noir, ponieważ szukamy w nich mrocznego realizmu. Pragniemy móc utożsamić się z głównymi bohaterami, a jednocześnie wejść w historię totalnie oderwaną od własnych doświadczeń. Marcel Moss w mocnej powieści Nie krzycz porusza problem hejtu, do którego tak już wszyscy przywykli, że nikt już nie przejmuje się ofiarami agresji. One jednak istnieją. Być może maże nawet za moją lub Twoją ścianą? I ich ból, rany upokorzenie i cierpienia zamieniają się powoli w żądzę zemsty.
Główna bohaterka Anita tonie w długach i chcąc się z nich wydostać, zarabia na życie jako… anonimowa hejterka. Za pieniądze umieszcza krytyczne i niewybredne komentarze pod adresem znanych osób. I jest w tym „naprawdę dobra”. Do tego stopnia, że pewnego dnia otrzymuje zlecenie zhejtowania jednego z polityków. Bez zastanowienia dziewczyna robi, co niej należy. Jednak niedługo będzie musiała poznać smak konsekwencji. Jej życie powoli zamienia się w koszmar. Ale spokojnie, nie krzycz podczas czytania powieści: Nie krzycz. To tylko książka 😉 Swój egzemplarz złap tutaj.
Paula Hawkins, Dziewczyna z pociągu
Możliwe, że już czytałeś kontrowersyjną książkę Dziewczyna z pociągu autorstwa Pauli Hawkins. Jeśli nie, wiedz, że poleca ją sam król grozy, Stephen King! Rachel, główna postać powieści codziennie jeździ koleją miejską do pracy, na tej samej trasie. Każdego dnia mija te same krajobrazy i zatrzymuje się przy tym samym szeregu domostw, w których mieszkają ci sami ludzie. Trochę wręcz podgląda ich życie, zerkając z okna pociągu. Z jej obserwacji wynika, że wiodą spokojne, doskonałe życie. Pragnie, by kiedyś stać się jedną z nich i żyć w ten wymarzony sposób, o których myśli w kategorii znajomych.
Któregoś dnia jednak podczas postoju jest świadkiem wstrząsającej sceny. Nie jest w stanie określić, co dokładnie zobaczyła, ponieważ pociąg rusza. Co wydarzyło się w tych czterech ścianach, w rodzinie do tej pory stawianej przez nią za wzór? Co zrobi Rachel? Czy postanowi wśliznąć się do świata ludzi zza pociągowej szyby, by poznać prawdę? Przekonaj się, sięgając po Dziewczynę z pociągu, która jest dostępna pod tym linkiem.
Magda Stachula, Strach który powraca
Masz coraz większy apetyt na książki z nurtu domestic noir? W takim razie nie mogę nie polecić Ci przerażającej i mrocznej powieści polskiej pisarki, Magdy Stachuli pt. Strach który powraca. Zobacz, jak okropna potrafi być ludzka dusza, i do czego jesteśmy zdolni, aby przetrwać.
Pewno dnia główna bohaterka zauważa w domu czerwoną kopertę i zamiera. Serce jej przyspiesza, ale po otwarciu koperty czuje ulgę, bowiem znajduje w niej koronkowe stringi oraz biustonosz. Prezent od męża -myśli, jednak uśmiech szybko ustępuje miejsca przerażeniu. Stanik jest trzy rozmiary za duży, a ona już kiedyś przeżyła podobną historię. Nie może uwierzyć, że osoba, której tak się boi, wróciła. Co jeśli tym razem zechce odebrać jej córkę?
Następnego dnia, gdy panika mija, kobieta otrzymuje SMS. Nie zasługujesz an to, co masz uderza ją po czach z wyświetlacza telefonu, a ona już ma pewność, że zaczyna się najgorsze. Czy przeżyje próbę, która ją czeka? I ile zaryzykuje, by uratować siebie i bliskich?
Dowiesz się czytając książkę Strach który powraca. Możesz ją zamówić w tym miejscu, w każdej chwili.
Powiązane artykuły:
- Pisanie jest jak toksyczna miłość. Wywiad z Alicją Sinicką
- Kobieca strona thrillerów. Służąca Alicji Sinickiej. Recenzja
- Obserwatorka. Recenzja nowej książki Alicji Sinickiej
- Stażystka – przedpremierowa recenzja książki Alicji Sinickiej
- Za zamkniętymi drzwiami B.A Paris. Recenzja książki
- Dziewczyna z pociągi Pauli Hawkins. Recenzja książki