Wspomnienia z czasów PRL-u, Emilia Padoł - sprawdź na TaniaKsiążka.pl

Wspomnienia z czasów PRL-u często bywają nostalgiczne i utęsknione, zupełnie jakby można było wrócić do tamtych lat. A właściwie… dlaczego nie? Przecież można. Nie na zawsze, tylko na krótką chwilę. Wszystko dzięki książkom Emilii Padoł, które odświeżają najpiękniejsze obrazy z przeszłości. Autorka świetnie oddaje ducha tamtych czasów. Przedstawia postaci, które, wydawać by się mogło, znamy doskonale.

Książki Emilii Padoł pokazują, że tak naprawdę niewiele o nich wiemy. Historie w nich zawarte czyta się z wielkim zaangażowaniem i ciekawością, ponieważ są to bohaterowie autentyczni. Do tej pory autorka stworzyła cztery książki nawiązujące do czasów PRL-u. Czytajcie dalej, aby dowiedzieć się, jakie historie, Emilia Padoł, zdecydowała się przekazać Czytelnikom.

1. Wspomnienia z czasów PRL-u: Damy PRL-u

Autorka zaczęła od pisania o postaciach kobiecych. Ukazała sylwetki 12 polskich aktorek. Bohaterkami są: Anna Dymna, Nina Andrycz, Kalina Jędrusik, Pola Raksa, Beata Tyszkiewicz, Barbara Brylska, Elżbieta Czyżewska, Teresa Tuszyńska, Barbara Kwiatkowska-Lass, Grażyna Szapołowska, Małgorzata Braunek i Ewa Krzyżewska. Niektóre z nich zostały całkowicie zapomniane, inne wciąż obecne są na ekranach. Każda z nich ma swoją niezwykłą historię, barwną i intrygującą. Dowiemy się m.in., która z nich podbiła najwięcej męskich serc oraz, dla której sława przyniosła nieszczęście i łzy.

Książka jest niebanalna i bardzo ciekawa. Autorka nie dąży do zrobienia wokół kobiet sensacji, pragnie jedynie ukazać ich świetność i autentyczność. Pozycja godna przeczytania. I to nie raz!

2. Wspomnienia z czasów PRL-u: Dżenelmeni PRL-u

Tym razem Emilia Padoł przedstawia portrety pisarzy i aktorów popularnych w czasach PRL-u. Mogłabym wymieniać różnice między nimi, szerzej pisać o tym, że jeden z nich ponad wszystko uwielbiał kobiety, drugi był trochę wstydliwy i nieśmiały. Tym zajmuje się jednak autorka tej książki. Dla mnie najważniejsze są podobieństwa. Każdy z nich był idolem, podziwianym i budzącym zachwyt. Każdy miał sporo sukcesów na swoim koncie. Było ich dziewięciu: Daniel Olbrychski, Marek Hłasko, Zbigniew Cybulski, Leopold Tyrmand, Stanisław Mikulski, Jerzy Zelnik, Jan Nowicki, Andrzej Łapicki i Leon Niemczyk – oni wszyscy, byli po prostu dżentelmenami.

Niezwykłe historie wielkich osobistości, które wciąż doceniamy i uwielbiamy. Wiele anegdot i opowieści, które do tej pory nie były szczególnie znane. Świetna lektura niezależnie od pory roku!

3. Wspomnienia z czasów PRL-u: Piosenkarki PRL-u. Spotkanie I

Tym razem autorka przedstawia nam znane postaci z polskiej estrady – piosenkarki PRL-u. Uwielbiane nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W niczym nie ustępowały koleżankom z Paryża. Seksowne i eleganckie, pełne niebywałego uroku i przede wszystkim – talentu. Oto one: Natasza Zylska, Rena Rolska, Marta Mirska, Regina Bielska, Maria Koterbska, Ludmiła Jakubczak, Joanna Rawik i Hanna Rek. Emilia Padoł świetnie obrazuje ich życie i kariery, opowiada, co działo się z nimi po okresie ich świetności oraz, co obecnie robią niektóre z nich.

W książce widać dojrzałość autorki, która osiągnęła jeszcze większą wprawę w opisywaniu podobnych historii. Padoł nie szczędzi anegdotek, ukazuje wiele szczegółów, o których do tej pory fani gwiazd nie mieli pojęcia. Całość świetnie się czyta i od razu ma się ochotę do niej powrócić.

4. Wspomnienia z czasów PRL-u: Piosenkarze

Nie wolno zapomnieć również o panach, którzy w czasach PRL-u nie schodzili ze sceny: Edward Hulewicz, Maciej Kossowski, Andrzej Zaucha, Krzysztof Klenczon, Jacek Zieliński, Andrzej Zieliński, Stan Borys i Andrzej Dąbrowski. Rządzili nią w latach 60., 70. i 80. Wiecznie żywi, popularni, wspaniali. Słuchali ich wszyscy i… słuchają do dzisiaj. Ale muzyka to jedno, a ich życie, czyli to, co kryje się za kulisami, to co innego. Emilia Padoł przedstawia szczegółowe fakty z ich życia, opowiada historie naszych idoli, które są bardzo potrzebne, by utrzymać ich w naszej pamięci. Do tej pory ukryte gdzieś między jednym wersem piosenki, a drugim, wychodzą na światło dzienne.

Świetna propozycja nie tylko dla fanów kultowej muzyki, ale także dla tych, którzy chcą zgłębić PRL-owske czasy. Bo bez nich i bez wszystkich wcześniej wymienionych postaci, tych czasów nikt nie chciałby pamiętać…

Emilia Padoł – polska dziennikarka i antropolożka literatury. Autorka książek opowiadających o gwiazdach epoki PRL-u, zapomnianych sławach i ich rozrywkach oraz życiu kulturalnym. Była nominowana do Nagrody Dziennikarzy Małopolski.

Czy wy również uważacie, że wszystkie książki tej autorki przedstawiają się ciekawie i intrygująco? A może już je przeczytaliście? Jeśli tak, podzielcie się z nami swoimi opiniami. A jeżeli jeszcze nie zapoznaliście się ze Wspomnieniami z czasów PRL-u, to gorąco je Wam  polecamy!