Mennica Gdańska stworzyła monety dla fanów literatury monety dla fanów literatury

Numizmatyka – kiedyś tak popularne hobby, dziś należy raczej do rzadkości, a jego nazwa młodym ludziom może kojarzyć się jedynie z nazwą białka lub cukru, na które ich organizm może zareagować nietolerancją. Jednak piękna elitarna pasja, jaką jest zamiłowanie do kolekcjonowania monet, nie umarła. Nadal są wśród nas numizmatycy, którzy łączą swój konik z poszanowaniem kultury, niekiedy traktując swoje zbiory również jako swoistą lokatę kapitału. To właśnie z myślą o nich Mennica Gdańska co jakiś czas wydaje kolekcjonerskie serie numizmatów. Wśród nich możemy znaleźć monety dla fanów literatury.

Fot. www.mennica-gdanska.pl

Monety dla fanów literatury

Kolekcjonerskie numizmaty wybijane są nie tylko po to, by upamiętnić ważne rocznice i wydarzenia – historyczne lub współczesne. Znajdują się bowiem na nich również na przykład gatunki zwierząt i roślin, charakterystyczne budynki, parki krajobrazowe czy sylwetki istotnych osobistości ze świata polityki, szeroko pojętej kultury i sztuki oraz sportu. Swoje miejsce na złotym krążku znajdują również przedstawiciele świata twórczości piśmienniczej. Co więcej, nie tylko pisarze i poeci, ale również stworzeni przez nich bohaterowie. Tym samym można się pokusić o stwierdzenie, są to również monety dla fanów literatury, nie tylko dla numizmatyków.

Mennica Gdańska ma w swojej ofercie kilka okazów, które zachwycają, nawet jeśli nie jest się specjalnym pasjonatem dekoracyjnego bilonu. Myślę, że po obejrzeniu kilku modeli niejeden z nas, książkoholików, założy specjalną skarbonkę, by w przyszłości kupić taki wyjątkowy wybity krążek.

Seria Wiedźmin

Fani prozy Andrzeja Sapkowskiego moją wzbogacić swoją kolekcję książek o przepiękne monety z wizerunkiem ich ulubionego bohatera, które od 2019 roku powstają przy współpracy pisarza z Mennicą Gdańską. Trójwymiarowe i wygrawerowane z niezwykłą dbałością o szczegóły mogą być obiektem pragnień wielu miłośników Geralta z Riivii i serii opowiadań o jego losach.

Dwie monety: Ostatnie życzenie

Ostatnie życzenie Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Fot. www.mennica-gdanska.pl

Serię Wiedźmin otwierają dwie srebrne monety nazwane Ostatnie Życzenie, które nawiązują do opowiadania, będącego wstępem do całego cyklu. Pierwszy numizmat wybity jest z 62,2 gramów srebra próby 999 i wyceniony został na 4 500 zł! Rewers monety przedstawia jedną ze scen opowieści. Widzimy walczącego Geralta, który został złotym mieczem, który wraz z Yennefer próbuje uratować Jaskra, owładniętego zaklęciem Dżina. Relief monety ma wysokość aż 3 mm, co pozwoliło uzyskać wyjątkową głębię. Miecz trzymany przez  jest platerowany czystym złotem a kolorowa kula Yenefer została wydrukowana w drukarce 3D.

Awers natomiast przedstawia główną salę zamku w Cintrze oraz atrybuty Geralta: miecz i symbol wilka. Zastanawiasz się, dlaczego widzimy tu wizerunek Królowej Elżbiety II oraz napisy w języku angielskim? Muszą one widnieć, ponieważ monety z tej serii są prawnym środkiem płatniczym na wyspie Niue, której głową terytorium jest właśnie władca Wielkiej Brytanii.

Drugi numizmat o tej samej nazwie to prawdziwy gigant wśród monet! Wykonany jest ze srebra próby 999, waży aż kilogram, ma średnicę 100 mm i ozdobiony jest dodatkowo dwoma kamieniami szlachetnymi – agatami. Pewnie dlatego jego cena wynosi aż 19 999 zł. Tematem tej monety również jest scena z opowiadania Ostatnie życzenie, w której to Jeż Erlenwaldu ogłasza królowej Cintry Calanthe, że chce wziąć za żonę jej córkę Pavettę. Awers przedstawia zamek w Cintrze i stały element nawiązujący do Wielkiej Brytanii.

