Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości - kup na TaniaKsiazka.pl

Swietłana Aleksijewicz to jedna z bardziej rozpoznawalnych białoruskich pisarek oraz dziennikarek. Największym uhonorowaniem jej twórczości jest literacka nagroda Nobla, którą otrzymała w 2015 roku. Czytelnicy w tekstach Aleksijewicz mogą odnaleźć nawiązania do II wojny światowej, radzieckiej interwencji w Afganistanie czy katastrofy w Czarnobylu. Warto tutaj wspomnieć, że książki autorki wydawane są poza granicami Białorusi, gdyż pisarka jest nastawiona krytycznie wobec przywódcy kraju – Aleksandra Łukaszenki.

Swietłana Aleksijewicz odwiedziła Polskę i przy okazji spotkała się z Czytelnikami

Wizyta pisarki w naszym kraju związana była z nagrodą Nowa Kultura – Nowej Europy im. Stanisława Vincenza. Wyróżnienie to przyznawane jest podczas Forum Ekonomicznego, odbywającego się w Krynicy-Zdroju. Jak łatwo się domyślić, Aleksijewicz została jej laureatką. Nagrodę odebrała 5 września na wspomnianym wydarzeniu, natomiast 4 września spotkała się z Czytelnikami w Krakowie w Międzynarodowym Centrum Kultury.

Warto tutaj wspomnieć o samym znaczeniu takiego wyróżnienia. Otóż nagroda Nowa Kultura – Nowej Europy im. Stanisława Vincenza przyznawana jest nie tylko osobom, ale także instytucjom, które szerzą kulturę krajów Europy Środkowej i Środkowowschodniej. Zwycięzca może liczyć na kwotę w wysokości 40 tysięcy złotych, przyznawaną przez przedstawicieli Urzędu Miasta Krakowa i prezesa Instytutu Studiów Wschodnich. Ponadto w skład jury wchodzą również ubiegłoroczni laureaci nagrody oraz przedstawiciele instytucji działających w obszarze kultury, nauki i edukacji.

A oto, co do powiedzenia na temat wydarzenia miała Aleksandra Śpiewak z Krakowskiego Biura Festiwalowego:

Pamiętamy jak w 2015 r. Aleksijewicz była w Krakowie gościem Festiwalu Conrada. Zaprosiliśmy ją na ten festiwal jeszcze zanim dostała literackiego Nobla. Gdy po naszym zaproszeniu otrzymała Nobla to mieliśmy obawy, że jako noblistka może nie mieć czasu przyjechać do Krakowa. Ona jednak przyjechała i co więcej, była hiperaktywna. Do Auditorium Maximum na spotkanie z nią przyszły setki czytelników. Jej wizyta u nas odbiła się szerokim echem. Aleksijewicz, jak każdy wielki twórca ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Zapraszamy ją jako pisarkę, a nie stronę w jakichkolwiek stronach politycznych.

Jeśli braliście udział w wydarzeniu, koniecznie podzielcie się z nami Waszymi wrażeniami! Tutaj znajdziecie wszystkie książki pisarki. Gorąco polecamy!