Zapowiedzi na maj 2017 z Wydawnictwem Prószyński i S-ka: literatura piękna i beletrystyka
Maj 2017 z Wydawnictwem Prószyński i S-ka to kilka bestsellerowych książek z działu literatury pięknej i beletrystyki. Książki, które prezentują poniżej powinny zainteresować duże grono Czytelników. Wszystkie książki ukażą się lub ukazały się w maju. Zapraszam do lektury!
-
Literatura światowa: MaddAddam Margaret Adwood Premiera: 17.05.2017
III tom trylogii MaddAddam. Toby, ocalała ze stworzonej przez człowieka zarazy, która spustoszyła ziemię, opowiada historie. Historie o dawnym świecie i historie, które ukształtują świat nowy.
Opowieści tych uważnie słucha Czarnobrody, jeden z niewinnych Derkaczan, istot stworzonych po to, by zastąpiły ludzi. Ich prorok, Yeti-Jimmy, zapadł w śpiączkę, wybierają więc sobie nowego bohatera – Zeba, mężczyznę, którego kocha Toby. Same opowieści jednak nie wystarczą, gdy garstka ocalałych musi dać odpór przebiegłym świnionom, napadającym na ich skromny ogród, i zdziczałym, podstępnym paintbólowcom.
Witajcie w świecie niesamowitej wyobraźni Margaret Atwood.
Dzieło żywej, światłej inteligencji… „MaddAddam” to istna jazda bez trzymanki. – „Guardian”
Ostatnia część trylogii Atwood opisującej globalny kataklizm tętni ciętą satyrą, skrytym pod pozorami powagi humorem i słownymi fajerwerkami. – „Sunday Times”
Żywe poczucie humoru i humanizm Atwood czynią „MaddAddam” ożywczą lekturą. Wspaniałe zakończenie serii wyłamującej się z ram gatunkowych. – „Mail on Sunday”
Margaret Atwood
Światowej sławy powieściopisarka, poetka, krytyczka literacka, feministka i aktywistka polityczna, wymieniana wśród najpoważniejszych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Jej książki ukazały się w ponad trzydziestu językach. Do jej dorobku literackiego należą między innymi „Opowieść podręcznej”, na kanwie której nakręcono film pod tym samym tytułem, Ślepy zabójca”, powieść nagrodzona Booker Prize, i „Oryks i Derkacz”, nominowana do Booker Prize i Orange Prize.
2. Literatura światowa: Uwolnić niedźwiedzie Irving John Premiera: 12.05.2017
Ogromne pomieszanie – żałosne kulisy anszlusu i jego wpływ na mentalność Austriaków, dziwaczne frustracje młodych ludzi, idea wolności dla zwierząt zamkniętych w zoo, emocje pierwszej miłości, szalona wyprawa kultowym motocyklem, reminiscencje i antagonizmy wojennej zawieruchy – oto Austria drugiej połowy lat sześćdziesiątych, oto Wiedeń, w którego świeżej pamięci pozostaje jeszcze podział miasta na cztery strefy okupacyjne. Niespokojny rytm i burzliwa atmosfera powieści Irvinga tworzą doskonałe tło dla niecodziennych przeżyć młodych bohaterów.
John Irving
John Irving (ur. 1942) – jeden z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy. Debiutował w 1968 roku powieścią „Uwolnić niedźwiedzie”, a jego czwarta książka, „Świat według Garpa”, przyniosła mu rozgłos na skalę światową, została też z sukcesem sfilmowana. Jest znany i podziwiany na całym świecie, a jego powieści zostały przełożone na kilkadziesiąt języków.
3. Literatura światowa: Te wszystkie następne lata Catherine Dunne Premiera: 19.05.2017
Książka przedstawia losy dwóch kobiet – Irlandki i Hiszpanki – splecione na tle wydarzeń historycznych, które w ubiegłym wieku wstrząsały Hiszpanią, Cyprem i Irlandią.
Calista, piękna i zdecydowana Irlandka o hiszpańskich korzeniach, zakochuje się w starszym od siebie Alexandrosie i wyjeżdża z nim na Cypr. Na miejscu czar pryska, a Calista staje się więźniarką apodyktycznego męża. Postanawia jednak walczyć o siebie, a po burzliwych przeżyciach i dotkliwej stracie szuka spokoju – i zemsty za swoją krzywdę.
Pilar ucieka z hiszpańskiej wsi do Madrytu w poszukiwaniu lepszego życia. Pragnie za wszelką cenę wyrwać się z biedy, ciężko więc pracuje i ciuła każdy grosz. Ona również ulega urokowi starszego mężczyzny i przez jakiś czas żyje jak w bajce. Kiedy spotyka ją gorzkie rozczarowanie i niepowetowana strata, postanawia mimo wszystko zapewnić sobie dobre życie i naprawić błąd sprzed lat.
Bardzo wciągająca opowieść o kobietach. – „Publishers Weekly”
Dunne wie jak napisać o kobietach wzgardzonych, zdradzonych… bardzo wciągająca lektura. – „Booklist”
Dunne pisze o obsesyjnej miłości, pokazując, jak pozornie normalne sytuacje mogą doprowadzić do szaleństwa. – „The Times”
Dunne pisze o zwykłych ludzi, ale w jej powieściach ich życie jest niezwykłe. – „Sunday Tribune”
Catherine Dunne
Catherine Dunne (ur. 1954) jest irlandzką pisarką, autorką wielu powieści, w tym „The Things We Know Now”, która w 2013 roku została uhonorowana Giovanni Boccaccio International Prize for Fiction. Jej książki wielokrotnie wyróżniano, a także tłumaczono na wiele języków. Catherine Dunne znalazła się ostatnio na liście kandydatów do pierwszej edycji nagrody Irish Fiction Award. Mieszka w Londynie.
