Reportażowe hity – te książki warto mieć!
Reportażowe hity to zestawienie, które zwróci uwagę każdego wielbiciela literatury faktu. Nie od dziś wiadomo, że reportaże cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród czytelników na całym świecie. Dzieje się tak, ponieważ ich autorzy docierają do prawdy i ukazują rzeczywistość taką, jaka jest. Bez zbędnych upiększeń i czarujących słów pochwalnych. W związku z tym ta rzeczywistość nierzadko bywa szara, ponura i brutalna. Mimo wszystko takie książki niosą ze sobą prawdę, ukazują losy innych i pozwalają poszerzyć horyzonty oraz spojrzeć na świat czy dany temat z innej perspektywy. Wśród naszych dzisiejszych propozycji znajdziecie reportażowe nowości, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Koniecznie dajcie nam znać, czy któraś pozycja wpadła wam szczególnie w oko!
Reportażowe hity – Folwark komendanta Norbert Grzegorz Kościesza
Norbert Kościesza to były policjant z dziesięcioletnim doświadczeniem pracy w białostockiej komendzie. Autor książki Psy prewencji, po raz kolejny, tym razem jeszcze dosadniej, opisuje policyjną rzeczywistość widzianą „od kuchni”. W związku z tym zdradza, co dzieje się w instytucji państwowej, której misją jest dbanie o praworządność i bezpieczeństwo.
Postacie, które przedstawia, mają swoje odpowiedniki w realnym świecie, a opisane historie wydarzyły się naprawdę. Poza tym Kościesza w sposób brutalny i bezpardonowy, ale niesamowicie wciągający i z dużą literacką zręcznością, opisuje policyjną codzienność. Zanurzoną w oparach alkoholu, której granice wyznaczają nazwiska, znajomości i układy. Pokazuje także skandaliczne warunki pracy, nieprawidłowości zamiatane pod dywan i rozproszenie odpowiedzialności. Przemoc psychiczną i zastraszanie. Chamstwo i seksizm. Jego celem nie jest jednak tylko krytyka. Książka skłania do refleksji: dlaczego jest tak źle i co zrobić, żeby było lepiej? A wie, jak bardzo jest źle, bo znalazł się w samym środku szeregów polskiej policji.
Reportażowe hity – Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie Kelsey Miller
Szóstka przyjaciół, którzy stali się rodziną i telewizyjny serial, który stał się ponadczasowym fenomenem. Jesteście ciekawi, w jakich okolicznościach Jennifer Aniston, Matthew Perry i reszta otrzymali swoje role? A może interesuje was, kto z nich zarabiał najwięcej? A czy tak zgrana, produkcyjne ekipa, w rzeczywistości również była przyjaciółmi? Świetnie się składa, ponieważ prezentowana dziś książka przywołuje nieznane dotąd fakty na temat kultowej produkcji. Poza tym wspomina najważniejsze i przełomowe sceny, wyjaśnia genezę niektórych wątków oraz pokazuje, jak serial kształtował nowe trendy. To niezwykle ekscytująca podróż za kulisy produkcji. Dzięki niej zobaczycie, jak zmieniali się aktorzy a wraz z nimi Ross, Rachel, Monica, Chandler, Joey i Phoebe.
Reportażowe hity – Pokazucha. Na gruzińskich zasadach Stasia Budzisz
Inna Gruzja. Merabi ma 36 lat, pracuje w firmie ubezpieczeniowej, ma trzy siostry – i uwiera go Gruzja. Mówi: Budujemy szklane domy, robimy euroremont, ale zaraz spod spodu wychodzi grzyb, bo nie ocieplimy ścian, a zimą nie włączymy kaloryfera, bo nas na to nie stać. Ale chcemy być nowocześni, więc kupujemy to, co kojarzy nam się z Zachodem. Z klatek – brudnych i śmierdzących, bez światła i z przeciągami, bo z jakichś powodów od zawsze buduje się je bez szyb – wchodzisz w świat jak z Dynastii: złoto, szezlongi i kominki, w których nikt nie pali, bo są tylko na pokaz.
Poza tym na pokaz w Gruzji są też zmiany. Mimo ustawy antydyskryminacyjnej i równości płci wpisanej w konstytucję kobieta na stanowisku to wciąż rzadkość. A osoba transpłciowa może zostać pobita na ulicy – i nikt jej nie pomoże.
Reportażowe hity – Obrzydliwa anatomia Marta Altman
Jeśli kiedykolwiek podczas służbowego spotkania baliście się podnieść rękę i odsłonić mokrą plamę potu pod pachą, pokochacie Marę Altman i jej zabawne rozmyślania nad ludzką anatomią. Dzięki niej pokochacie też swoje ciało, takie, jakim jest – z rozstępami, fałdkami, włosami na palcach stóp i uroczym camel toe w leginsach. Autorka pokazuje, że świat się nie skończy, gdy nie ogolisz dokładnie nóg. A gorąca nocna przygoda z partnerem stanie się przyjemniejsza, kiedy nie będziesz myślała o tym, czy na pewno wyginasz ciało jak Sasha Grey. Ponieważ ciałopozytywna podróż od stóp do głów po zakamarkach ludzkiego ciała prowadzi do jednego wniosku, w naszej obrzydliwiej anatomii kryje się wielkość, którą warto nauczyć się kochać.
Reportażowe hity – Nekrosytuacje. Perełki z życia grabarza Bailly Guillaume
A może tak rzucić wszystko i zostać grabarzem? Obcując na co dzień ze śmiercią, oswoić ją i uodpornić się na jej powagę, kosząc przy tym niezły hajs? Tak trzeba żyć!
Podczas czytania tej książki przypomnicie sobie najlepsze momenty z kultowego serialu Sześć stóp pod ziemią. Lektura NEKROSYTUACJI wywołuje lekki dreszczyk, ożywczy śmiech i szczyptę kontemplacji. Wszystko w idealnych proporcjach jak starannie skomponowane menu na stypie.
Reportażowe hity – Eksmitowani. Nędza i zyski w jednym z amerykańskich miast Matthew Desmond
To niemal powieściowy, intymny portret ośmiu rodzin, które sięgnęły dna. Aby lepiej je poznać, Desmond zamieszkał na ponad rok w Milwaukee na osiedlu przyczep kempingowych, a później w schronisku w centrum miasta. Poza tym przesiadywał na salach sądowych, pomagał w przeprowadzkach, pomieszkiwał w pustostanach. Kłócił się, chodził do kościoła, opiekował się dziećmi. W związku z tym był świadkiem rozmów z właścicielami mieszkań i widział zarówno niezwykłe akty dobroci, jak i straszliwą znieczulicę.
Desmond – posługując się osobistymi świadectwami i twardymi danymi – dowodzi, że eksmisje nie są efektem ubóstwa, ale jego przyczyną. W scenach pełnych nadziei i rozpaczy pokazuje, jak kluczowy jest dom. To reportaż pełen troski i człowieczeństwa, który przypomina, dlaczego, gdy nie ma domu, nie może też być niczego innego.