RecenzjeReportaże

Recenzja Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?

Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy - kup na TaniaKsiazka.pl

Recenzja Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy? to prezentacja książki, która szczególnie zainteresuje wszystkich miłośników historii. Piotr Gursztyn rozprawia się z tezą, którą postawił już w tytule książki. A kwestia ta wciąż budzi spore zainteresowanie i stanowi gorący temat do dyskusji. Autor jest znanym i cenionym dziennikarzem oraz historykiem, który ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 2017 roku został odznaczony przez prezydenta Polski, Andrzeja Dudę, Srebrnym Krzyżem Zasługi za „zasługi w działalności na rzecz upamiętnienia prawdy o najnowszej historii Polski”.

Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?

Recenzja dzisiejszej książki będzie niestandardowo krótka. Dlaczego? Ponieważ o wszystkich faktach i przebiegu rozprawy tego typu publikacji, Czytelnicy powinni dowiadywać się sami podczas czytania. Ponadto w opisie książki jest już kilka opinii równie znanych i cenionych profesorów historii, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego czy publicystów i dziennikarzy. Myślę, że jeśli chodzi o merytoryczną zawartość książki, to ich ocena jest tu doskonała i trafia w punkt. Śmiało więc można opierać się na tych kilkunastu zdaniach, jeśli chodzi o oczekiwania względem tematu poruszanego przez Gursztyna.

W swojej recenzji natomiast chciałbym skupić uwagę na kilku szczegółach, które tworzą całą lekturę. I które, mam nadzieję, pomogą Wam podjąć decyzję, czy jest to książka właśnie dla Was.

Recenzja Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?

Jak już wspomniałam, książka z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników historii. Jednak jeśli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z podobnymi tematami, moim zdaniem, powinniście poszukać na początek czegoś lżejszego. Książkę stworzoną przez Gursztyna czyta się niezwykle trudno. To znaczy, przynajmniej ja miałam z nią taki problem. Niezwykle długie zdania, w których gubiłam się już po 5 wyrazach. Te zdania liczyły czasem nawet aż 4 wersy w książce! Przy wąskich marginesach, małej i zbitej czcionce oraz dość dużych stronach, te zdania ciągnęły się w nieskończoność.  Dodając do tego fakt, że nie jestem wielką miłośniczką tego typu książek, męczyłam się niesamowicie.

Z drugiej jednak strony, mój tata, miłośnik historii, z książki bardzo się ucieszył. Tak więc myślę po prostu, że kwestia odbierania stylu pisarza w dużej mierze zależy od naszego zainteresowania tematem. W książce odbiorcy znajdą również wiele ciekawych zdjęć, których np. ja do tej pory nie miałam okazji zobaczyć. Jest to więc urozmaicenie, które pomaga wyobraźni, zmagającej się z rozprawą prowadzoną przez autora.

Recenzja Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy? – podsumowanie

Myślę, że książka Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy? Nie jest książką dla wszystkich. Powinni sięgnąć po nią w szczególności ci, którzy naprawdę interesują się historią. Ci, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej, spojrzeć na znane historyczne sprawy ze znacznie innej perspektywy niż ta, serwowana powszechnie w szkole czy na studiach. Taka rozprawa z pewnością poszerza horyzonty i otwiera umysł. Jednak ja, jako umiarkowana entuzjastka historii, przy takim stylu pisarza męczyłam się bardzo.

Ocena Pauliny
 • 7/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 7/10
 • 7/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 7/10
 • 7/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 7/10
 • 7/10
  Jak oceniam poruszany temat? - 7/10
 • 7/10
  Czy książka jest dla każdego? - 7/10
7/10

Fragment recenzji

Książkę stworzoną przez Gursztyna czyta się niezwykle trudno. To znaczy, przynajmniej ja miałam z nią taki problem. Niezwykle długie zdania, w których gubiłam się już po 5 wyrazach. Te zdania liczyły czasem nawet aż 4 wersy w książce! Przy wąskich marginesach, małej i zbitej czcionce oraz dość dużych stronach, te zdania ciągnęły się w nieskończoność.