Recenzja książki Niedostosowani z serii Nauka
Hej! Dziś przed wami recenzja książki Niedostosowani. Dlaczego ewolucja nie nadąża Adama Harta. Jest to kolejna już pozycja od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego z serii Nauka. W związku z tym przypadnie do gustu szczególnie wielbicielom literatury faktu i książek popularnonaukowych.
Niedostosowani. Dlaczego ewolucja nie nadąża – kilka słów na początek
Adam Hart w sposób wciągający opowiada czytelnikowi o ewolucji człowieka i o tym, w jakim jej miejscu się aktualnie znajdujemy. Kiedy mówimy o dziejach ludzkości oraz zmianach, jakie zachodziły na naszej planecie, odmierzamy ten czas w setkach tysięcy i milionach lat.
Prawdopodobnie każdy z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że ewolucja to proces powolny i rozciągnięty w czasie. Tymczasem autor w swojej książce zwraca uwagę na bardzo ciekawą rzecz. Błyskawiczny rozwój nowych technologii, zmiana nawyków żywieniowych, praktycznie nieograniczony dostęp do pożywienia bez większego wysiłku, życie w permanentnym stresie czy siedzący tryb życia – ewolucja nie miała czasu przystosować nas do tego, z czym aktualnie mierzą się nasze organizmy.
To ciekawa perspektywa i Hart z powodzeniem zaszczepia w czytelniku ciekawość tego, skąd biorą się współczesne problemy człowieka: otyłość, stres czy agresja. Okazuje się, że mechanizmy obronne, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu ratowały nam życie, dziś mu zagrażają i rujnują nasze zdrowie.
Recenzja książki Niedostosowani – kilka minusów
Zdecydowanym minusem tej książki jest fakt, iż niektóre wątki potraktowane są dość powierzchownie, choć należy wspomnieć, że autor zadbał oczywiście o bibliografię. O tym, że materiału na książkę nie było zbyt dużo, może świadczyć choćby jej format, szerokość marginesów i rozpoczynanie rozdziałów praktycznie od połowy strony. W ten sposób książka liczy 306 stron (bez przypisów). Jak na tytuł z takim potencjałem to naprawdę niewiele, zwłaszcza że mogło być to 306 stron. W formie, która na maksa wyczerpuje miejsce rzetelną wiedzą, nie zaś zabiegami, które mają zwiększyć objętość książki wizualnie.
W związku z tym miejscami nie mogłam pozbyć się wrażenia, że jakiś istotny temat lub zagadnienie są potraktowane po prostu pobieżnie. Brakowało mi ich rozwinięcia, choć oczywiście samo spojrzenie autora na dane kwestie było ciekawe.
Niedostosowani. Dlaczego ewolucja nie nadąża – podsumowanie
Moim zdaniem z tej książki dało się wycisnąć zdecydowanie więcej. Ponadto, po kolejnej już książce z serii Nauka mam wrażenie, że kręcą się one wokół podobnych tematów, przez co czuję się tak, jakbym czytała już coś, co wiem, podane po prostu w nieco innej formie. Oczywiście różne perspektywy na jedno zagadnienie są ciekawe. Jednak kręcenie się wokół tego samego potrafi znudzić nawet najwytrwalszego czytelnika.
Dlatego ja postawiłabym na rzadsze wydawanie książek w serii lub lepszą selekcję tematów, które nie pokrywają się aż tak mocno z tym, co już zostało opublikowane. Jeśli zaś chodzi o samą książkę Adama Hurta, to bez wątpienia każdy odbiorca, który ma w sobie ciekawość świata i chciałby spojrzeć na proces ewolucji z miejsca, w którym obecnie jesteśmy, jako gatunek ludzki, znajdzie tu coś dla siebie.
Książkę Niedostosowani znajdziecie tutaj.
Ocena Pauliny
-
7/10
-
7/10
-
7/10
-
7/10
Fragment recenzji
Jeśli zaś chodzi o samą książkę Adama Hurta, to bez wątpienia każdy odbiorca, który ma w sobie ciekawość świata i chciałby spojrzeć na proces ewolucji z miejsca, w którym obecnie jesteśmy, jako gatunek ludzki, znajdzie tu coś dla siebie.