Pomiędzy wstęp a zakończenie wstawiasz info o 5 wybranych książkach z tego maila. To mają być 4 książki oznaczone jako „Literatura światowa” + jedną dowolną inną. Książki powinny być dodane w formie podlinkowanej do produktu okładki oraz tekstu opisu z tej wiadomości. Pamiętaj, że tekst przeklejasz przez notatnik. W środku wpisu mają być co najmniej dwie okładki.
4. Literatura światowa: Nic nie mów Naomi Ragen Premiera: 17.05.2017
Historia inspirowana autentycznymi wydarzeniami. O ścieżkach, które niepostrzeżenie prowadzą na manowce i o ciemności, która mieszka w każdym z nas.
Czy wiara może być silniejsza od miłości do własnych dzieci? Gdzie jest granica posłuszeństwa? Kiedy powiedzieć dość?
Przez uśpione ulice Jerozolimy mknie kartka. W środku o życie walczy skatowany chłopczyk. Czy lekarzom uda go uratować? Nikt jeszcze nie wie, że matka dziecka siedzi w tym samym szpitalu przy łóżku starszego synka, którego przywieziono z ciężkimi poparzeniami. Pobożnie recytuje psalmy, odmawia wyjaśnień i siódemce swoich dzieci nakazuje bezwzględne milczenie. Jakim trzeba być potworem, żeby sprowadzić takie cierpienie na własne dzieci? A jeśli ta kobieta jest niewinna?
Śledztwo prowadzi detektyw Bina Cedek, matka dwójki małych dzieci. Mozolnie odsłania warstwy tajemnic i kłamstw, coraz głębiej zanurzając się w świat kabały i religijnych sekt, mistycznych tekstów i przerażających rytualnych obrzędów, by stanąć twarzą w twarz z przerażającą prawdą, która na zawsze może odebrać wiarę w ludzi.
Naomi Ragen w przejmujący sposób opowiada o ścieżkach niepostrzeżenie prowadzących do piekła i ciemności, która mieszka w każdym z nas. Grozę budzi świadomość, że ta historia oparta jest na faktach…
Jest to jedna z najlepszych książek, jakie czytałem w 2015 roku do tej pory!… Smutna wiadomość jest taka, że to, co stało się z Daniellą i jej rodziną nie jest takie rzadkie i może zdarzyć się wszędzie niezależnie od kraju i wyznawanej religii. Pomysł na powieść jest przerażający, ale pisarstwo Ragen jest na mistrzowskim poziomie. – „Julzreads”
Naomi Ragen
Naomi Ragen (ur. 1949) to amerykańsko-izraelska pisarka i dramaturg. Ragen mieszka w Jerozolimie i pisze w języku angielskim. Powracającym tematem w jej powieściach jest niesprawiedliwość wobec kobiet.
5. Literatura polska: Arabski mąż Tanya Valko Premiera: 09.05.2017
Kontynuacja dotychczasowych powieści Tanyi Valko. Ulubieni bohaterowie powracają: Dorota, jej dwie córki − Marysia i Daria − oraz ich mężowie: Hamid Binladen, bojownik ze światowym terroryzmem, główny antagonista fundamentalisty dżihadiego Johna, życiowego partnera Darii. Tym razem śledzimy losy dwóch arabskich mężów, ludzi diametralnie różnych, których pokochały pół-Arabki. Nie będzie już wątpliwości, kto jest zły, a kto dobry.
Jak radzą sobie europejskie kobiety w świecie ogarniętym krwawą wojną? Jak wygląda codzienność kalifatu, który powstał na terenach Syrii i Iraku? Jakie jest miejsce kobiety w Państwie Islamskim – czy wszystkie są uciemiężone i pokrzywdzone, czy może niektóre popierają okrutny porządek, narzucony przez szalonych fundamentalistów?
Czy Darii uda się uciec z piekła na ziemi? Czy dżihadi John, morderca i sadysta, a zarazem człowiek wybitnie inteligentny, ma jeszcze szansę zejść z przestępczej ścieżki? Czy Marysia i Hamid znów wyruszą na poszukiwania krewniaczki? I co na to wszystko Dorota? Dokąd zmierza nasz świat i czy to już jego koniec czy dopiero początek przemian?
Tanya Valko
To pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Libii, a następnie długoletnią asystentką ambasadorów RP. Przez ponad dwadzieścia lat mieszkała w krajach arabskich, w tym w Arabii Saudyjskiej i Indonezji. Jest autorką bestsellerowej „Arabskiej sagi”, na którą złożyły się dotychczas następujące tomy: „Arabska żona”, „Arabska córka”, „Arabska krew”, „Arabska księżniczka” i „Arabska krucjata”. Sukces sagi skłonił autorkę do rozpoczęcia następnego cyklu powieściowego pod zbiorczym tytułem „Azjatycka saga” („Okruchy raju”, „Miłość na Bali”). Nowa książka jest kontynuacją pierwszej serii.
Moim zdaniem po powyższe pięć książek warto jest sięgnąć w tym miesiącu. Czy dla Was również maj 2017 z Wydawnictwem Prószyński i S-ka zapowiada się ekscytująco?