Paszporty Polityki 2018 – nominacje w kategorii literatura
Paszporty Polityki 2018 to jedna z tych nagród, na których nominację czeka wielu pisarzy i artystów. Ponieważ wyróżnienie przyznawane jest aż w siedmiu kategoriach, okazję do jego zdobycia mają kreatywne dusze z wielu dziedzin. Nas, jako książkoholików, interesuje ta jedna – literatura.
Paszporty Polityki są przyznawane od 1993 roku, a wraz z duchem czasu zostały nieco rozszerzone. Tym samym od 2002 roku doszła nagroda specjalna za osiągnięcia w krzewieniu kultury (Kreator kultury). Natomiast w 2016 dodano nową kategorię – kultura cyfrowa. Ku naszemu zadowoleniu, lista nominowanych do Paszportów Polityki 2018 została właśnie ogłoszona. Zaciekawieni? Koniecznie sprawdźcie, kto tym razem będzie walczył o tę nagrodę w dziedzinie literatury.
Paszporty Polityki 2018 – lista nominowanych w kategorii literatura
Warto tutaj wspomnieć, że nominowanych wybierają uznani krytycy kulturalni, reprezentujący największe opiniotwórcze media w Polsce. Ponadto w gronie jury zasiadają także naukowcy i eksperci. A oto kto w tym roku powalczy o zwycięstwo w naszej ulubionej kategorii.
Paszporty Polityki 2018 – Olga Drenda z książką pt. Wyroby. Pomysłowość wokół nas
O czym jest ta książka? Tropiąc wytwory pomysłowości, zarówno te z okresu PRL-u, jak i całkiem współczesne, Olga Drenda podróżuje po Polsce. W związku z tym odwiedza kolekcjonerów i twórców zwykłych-niezwykłych przedmiotów.
Wyroby to świeże spojrzenie na zjawiska, które jedni chcieliby wyrugować z naszej przestrzeni publicznej, a inni uważają za niegodne uwagi. Betonowe przydomowe grzybki, łabędzie z opon, rycerze i dinozaury z nakrętek i śrubek, galanteria religijna – to, co dla jednych jest nieinteresującym wykwitem bezguścia i szmiry, dla Olgi Drendy stanowi fascynujący materiał do badań nad polską innowacyjnością.
Paszporty Polityki 2018 – Małgorzata Rejmer z książką pt. Błoto słodsze niż miód
Na kartach tej powieści Małgorzata Rejmer prezentuje losy kilkorga bohaterów, których nie udało się złamać. Całe życie byli wierni sobie i swoim przekonaniom. Komunistyczna ideologia i indoktrynacja komplikowały im życie, nie raz niszcząc je doszczętnie. Oni jednak ciągle wierzyli w wolność i starali się dążyć do niej ze wszystkich sił. Z tego powodu opowieść o ich losach czyta się z zapartym tchem.
Jest w tej książce moc bólu i cierpień. Jednak spod tego przebija się piękno kraju, jakim bez wątpienia jest Albania. A także wewnętrzne piękno zamieszkujących ją ludzi.
Paszporty Polityki 2018 – Łukasz Zawada z książką pt. Fragmenty dziennika SI
Autorem tego dziennika jest, jak czytamy, SI – sztuczna inteligencja. To chwyt znany zwłaszcza z literatury postmodernistycznej. Tutaj chodzi przede wszystkim o ćwiczenie wyobraźni – co by było, gdybyśmy przegapili ten moment, kiedy SI się pojawiła?
Nie za 50 lat, ale 12.12.2012 narodziła się z błędnie wpisanego słowa w wyszukiwarkę. Tym samym książka Zawady daje możliwość spojrzenia na nas samych z zewnątrz. Ale przede wszystkim jest prowokacją intelektualną i literacką. Okazuje się bowiem, że SI bardzo zgrabnie tworzy fabuły i co najważniejsze – ma poczucie humoru.
Laureata Paszportów Polityki 2018 poznamy 8 stycznia 2019 roku. Zostanie on ogłoszony podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie. Zwycięzcę spośród nominowanych osób wybierze kapituła złożona z dziennikarzy tygodnika „Polityka”. Nominowanym autorom serdecznie gratulujemy.