Prawiek Olgi Tokarczuk - makieta powstała w Legionowie

Lubicie takie inicjatywy kulturalne, które elementy fikcji literackiej przenoszą do prawdziwego świata? Jeśli tak, z pewnością wpadnie Wam w oko pomysł Powiatowej Instytucji Kultury z Legionowa. To właśnie pod ich skrzydłami powstała makieta Prawieku Olgi Tokarczuk, dla uhonorowania noblistki i przypominania o jej twórczości w przestrzeni miejskiej.

Prawiek Olgi Tokarczuk - makieta powstała w Legionowie

Prawiek Olgi Tokarczuk – makieta wsi z powieści noblistki

Makieta to dzieło uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, którzy stworzyli ją w czasie warsztatów. W pracach pomagali wolontariusze ze szkoły podstawowej z miejscowego Zespołu Szkolnego Milenium.

Do powstania mikrokosmosu Prawieku przyczynili się również mieszkańcy Legionowa. Wsparli oni projekt finansowo, dzięki czemu możliwa była instalacja przezroczystej kopuły, która ochrania makietę. Przedsięwzięcie otrzymało również środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorami przedsięwzięcia jest Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie PIK oraz Fundacja Promień Słońca.

Grzegorz Kubalski, członek zarządu powiatu w Legionowie zaznacza:

Jest to oczywiście uhonorowanie noblistki, przypomnienie samego faktu uzyskania przez nią Nagrody Nobla i odebrania jej dokładnie dwa lata temu, ale też jest to wyjście z kulturą wysoką bezpośrednio do społeczeństwa.

Wiadomo, że aby kultura odgrywała swoją rolę, musi być kulturą żywą, kulturą, z którą dyskutujemy, kulturą, która w jakiś sposób nas porusza, nad którą się zastanawiamy. Nie będzie taką, gdy będzie zamknięta tylko w czterech ścianach, dlatego też jako Powiatowa Instytucja Kultury i powiat legionowski staramy się wychodzić w przestrzeń publiczną i to jest najlepszy tego przykład.

Prawiek Olgi Tokarczuk – makieta stanęła na legionowskim rynku

Makieta stanęła na legionowskim rynku. Odsłonięto ją dzień po drugiej rocznicy odebrania literackiej Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk, czyli 11 grudnia 2021 roku. Wydarzenie uświetnił występ Teatru Akt. Instalację będzie można oglądać przez cały 2022 rok.

Poniżej możecie zobaczyć krótką relację:

Jak Wam się podoba taka inicjatywa? Dajcie znać w komentarzach!

Zobacz także: