Nagroda Bookera 2020 - długa lista nominowanych!

Nagroda Bookera to najważniejsze brytyjskie wyróżnienie literackie. W nocy z 27 na 28 lipca poznaliśmy długą listę nominowanych autorów, którzy mają szansę, na zdobicie tegorocznego wyróżnienia. Jury co roku wybiera najlepszą anglojęzyczną książkę wydaną w Wielkiej Brytanii. W zeszłym roku wyróżnieniem podzieliły się Margaret Atwood (nagrodzona za Testamenty) i Bernardine Evaristo (za Girl, Woman, Other). Jesteście ciekawi, jacy autorzy znaleźli się na długiej liście Nagrody Bookera 2020?

Nagroda Bookera 2020 - długa lista nominowanych!

Nagroda Bookera 2020 – długa lista nominowanych

Książki autorów, którzy w tym roku znaleźli się na długiej liście nominowanych, zostały zaprezentowane przez jury w filmie opublikowanym na Facebooku tuż przez pierwszą w nocy (naszego czasu). Toteż już wiemy, jacy pisarze i pisarki mają szansę na zdobycie tego ważnego wyróżnienia literackiego. Co ciekawe, jest wśród nich debiutancka powieść pisarza Gabriela Kauze — autora polskiego pochodzenia.

 • The New Wilderness Diane Cook (Oneworld Publications)
 • This Mournable Body Tsitsi Dangarembga (Faber & Faber)
 • Burnt Sugar Avni Doshi (Hamish Hamilton, Penguin Random House)
 • Who They Was Gabriel Krauze (4th Estate, HarperCollins)
 • The Mirror & The Light Hilary Mantel (4th Estate, HarperCollins)
 • Apeirogon Colum McCann (Bloomsbury Publishing)
 • The Shadow King Maaza Mengiste (Canongate Books)
 • Such a Fun Age Kiley Reid (Bloomsbury Circus, Bloomsbury Publishing)
 • Real Life Brandon Taylor (Originals, Daunt Books Publishing)
 • Redhead by The Side of The Road Anne Tyler (Chatto & Windus, Vintage)
 • Shuggie Bain Douglas Stuart (Picador, Pan Macmillan)
 • Love and Other Thought Experiments Sophie Ward (Corsair, Little, Brown)
 • How Much of These Hills is Gold C Pam Zhang (Virago, Little, Brown)

The 2020 Booker Prize longlist announcement

We are pleased to announce the #2020BookerPrize longlist. Find out more https://bit.ly/30WoyiQTune into our watch party where the judges explore the 2020 longlist, livestreamed here and on our YouTube channel at 5pm BST on Tuesday 28 July. #FinestFiction #longlist

Publiée par The Booker Prizes sur Lundi 27 juillet 2020

 

W tym roku finałową trzynastkę jury wyłoniło spośród 162 książek. Zaskakujące jest to, że na długiej liście znalazło się aż ośmiu literackich debiutów, a to w historii Nagrody zdarzyło się po raz pierwszy.

Warto też zauważyć, że wśród książek, jakie mają szansę na zdobycie tegorocznego Bookera, jest The Mirror & The Light — nowa powieść Hilary Mantel. Autorka ma na swoim koncie już dwie Nagrody Bookera, a teraz ma szansę na zdobycie trzeciej statuetki. Tą książką autorka zamyka swoją trylogię o Cromwellu.

Nagroda Bookera 2020 – laureata poznamy jesienią

Tego, jacy autorzy znajdą się w finale Nagrody Bookera 2020, dowiemy się w połowie września. To wtedy jury zdradzi nazwiska sześciu autorów, którzy trafią na tzw. krótką listę nominowanych. Tegorocznego laureata poznamy w listopadzie. Zwycięzca poza pamiątkową statuetką dostanie też 50 tys. funtów.

Przypominamy, że już niedługo — 26 sierpnia — poznamy zwycięzcę Międzynarodowej Nagrody Bookera 2020. To wyróżnienie za najlepszą książkę przełożoną na język angielski i wydaną w Wielkiej Brytanii. Tym samym to nagroda dla autora książki i autora przykładu. Laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera jest m.in. Olga Tokarczuk.

Powiązane artykuły:

Międzynarodowa Nagroda Bookera 2020 – wyniki w innym terminie

Nagroda Bookera 2019 dla Margaret Atwood i Bernardine Evaristo