Nagroda Literacka m.st. Warszawy 2022 – laureaci
Nagroda Literacka m.st. Warszawy 2022 została przyznana! To już piętnasta, jubileuszowa edycja stołecznej nagrody. Kolejny raz poznaliśmy laureatów w sześciu kategoriach. Kogo tym razem doceniono w stolicy? Nazwiska i książki nagrodzonych znajdziecie poniżej.
Nagroda Literacka m.st. Warszawy 2022 – laureaci
Proza: Andrzej Stasiuk Przewóz, Wydawnictwo Czarne
Powieść osadzona w czasach II wojny światowej, w pobliżu rzecznej granicy terytoriów okupowanych przez Niemcy i ZSRR. Pod osłoną nocy wiejski przewodnik przeprawia na drugi brzeg każdego, kto za to zapłaci. „Granicę” przekraczają ludzie najróżniejszych narodowości, profesji i wyznań, wśród nich oczekujący na rozkazy dowódcy partyzanci oraz uciekający przed zagładą Żydzi.
Sytuacja zmienia się diametralnie w momencie rozpoczęcia akcji „Barbarossa”, czyli ataku III Rzeszy na Związek Radziecki. Bohaterowie po raz kolejny tracą (i tak chwiejny już) grunt pod nogami.
Poezja: Tomasz Bąk O, tu jestem, Wydawnictwo WBPiCAK
Tomasz Bąk to przedstawiciel poetów młodego pokolenia. W swoim dorobku ma już m.in. Nagrodę – Stypendium im. Stanisława Barańczaka i Nagrodę Literacką Gdynia.
W nagrodzonym tomie poeta porusza tematykę współczesnej polityki, ekonomii i kultury. Zaprasza również w „podróż przez rozmaite językowe idiomy”.
Literatura dziecięca: Katarzyna Jackowska-Enemuo (tekst), Marianna Sztyma (ilustracje) Tkaczka chmur, Albus
Wzruszająca i przejmująca baśń o przedwczesnym odchodzeniu, stracie bliskiej osoby i przeżywaniu żałoby.
Bohaterowie książki mierzą się z trudnymi emocjami, przemierzają Rzekę Smutku, Wściekły Las czy Otchłań Rozpaczy. Dzięki nim czytelnikom łatwiej jest oswoić trudne stany. Powieść powstała po śmierci córki autorki.
Komiks i powieść graficzna: Wanda Hagedorn (tekst), Ola Szmida (ilustracje) Twarz, brzuch, głowa, Kultura Gniewu
Autobiograficzna opowieść o życiu kobiety. O tym, jak społeczeństwo i kultura wpływa jej dzieciństwo, dorastanie i dorosłość.
Bohaterki nagrodzonego komiksu mierzą się z patriarchatem i narzuconym systemem. Same podejmują decyzje wpływające na ich życie, kierując się własnym sumieniem.
Książka o tematyce warszawskiej: Błażej Brzostek Wstecz. Historia Warszawy do początku, Muzeum Warszawy
Nieszablonowa książka historyczna, która na nowo odkrywa oblicza Warszawy. Na 800 stronach autor cofa się w czasie, przenosząc czytelników aż do średniowiecza.
Dzięki książce mamy okazję przekonać się m.in. jak wyglądała Warszawa z perspektywy uczestników pierwszy lotu balonem nad miastem (1789 r.). Możemy też „zajrzeć” do gabinetu Gierka.
Warszawski twórca: Piotr Sommer
Piotr Sommer to poeta, eseista, tłumacz współczesnej poezji anglosaskiej. Jest laureatem Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Dwukrotnie był także nominowany do Nagrody Nike.
Zobacz także: