Imperium chmur

Opowiadanie Imperium chmur Jacka Dukaja czytelnicy mieli okazję podziwiać już w antologii pt. Inne Światy, która ujrzała światło dzienne w 2018 roku. Teraz jednak ta niezwykła historia doczekała się osobnej książki. Jej premiera przewidywana jest na 2 września 2020 roku. W związku z tym wszyscy fani pisarza i wielbiciele nietuzinkowych fantastycznych historii mają ogromne powody do zadowolenia. Co więcej, jeśli z jakichś powodów do tej pory nie mieliście okazji sięgnąć po twórczość tego pisarza, teraz nadarza się niepowtarzalna okazja, by nadrobić te zaległości.

Imperium chmur

Opowiadanie Imperium chmur – o czym traktuje książka?

Przede wszystkim warto tutaj wspomnieć, że historia ta inspirowana jest klasykiem polskiej literatury, Lalką Bolesława Prusa. Czytelnicy będą mogli prześledzić w niej zmierzch kultury samurajów i narodziny całkiem innej, nowoczesnej Japonii. W środku nie zabraknie też ilustracji autorstwa Aleksandry Uklei.

Do cesarza Mutsuhito pod koniec XIX wieku trafia Stanisław Wokulski, emisariusz Kraju, Którego Nie Ma. Jego zadaniem jest zawarcie sojuszu, który ma opierać się na odkryciu doktora Geista. To technologia metalu lżejszego niż powietrze. Do porozumienia dochodzi i już wkrótce w górskich stoczniach Hokkaido, zbudowanych przez samego Juliana Ochockiego, rozpoczyna się produkcja ażurowej floty Cesarskiej Marynarki Nieba. A wszystko to pod osłoną gęstych chmur.

Tymczasem Kiyoko, córka samuraja zbuntowanego przeciwko porządkom rozumu i demokracji, zapisuje i utrwala w pamięci każde słowo i czyn Ochockiego. To właśnie za jej pośrednictwem i z jej perspektywy czytelnicy przeżyją i posmakują przemysłowej rewolucji. Rewolucji zrodzonej z kaligrafii, japońskiej wojny i nieprawdopodobnej przemiany. To zmiany, które dotykają przemijanie języków, obyczajów i cywilizacji.

Ponadto Dukaj po raz kolejny udowadnia swój kunszt i fakt, że zasługuje na miano mistrza gatunku. W tej historii czytelnicy znajdą wielobarwne postaci, obrazy i pomysły. Nie zabraknie też literackich i historycznych odniesień. Jest to opowieść, która pokazuje, jak wygląda relacja języka i pisma do tego, co dzieje się w rzeczywistości.

Przypominamy, że opowiadanie Imperium chmur w książkowej postaci będzie dostępne od 2 września bieżącego roku. Prezentowaną dziś lekturę znajdziecie tutaj. Koniecznie dajcie nam znać, czy sięgniecie po tę pozycję!