Ostatnie życzenie Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Fot. www.mennica-gdanska.pl

Miecz Przeznaczenia 

Miecz Przeznaczenia Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Fot. www.mennica-gdanska.pl

Numizmat Miecz Przeznaczenia to druga, a zarazem główna moneta edycji Wiedźmin. Jest ona wybijana z 62,2 gramów srebra próby 999 i ma średnicę 45 mm.  Rewers przedstawia sceny znane z opowiadania. Widzimy tu cztery postaci: Królową Brokilonu, Eithne, podającą kielich Ciri, Driadę Braenn. W kielichu znajduje się Woda Brokilonu o szczególnych mocach, której wypicie przez Ciri ma zaważyć na losach jej oraz innych bohaterów. W tle widzimy Geralta z mieczem, który jest platerowany czystym złotem, natomiast wspomniany puchar wykonano z ręcznie szlifowanego, wielowarstwowego szkła, w którym zostały zatopione płatki złota.

Na awersie możemy zauważyć ornamenty i symbole związane z Lasem Brokilon oraz atrybuty Geralta: miecze i symbol wilka.

Miecz

Miecz Przeznaczenia Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Fot. www.mennica-gdanska.pl

Moneta Miecz również nawiązuje do opowiadania Miecz Przeznaczenia. Jednak ta kosztuje już nieco więcej, bo 17 999 zł. Dlaczego tak wysoki koszt? Już spieszę z wytłumaczeniem. Numizmat ten wykonany jest ze srebra próby 999 z dodatkiem kamienia szlachetnego- agatu. Ma imponującą średnicę 100 mm, jego relief wynosi 3,6 mm, a całość, podobnie jak jedna z omawianych już monet, waży ok. jednego kilograma! Rewers przedstawia scenę walki ze smokiem, natomiast awers imię smoka oraz scenę przeprawy przez most zbudowany przez trolle, oraz konieczny wizerunek królowej Elżbiety II.

Inne monety dla fanów literatury

"Władca

Jakie inne monety dla fanów literatury przygotowała Mennica Gdańska? Otóż możemy tu znaleźć wyjątkowy numizmat z serii Władca Pierścieni, który nosi nazwę Sauron. Na jej rewersie widnieje Sauron, jakiego znamy z filmu Drużyna Pierścienia, Mroczna Wieża oraz pozłacany Jedyny Pierścień. Biorąc pod uwagę, że i ta moneta jest prawnym środkiem płatniczym na wyspie Niue, na awersie nie mogło zabraknąć wizerunku królowej Elżbiety II.

Już w kwietniu 2021 do tego samotnego modelu w cyklu dołączy interesująca moneta Frodo Bagginsa. Postać hobbita będzie miała kształt popularnych postaci chibi.

 

Cyberpunk 2077 Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Fot. www.mennica-gdanska.pl

Jesteś fanem gatunku science-fiction i jego odmiany cyberpunka, który w 1984 roku zapoczątkował William Gibson powieścią Neuromancer? Może będziesz chciał kupić monetę inspirowaną rozważaniami o zaawansowanej technologicznie przyszłości, zamieszkanej przez cyborgi i ludzi funkcjonujących w wirtualnej rzeczywistości, z ktorej wyrastają m.in. takie gry jak popularny ostatnio Cyberpunk 2077?

Rewers tej monety, której limit na cały świat wynosi tylko 500 sztuk, zachwyca dużą ilością barw i mnogością szczegółów. Każdy najmniejszy fragment numizmatu monety nawiązuje do fascynującego uniwersum cyberpunka i kojarzy się z nowoczesnymi laserami i neonami. Co istotne, fluorescencyjny druk świeci w ciemności.  Awers również nawiązuje do cybernetyki. Widzimy tu skomplikowane połączenia, które możemy traktować jako informatyczne lub neuronalne.

Assassins Creed Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Jeśli lubisz historie  inspirowane tajemniczymi zabójcami asasynami i masz w swoje biblioteczce książki np. Asasyni. Legendarni zabójcy w czasie krucjat Jerzego Hauzińskiego lub serię Assassins Creed Olivera Bowdena,  moneta Nizaryci/Asasyni z serii Skrytobójcy będzie dokonale wyglądała w ich towarzystwie, uzupałniając tematyczną kolekcję. Rewers numizmatu przedstawia trzech Asasynów ubranych w charakterystyczne stroje oraz uzbrojonych w pozłacane sztylety. Za nimi widzimy Alamut, czyli twierdzę w górach Elbrus. W centralnej cześci awersu natomiast znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II, a wzdłuż rantu umieszczono informacje o nominale, emitencie i roku wydania. Całość zdobi piękne arabskie wzornictwo, w które wkomponowane zostały dwa sztylety.

To co, zamawiasz?… skarbonkę, w której będziesz zbierał pieniądze na zakup któregoś z tych cudeniek? 🙂

Powiązane artykuły: