Sztuka odpoczynku - sprawdź na TaniaKsiazka.pl

Sztuka odpoczynku to najnowsza książka Claudii Hammond, która na koncie ma już bestsellerowy tytuł 70 minut na godzinę. Ponadto autorka prowadzi popularny program radiowy na antenie BBC Radio 4 pt. All in the Mind. Jej życiowym celem jest, między innymi, propagowanie wiedzy o psychologii i zdrowiu psychicznym. Tym samym jej nowa książka również ociera się o te dwie strefy.

Sztuka odpoczynku - sprawdź na TaniaKsiazka.pl

Oceniam książki po okładce…

Rzadko wspominam o warstwie estetycznej książki, ale czasami naprawdę trudno powstrzymać zachwyt. Sztuka odpoczynku jest jedną z tych pozycji, która nie tylko niesie za sobą ciekawą treść, ale też wygląda bardzo dobrze. Solidna, twarda oprawa, świetnie dobrana pastelowa kolorystyka, detale graficzne na czarnej wklejce i tasiemka, pełniąca rolę zakładki. To wszystko naprawdę sprawia, że po tę pozycję po prostu chce się sięgnąć choćby po to, by tylko pozachwycać się starannością wydania.

Sztuka odpoczynku – kolejny tendencyjny poradnik psychologiczny?

Nic z tych rzeczy! Jeśli przyszło wam do głowy, że to kolejna książka, której autor sypie truizmami jak z rękawa, to nie mogliście się bardziej mylić. Autorka w najnowszej książce prezentuje czytelnikom 10 sposobów na odpoczynek, od najmniej popularnego do tego wybieranego przez największą liczbę osób. Co ciekawe, Hammond na własną rękę przeprowadziła ankietę, w której udział wzięło aż 18 tysięcy osób z całego świata, a następnie skrupulatnie opracowała te dane. W wyniku jej pracy powstała właśnie książka Sztuka odpoczynku.

Jednak nie tylko fakt, iż dziennikarka pofatygowała się i przeprowadziła własne badania, sprawia, że ta pozycja jest wyjątkowa. Ponieważ Hammond powołuje się na wiele ciekawych i całkiem aktualnych badań o ludzkiej psychice i sztuce odpoczynku. Tym samym czytelnicy otrzymują tu pełną fachowej i konkretnej wiedzy pozycję, która naprawdę zaciekawia, a jednocześnie uczy, jak wprowadzić w życie zdrowe nawyki, które pomogą nam wypocząć.

Książka z obiektywnym spojrzeniem na omawiane zagadnienie?

Tak! Jeśli książka psychologiczna czy poradnik, to właśnie w takiej formie, jak zrobiła to Hammond! Fakty, obiektywne ich zaprezentowanie oraz podsumowanie, a w tym wszystkim miejsce dla czytelnika, który ma szansę na własną ocenę zaprezentowanej wiedzy i zagadnień. Autorka nie podrzuca złotego środka, nie próbuje na siłę przekonać czytelnika do wybranej metody.

Pokazuje odbiorcy różne opcje, przedstawia ich wady i zalety, co mówi o nich nauka oraz prezentuje badania, które mniej lub bardziej potwierdzają ich działanie/ skuteczność. Obiektywizm i brak nakłaniania czytelnika do wybranej opcji jest tu szczególnie ważne, gdyż każdy z nas przecież jest inny i wypoczywa w zupełnie inny sposób. Celem tej książki nie jest zatem zaprezentowanie jednego, uniwersalnego złotego środka, który pomoże całemu światu. Ta książka jest tak skonstruowana, że z jej pomocą każdy czytelnik prawdopodobnie bez trudu znajdzie metodę odpoczynku skrojoną na miarę własnych potrzeb.

Ponadto autorka trafnie szkicuje obraz dzisiejszego, zabieganego społeczeństwa XXI wieku. Szybko udowadnia, że my po prostu obecnie nie potrafimy skutecznie odpoczywać i w gruncie rzeczy żyjemy niemal w permanentnym stresie, zawsze czujni i gotowi do działania. A to, jak pokazuje Hammond, wcale nie jest dla nas takie dobre i niesie za sobą wiele nieprzyjemnych skutków.

Sztuka odpoczynku - kup na TaniaKsiazka.pl

Sztuka odpoczynku – podsumowanie

Piszę to z czystym sumieniem: dawno nie czytałam tak ciekawej i praktycznej książki psychologicznej, która jednocześnie jest świetnym poradnikiem. Podążając za autorką, nie czujecie presji pouczania i narzucania najlepszych zdaniem ekspertów metod. To kawał solidnej literatury opartej na faktach oraz wiedzy autorki na temat poruszanych zagadnień. Odliczanie w postaci listy 10 sposobów na odpoczynek świetnie się tu sprawdza. Po przeczytaniu książki zawsze możecie wrócić do zagadnienia, które najbardziej was zainteresowało.

Polecam tę pozycję każdemu, bez wyjątku. Jestem przekonana, że absolutnie każdy czytelnik znajdzie tu kilka wartościowych porad, podpowiedzi i wskazówek, które pomogą wam uskutecznić efektywny odpoczynek!

Książkę Sztuka odpoczynku zajdziecie tutaj.

Ocena Pauliny
 • 10/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
 • 10/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
 • 10/10
  Czy poradnik jest ciekawy i przydatny? - 10/10
10/10

Fragment recenzji

Celem tej książki nie jest zatem zaprezentowanie jednego, uniwersalnego złotego środka, który pomoże całemu światu. Ta książka jest tak skonstruowana, że z jej pomocą każdy czytelnik prawdopodobnie bez trudu znajdzie metodę odpoczynku skrojoną na miarę własnych potrzeb.