Matura z języka angielskiego 2021 - terminy, najważniejsze informacje Matura z języka angielskiego

Maturzysto! Nie będę pisać, że matura to jeden z najważniejszych egzaminów w Twoim życiu, od którego zależy Twoja przyszłość, ponieważ wiesz o tym doskonale. Wyniki, jakie uzyskasz, pozwolą Ci m.in. dostać się na wymarzony kierunek studiów, a potem mieć szansę na dobrą pracę. Gdy zakwitną kasztany, a Ty napiszesz już egzamin z języka polskiego, następnie z matematyki, przyjdzie czas na zmierzenie się z kolejnym, trzecim przedmiotem, który otwiera drzwi do międzynarodowej kariery! Jak wygląda matura z języka angielskiego w 2021 roku? Sprawdź!

Matura z języka angielskiego Pomocy naukowych szukaj na TaniaKsiazka.pl >>

Matura z języka angielskiego 2021

Matura to zawsze gorący temat. Jednak w związku z panującą pandemią koronawirusa pali jeszcze mocniej i spędza sen z powiek zainteresowanym. Nie tylko uczniom, ale także rodzicom tegorocznych abiturientów oraz nauczycieli. Czy rok zdalnej edukacji wpłynie na wyniki? Brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielem, w szkole, na lekcji na pewno odbija się na uczniach. Z tego powodu, jak również ze względu na poziom zagrożenia zakażeniem koronawirusem, Minister Edukacji w kwestii tegorocznych matur poszedł zdającym odrobinę na rękę. Jak w związku z tym będzie wyglądała matura z języka angielskiego?

Pisemna matura z języka angielskiego

Godzina zero wybije 6 maja, we czwartek o 9:00, kiedy to maturzyści podejdą do wypełnienia arkuszy egzaminacyjnych z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Będą mieli na to 120 minut. Dzień później, 7 maja, w piątek o 9:00 rozpocznie się egzamin na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym, dla chętnych i będzie trwał 150 minut. Należy wspomnieć, że matura z języka angielskiego nie jest obowiązkowa. Obowiązkowy jest natomiast egzamin z języka obcego nowożytnego. Do wyboru są języki: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, włoski i hiszpański. W każdym przypadku egzamin wygląda w ten sam sposób.

Egzamin pisemny obejmuje:

  • Rozumienie ze słuchu
  • Rozumienie tekstów pisanych
  • Znajomość środków językowych
  • Wypowiedź pisemną

Ustna matura z języka angielskiego

Zadajesz sobie pytanie, czy ustna matura z języka angielskiego jest obowiązkowa? Mam dla wszystkich zdających dobrą wiadomość. Obowiązkowy dotąd 15-minutowy ustny egzamin w tym roku nie jest dla wszystkich. Mogą natomiast do niego przystąpić abiturienci, którzy potrzebują wyniku z części ustnej do rekrutacji na zagraniczną uczelnię wyższą. Zatem jeśli podchodzisz w tym roku do matury, to jesteś pierwszym rocznikiem, który nie będzie zmuszony do prezentowania swojej wiedzy z języka w formie ustnej.

Jeśli natomiast wybrałeś ustny egzamin maturalny z języka angielskiego, co Cię czeka? Celem tej formy jest ocena kompetencji komunikacyjnych, czyli po prostu sprawności mówienia. Przez 15 minut będziesz musiał sprostać wymaganiom podzielonym na dwie grupy: ogólnym i szczegółowym. Wymaganiami ogólne to znajomość środków językowych, tworzenie wypowiedzi, reagowanie na wypowiedzi, przetwarzanie wypowiedzi. Wymagania szczegółowe natomiast, to zakres tematyczny, tworzenie wypowiedzi ustnych, reagowanie w formie ustnej, przetwarzanie tekstu w formie ustnej, stosowanie strategii komunikacyjnych i kompensacyjnych.

Na maturze ustnej z języka angielskiego, jak i każdego nowożytnego, do rozwiązania są trzy zadania: rozmowa z odgrywaniem roli, opis ilustracji i odpowiedzi na trzy pytania oraz  wypowiedź na podstawie materiału stymulującego i odpowiedzi na dwa pytania.

***

Bez zmian pozostał wymóg zdobycia co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania z matury z języka angielskiego w części pisemnej (podobnie z każdego z przedmiotów), aby zdać egzamin maturalny i uzyskać świadectwo dojrzałości. Oficjalne ogłoszenie wyników matur nastąpi 5 lipca, w piękny, zapewne słoneczny poniedziałek.

Jest jeszcze miesiąc na przygotowania. Jeśli potrzebujesz dodatkowych pomocy naukowych, wartościowe pozycje czekają pod tym linkiem.

Powiązane artykuły: